• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Biała, sportowa niedziela

Utworzono: czwartek, 27 lipca 2000
 Biała, sportowa niedziela

W niedzielę (26 lutego) na stokach „Cieńkowa” w Wiśle-Malince ścigało się o ponad 100 narciarzy więcej niż w ubiegłorocznej edycji tych zawodów. Drużynowo wygrali reprezentanci kopalni „Jankowice”, zdobywając główne trofeum. Na drugim miejscu ulokowali się zawodnicy z „Bolesława Śmiałego”, wywalczyli puchar Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej, organizatora slalomu. Trzecie miejsce na pudle przypadło ubiegłorocznym liderom – drużynie KWK „Szczygłowice” z Knurowa, która otrzymała puchar kierownika OWS „Ogrodzisko”, czyli gospodarza białej, sportowej niedzieli górników i ich rodzin.

570 metrów, 16 bramek, pochmurna pogoda, lekki wiatr i 4 stopnie poniżej zera. Z takimi warunkami na stoku zmierzyli się narciarze. Punktualnie o godz. 10 na trasie stanęła pierwsza uczestniczka zawodów – Aneta Janiga występująca w barwach Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej. Nie wygrała. W jej grupie wiekowej najlepszy czas uzyskała Ksymena Smusz z KWK „Marcel”, otwierając deszcz nagród dla swojej rodziny.

– Zaczęłam jeździć na nartach mając cztery latka. Cała moja rodzina lubi ten sport. Dzisiaj wszyscy staniemy na pudle – cieszyła się Ksymena Smusz, uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Rybniku.

Smuszowie byli rewelacją tegorocznych zawodów. Mama Ksymenki – Barbara (pracownica działu windykacji KWK „Marcel”) zajęła II miejsce w grupie pań powyżej 35 roku życia i jednocześnie uzyskała najlepszy czas zjazdu (00:32:97) spośród kobiet zatrudnionych w KW SA. Brat Ksymeny – Franciszek wygrał w kategorii chłopców do 15 lat, a ich tata – Tomasz (pracownik działu elektrycznego KWK „Marcel”) uzyskał trzecie miejsce w grupie mężczyzn w wieku 36–50 lat.

Slalom rozegrano w dziewięciu kategoriach, czterech damskich i pięciu męskich. Najliczniejsza grupa zawodników (46-osobowa) była w wieku 36–50 lat. Jako pierwsze na stoku wystartowały najmłodsze dziewczęta (do 15 roku życia). Najmniejszą zawodniczką, podobnie jak w ubiegłym roku, okazała się Marzena Dekarz (obecnie sześcioletnia), która reprezentowała KWK „Sośnica-Makoszowy”. Wśród najstarszych narciarzy (powyżej 50 lat) nie do pokonania okazał się Adam Barański z centrali Kompanii Węglowej, który poprawił swój ubiegłoroczny wynik (w 2005 r. był drugi na mecie).

– Na kondycję nie mogę narzekać, ale z własną córką nie wygrałbym już na trasie. Agnieszka jeździ szybciej ode mnie, wygrała w swojej kategorii, kobiet w wieku 21–35 lat – powiedział nam najlepszy narciarz w grupie panów po 50.

Spostrzeżenia Adama Barańskiego nie były odosobnione. Podobne opinie mieli sędziowie.

– Zawody były na wysokim poziomie. Rywalizacja w poszczególnych grupach była wyrównana. Kobiety umiejętnościami narciarskimi bynajmniej nie ustępowały mężczyznom. O czym świadczą najlepsze czasy w grupie pań i panów – podkreślał Włodzimierz Stanula, sędzia główny niedzielnego slalomu.

Tytuł najszybszego narciarza wśród pracowników KW SA otrzymał Adam Kryst z kopalni „Marcel”, który uzyskał czas 00:28:64. Najstarszym zawodnikiem w tegorocznym slalomie na stokach „Cieńkowa” był 64-letni Henryk Skupień, który podobnie jak najszybszy narciarz zawodów jechał w reprezentacji „Marcela”. Niezależnie od rywalizacji na stoku rozegrano zawody rodzinne w rzucaniu lotkami i piłeczkami do tarczy, zjazdach na sankach i jabłuszku. Zwyciężyli Zielińscy z Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych. Biała, sportowa niedziela zgromadziła w ośrodku „Ogrodzisko” w Wiśle-

-Malince ponad tysiąc osób. Organizatorzy spisali się na medal, nie było żadnych uchybień.

Podczas zawodów nikt nie odniósł żadnej kontuzji. O godz. 15.30 ogłoszono oficjalne wyniki. Najwytrwalsi narciarze zanieśli nagrody do samochodów i dalej szusowali na stoku. W punktach gastronomicznych dla nikogo nie zabrakło napojów i posiłków. Biesiadną atmosferę umilała góralska kapela.

Jolanta Talarczyk

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!