• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Pielgrzymowali biegnąc

Utworzono: czwartek, 10 maja 2001

Rocznicę śmierci Jana Pawła II emerytowani górnicy uczcili Harcerską Pocztą Posłanniczą

Pielgrzymowali biegnąc

W przededniu Niedzieli Palmowej pięcioosobowa pielgrzymka knurowian dotarła na Jasną Górę. Przez cztery dni biegli szlakiem św. Cyryla i Metodego oraz podróży apostolskich Jana Pawła II. Zatrzymywali się w sanktuariach, by pomodlić się oraz zebrać pamiątkowe stemple na kartkach, które już dziś są filatelistycznym rarytasem. W Częstochowie spotkali się na wspólnej modlitwie z innymi knurowskimi parafianami i zaprzyjaźnionym z nimi Bractwem Rycerskim z Czerwionki. Pomysłodawcami tej niezwykłej wyprawy są emerytowani górnicy Czesław Nowak ze „Szczygłowic” i Bogusław Szyguła z „Knurowa”.

Czesław Nowak za kilka tygodni będzie obchodził 40 rocznicę biegania. Sport jest jego wielką pasją i dlatego nie pierwszy już raz pielgrzymował biegnąc. W 200O roku wyruszył spod katowickiej katedry do Betlejem. Rok później pokonał trasę z Jasnej Góry do Fatimy. Na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II w 2003 roku dobiegł do Watykanu. W 2004 roku pielgrzymował w ten sam sposób do Maczugorie. W każdej z tych wypraw towarzyszyli mu podobni jak on sportowi zapaleńcy z Amatorskiego Klubu Biegacza w Knurowie. W ubiegłym tygodniu wysiłek fizyczny połączyli z inicjatywą Poczty Harcerskiej 149 Knurów. Wspólnie zorganizowali Harcerską Pocztę Posłanniczą Szlakiem Działalności Patronów Europy Św. Cyryla i Metodego oraz podróży apostolskich Papieża Jana Pawła II. Rozpoczęli pielgrzymkę 5 kwietnia zaraz po porannym nabożeństwie w knurowskim Kościele św. Cyryla i Metodego. Godzinę później dotarli do Gliwice, następnie na Górę św. Anny, a dalej przez Kamień Śląski na Churulę i do: Ostrawy, Ołomunica, Nitry, Bańskiej Bystrzycy, Zakopanego, Krakowa, Kalwarii, Wadowic, Katowic i Częstochowy. Biegli bocznymi drogami, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. W sobotę, o godz. 10 pojawili się przy schodach katowickiej Katedry Chrystusa Króla.

– Mamy za co dziękować w sanktuarium częstochowskim. Gimnazjum numer jeden w Knurowie dostało imię Jana Pawła II – meldował Bogusław Szyguła na progu katowickiej katedry ks. prałatowi Stanisławowi Puchale

 Ks. prałat Puchała zaprosił biegaczy-pielgrzymów do Kaplicy Najświętszego Sakramentu, która łączy dwóch ostatnich papieży. Jan Paweł II modlił się tam 20 czerwca 1983 roku podczas pielgrzymki do Katowic. Benedykt XVI jako kardynał Racinger ufundował mozaikę składającą się z miliona kamyczków, która zdobi tę kaplicę za Tabernakulum.

– Ojciec Święty spotkał się w naszej katedrze z chorymi i inwalidami pracy. Modląc się z nimi powiedział: Oby w Waszym trudnym życiu zwyciężał Bóg – wspominał prałat.

Czesław Nowak dobrze pamiętał tamten czerwcowy dzień. W dwumilionowym tłumie wiernych, w strugach deszczu, witał Jana Pawła II na katowickim lotnisku „Muchowiec”. W zakrystii katowickiej katedry rozmawiano o przebiegu pielgrzymi szlakiem św. Cyryla i Metodego oraz podróży apostolskich Papieża-Polaka. Wspominano dzieje knurowskiej parafii. Towarzyszący prałatowi ks. Jacek Plech znał ją dobrze. Pochodzi z Knurowa. Z wykształcenia jest górnikiem, ukończył pomaturalną szkołę górniczą w Zabrzu. Za nim poszedł do seminarium miał praktyki w kopalniach „Knurów” i „Szczygłowice”.

– Praca w kopalni była ciekawym doświadczeniem życiowym, ale nie miała związku z powołaniem kapłańskim – zapewniał ks. Plech, przymierzając bluzę knurowskich biegaczy (może pobiegnie z nimi w następną pielgrzymkę).

Szygułę i Nowaka w wypełnianiu zadań Harcerskiej Poczty Posłanniczej wspierali Mieczysław Kowalczyk – emerytowany dyżurny ruchu z „kopalnianej” kolei (PTKiGK Rybnik), Witold Kuć – emeryt KWK „Knurów” i Mateusz Nowak – uczeń ZSET w Gliwicach. Tak ułożyli trasę, by każdy dzień miał odmienną symbolikę. W rocznicę śmierci św. Metodego byli w Velehradzie.

– Podarowaliśmy proboszczowi w Velehradzie metrową świecę paschalną z Katowic. Bardzo się ucieszył, nie spodziewał się upominku – wspomina Szyguła.

Uczestnicy Harcerskiej Poczty Posłanniczej w 11 stacjach (m.in. w wadowickim Domu Rodzinnym Ojca św. Jana Pawła II) na trasie swej pielgrzymki stemplowali okolicznościowe kartki i koperty. Witający ich duchowni dokonywali pamiątkowych wpisów do kroniki tej niezwykłej pielgrzymki. Ostemplowane przesyłki (z okazjonalnymi naklejkami) biegacze puścili do obiegu pocztowego w Częstochowie. Wkrótce będą dostępne dla kolekcjonerów, o czym zapewnił Bogusław Szyguła, naczelnik Poczty Harcerskiej 149 (ul. Dębowa 25, 44-190 Knurów).

– Pogoda nam sprzyjała. Trasa była urozmaicona. W wysokich Tatrach drogi były bardzo zaśnieżone, a na stokach szusowali narciarze. Słowację i Czechy zobaczyliśmy mocno podtopione. W Polsce było sucho. Finansowo w zrealizowaniu naszej pielgrzymki pomógł nam Jan Kies z Mikołowa. Nocowaliśmy w hotelach w Czechach i Słowacji – relacjonuje Czesław Nowak.

W rocznicę pogrzebu Jana Pawła II pielgrzymi – biegacze spotkali się z knurowskimi parafianami, którzy specjalnie po to przyjechali do Częstochowy autobusem. Wspólnie modlili się na Jasnej Górze o szybką beatyfikację Jana Pawła II, który kiedyś pielgrzymował szlakiem patronów Europy św. Cyryla i Metodego. Tą samą drogę w minionym tygodniu pokonali uczestnicy Maratońskiej Poczty Posłanniczej, którym patronowała redakcja „Trybuny Górniczej”.

Jolanta Talarczyk

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!