• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Szkoła w stylu techno

Utworzono: czwartek, 27 lipca 2000

SEP: Młodzież wkracza do górnictwa

Szkoła w stylu techno

Szkoła Eksploatacji Podziemnej pożegnała swoich uczestników multimedialną prezentacją oraz pokazem laserów. Fanaberia czy znamiona czasów? Bez wątpienia to drugie. Ta tradycyjna impreza środowiska górniczego z roku na rok odmładza się, stając się platformą wymiany pokoleniowej w polskim górnictwie.

Kilkudniowa impreza ściągnęła do Szczyrku ponad 500 uczestników – ludzi nauki i praktyki górniczej. Wśród nich coraz bardziej zwracają na siebie uwagę ludzie młodzi, głównie studenci uczelni o profilu górniczym. W tym roku w zajęciach Szkoły Eksploatacji Podziemnej uczestniczyło 43 studentów i doktorantów, którzy przebywali w Szczyrku na koszt organizatorów.

– Chcielibyśmy, by przyjeżdżało do nas coraz więcej młodych osób, ale niestety ze względów ekonomicznych nie możemy zaprosić tylu, ilu byśmy chcieli – mówi Artur Dyczko, sekretarz komitetu organizacyjnego SEP. Świetnie to rozumie, bowiem z racji młodego wieku on sam jeszcze niedawno zmagał się z tymi problemami.

Z jego opinią zgadza się Jerzy Kicki, przewodniczący i twórca SEP.

– Szkoła musi być młoda z samej swojej istoty. Poszukujemy różnych sposobów na to, by trafiali tu młodzi ludzie.

Organizatorzy Szkoły w ramach promocji fundują pobyt jednej osoby, jeżeli delegacja kopalni liczy co najmniej pięciu pracowników. I tu pojawia się ich nacisk, by tą szóstą osobą był przedstawiciel młodej kadry inżynieryjnej.

– Chcemy zwiększyć mobilność działania SEP, a młodzi z natury tryskają świeżymi pomysłami, mają odmienne podejście do wielu problemów – przekonuje Kicki.

Dowodem na to, że młodzi potrafią wnieść nowego ducha do polskiego górnictwa jest portal górniczy „Teberia”, internetowa platforma wymiany informacji. Pomysł jego powstania zrodził się podczas spotkań SEP.

– Chodziło nam o to, żeby Szkoła prowadziła swą działalność przez cały rok, a ponadto chcieliśmy w jakiś sposób zagospodarować potencjał tych młodych ludzi – wspomina Dyczko. Od czerwca rusza kolejne przedsięwzięcie informacyjne Szkoły – czasopismo internetowe „Nowe górnictwo”, redagowane przez studentów i młodą kadrę inżynieryjną, w którym prezentowane będą nowoczesne rozwiązania technologiczne w branży wydobywczej.

Zajęcia SEP są doskonałą okazją dla młodzieży do zaistnienia w środowisku górniczym. – Studenci pytają nas, kto jest kto, skąd przyjechał, czy np. ten pan to prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wówczas w bezpośrednich rozmowach pytają o praktyki czy nawet możliwość zatrudnienia. To jest najlepsze miejsce do tego, by spotkać prezesa czy dyrektora kopalni, do których zwykle trudno się dostać. Tutaj można do nich podejść, porozmawiać – nie ukrywa Artur Dyczko.

Sami organizatorzy SEP próbują także zwracać uwagę menedżerów górniczych na uczestniczącą w zajęciach SEP młodzież. W ubiegłym roku zorganizowali specjalną sesję studencką. W tym roku turniej wiedzy studentów. W rywalizacji studentów trzech uczelni (Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Wrocławskiej) najlepszy okazał się Mariusz Berbeś z gliwickiej uczelni.

– Chcemy, by w przyszłości najlepsze referaty studentów trafiały na Szkołę. Mało tego, chcemy kończyć każdą sesję referatem młodej osoby – zapewnia Jerzy Kicki.

Jacek Srokowski

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!