• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

"Śląsk" oczarował

Utworzono: czwartek, 27 sierpnia 1998
"Górnicy dzieciom": 70 tys. zł z IV koncertu charytatywnego

"Górnicy dzieciom": 70 tys. zł z IV koncertu charytatywnego

"Śląsk" oczarował

Tak wdzięcznej publiczności, jak w minioną sobotę (14 bm.) w Teatrze Muzyki i Tańca w Zabrzu, już dawno nie było. Blisko dwa tysiące osób spontanicznie oklaskiwało kolejne punkty ponad dwugodzinnego widowiska Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Owacje uskrzydliły artystów. Byli o niebo lepsi niż podczas prezentacji ich programu - "W Europie ze Śląskiem" - podczas ubiegłorocznej Barbórki w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W Zabrzu pokazali pełniejszą, bogatszą i dłuższą wersję tego najnowszego ich programu.

IV Koncert Charytatywny "Górnicy dzieciom" w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca był bardzo udany. Publiczność przed wejściem do teatru witała orkiestra górnicza z Bytomia-Miechowic, której towarzyszyły roztańczone dzieciaki z bytomskiego Miejskiego Domu Kultury. "Śląsk" pojawił się na scenie w pełnym swoim składzie: chór, orkiestra i balet. Zaczęli występ polonezem do muzyki Stanisława Hadyny, założyciela i wieloletniego dyrektora zespołu, a obecnie jego patrona. Nowy program "Śląska" od pierwszych minut zachwycił górniczą publiczność. Widowisko było przepięknie zaaranżowaną wiązanką tego, co śpiewa i tańczy cała Europa. Artyści z Koszęcina pokazali swój kunszt m.in. w: "Trojaku", "Karolince", greckiej "Athina", hiszpańskiej "A virscen de Guadelupe", belgijskiej "Le grande Place de Bruxelles", francuskiej "AuprŽs de ma blonde", włoskim "O sole mio" Trzej śląscy tenorzy: Tomasz Antczak, Krzysztofa Wojtyra i Marian Chrobok zebrali huragan oklasków. Bardzo się podobał niemiecki "Berliner Luft" w wykonaniu Sławomira Danielskiego i Doroty Sitek.

- Byliśmy na występie "Śląska" 20 lat temu. Byliśmy wtedy bardzo zadowoleni, ale to co pokazali dzisiaj, przeszło nasze oczekiwania. Zachwycili nas swoją żywiołowością, umiejętnościami baletowymi i wokalnymi. Cieszę się, że mąż mnie zaprosił na ten koncert. Zabraliśmy ze sobą 13-letniego syna, który początkowo nie chciał z nami iść, ale artyści jego także oczarowali - powiedziała nam w przerwie koncertu Barbara Tytko, żona głównego inżyniera energomaszynowego w kopalni "Anna-Rydułtowy"

Elżbieta Kruszyńska z Wodzisławia Śląskiego przyjechała do Zabrza na występ "Śląska" z mężem i pięcioletnią córką.

- To jest program dla ludzi w każdym wieku, dzieci oglądają barwne widowisko dosłownie z otwartymi z zachwytu buziami - zapewniała nas Kruszyńska.

"Zorbę" tańczyli w rytm oklasków widowni. Oczarowali publiczność tańcami górali podhalańskich. Dynamicznie zaprezentowali tańce irlandzkie, słowackie i węgierskie. Długi finał - rozedrgany kolorami "Krakowiak" - był absolutnym majstersztykiem. Ludziom było żal wypuszczać artystów ze sceny, ale nie mogli oni bisować w nieskończoność.

Sponsorem sobotniego artystycznego wydarzenia w Zabrzu był ING Bank Śl. Organizatorami tego koncertu charytatywnego, podobnie jak trzech poprzednich byli pracownicy Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Zbigniew Madej, rzecznik prasowy kompani, powiedział nam, że sprzedaż biletów-cegiełek oraz datki do skarbonki przyniosły ok. 70 tys. zł. Cały dochód z koncertu przeznaczony zostanie na wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin. Pieniądze zostaną rozdzielone komisyjnie. Na rozpatrzenie czeka kilkadziesiąt próśb o finansową pomoc.

Inicjatorem i pomysłodawcą organizowania koncertów charytatywnych "Górnicy dzieciom" jest Maksymilian Klank, prezes KW SA. Wszystkie były super. Przyniosły łącznie 270 tys. - dochód, który stanowi pomocowy fundusz dla najuboższych środowisk robotniczych oraz organizacji udzielających im specjalistycznej pomocy. Pieniądze są przeznaczone na zapewnienie opieki, wypoczynku i wyżywienia dzieciom z biednych rodzin.

Jolanta Talarczyk

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!