• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Sprawne i bezpieczne

Utworzono: czwartek, 26 sierpnia 1999
SEP: W ocenie jurorów
 SEP: W ocenie jurorów

Sprawne i bezpieczne

W trakcie dzisiejszej gali XV Szkoły Eksploatacji Podziemnej zostaną ogłoszeni laureaci konkursów: „Kopalnia roku” (w kategoriach „Najlepsza w 2005 roku” i „Największy postęp w 2005 roku”) oraz „Bezpieczna kopalnia 2005 roku”.

Obok SEP, konkurs na „Kopalnię roku” organizują Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa i Wyższy Urząd Górniczy. O eliminacji i wyborze laureatów przesądzają głównie uzyskane wyniki ekonomiczne, bądź (w drugim przypadku) zauważalna tendencja w ich poprawianiu.

Odnotujmy zatem, że po raz kolejny od wielu lat miano „Najlepszej kopalni 2005 roku” sąd konkursowy nadał Lubelskiemu Węglowi „Bogdanka” SA. Za liderem z Puchaczowa umiejscowił lędziński „Ziemowit” oraz - ex aequo - pawłowicki „Pniówek” i katowicki „Staszic”.

Za najbardziej dynamiczne kopalnie (kategoria „największy postęp w 2005 roku”) jurorzy uznali kolejno: „Jankowice”, „Halembę” i Południowy Koncern Węglowy SA.

Kopalnia z Rybnika uzyskała zresztą podwójną nobilitację. Oto oprócz werdyktu, doceniającego „największy postęp” tego zakładu, sięgnęła zarazem po prymat w konkursie „Bezpieczna kopalnia 2005 roku”. W tym przypadku jego organizatorami, obok SEP, są: Wyższy Urząd Górniczy i Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego. Celem konkursu jest „promowanie osiągnięć z zakresu bezpieczeństwa pracy w polskich kopalniach oraz wyróżnianie tych spośród nich, które wykazują największą dbałość o przestrzeganie przepisów i zasad BHP”. Tuż za „Jankowicami” konkursowa kapituła umiejscowiła „Pniówek” oraz - ex aequo - Lubelski Węgiel „Bogdankę” SA i „Bobrek-Centrum”. Odrębnymi wyróżnieniami członkowie kapituły postanowili uhonorować cztery dalsze kopalnie, w których w trzech ostatnich latach nie doszło do wypadków śmiertelnych: „Bolesław Śmiały”, „Szczygłowice”, „Kazimierz-Juliusz” i „Krupiński”. (jech)

 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!