• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Fiskus na dole „Wujka”

Utworzono: czwartek, 10 maja 2001

Zdyscyplinowani, punktualni, dociekliwi

Fiskus na dole „Wujka”

W trzyletniej historii trwania naszej akcji zapoznawania różnych grup społecznych i zawodowych z pracą górnika mieliśmy rozmaite sytuacje. Wojciech Kuczok zrezygnował bladym świtem w dniu wyprawy. Tłumaczył się awarią instalacji wodno-kanalizacyjnej we własnym domu. Magda Piekorz powiedziała „ja się boję” na spotkaniu z dyrekcją kopalni „Mysłowice”. Trzy panie, uczestniczki programu „Kobiety w górnictwie”, zdezerterowały z łaźni kopalni „Bolesław Śmiały”, a Milan Barosz i Vladimir Szmicer, czescy mistrzowie futbolu, usprawiedliwiali się skuto zakrapianym piwem spotkaniem, które rzekomo odbyli w przeddzień pamiętnego meczu w Knurowie z Jerzym Dudkiem w roli głównej.

Tymczasem śląscy skarbowcy nie dość, że stawili się w ubiegły piątek punktualnie pod kopalnią „Wujek”, to jeszcze okazało się, że przybyli w szerszym składzie niż planowano. Pojechali wszyscy. O żadnym strachu nie było nawet mowy. Pracownicy Izby Skarbowej, Urzędu Kontroli Skarbowej oraz urzędów skarbowych dali przykład, że nie tylko finanse są ich silnym atutem, ale również odwaga i hart ducha. Za to należą im się od całej redakcji „Trybuny Górniczej” słowa uznania.

Członkowie wyprawy zjechali 680 m w głąb kopalni „Wujek” szybem „Lechia”. Następnie przejechali pociągiem osobowym w rejon obszaru górniczego Stara Ligota. Dotarli mniej więcej pod supermarket OBI. Doszli tam pieszo objazdem II, następnie przekopem wschodnim i chodnikiem materiałowym prowadzącym już bezpośrednio do ściany dziesiątej w pokładzie 405. Mocno spoceni obserwowali pracę kombajnu. Mimo potężnego huku zdołali zadać załodze wiele pytań.

Ponad dwadzieścia minut trwało to wyjątkowe spotkanie w ścianie dziesiątej, po czym grupa ruszyła w drogę powrotną dowierzchnią G/405.

Prawdziwą niespodzianką, jaką kopalnia zafundowała skarbowcom był wjazd na wieżę maszyny wyciągowej szybu „Lechia”, skąd obserwowali panoramę Śląska. W bezchmurne dni widać z jej szczytu Beskidy!

Jeszcze przed południem goście zameldowali się w łaźni. Stamtąd swoje kroki skierowali do Domu Kultury kopalni „Wujek”, gdzie redakcja „Trybuny Górniczej” podjęła ich śląskim obiadem.

W czasie spotkania było o czym rozmawiać. Piotr Gisman – dyrektor Departamentu Prawnego Wyższego Urzędu Górniczego kilkakrotnie został wywołany do tablicy. Skarbowców interesowała sytuacja prawna naszego górnictwa. Szczególną aktywność w zadawaniu pytań wykazał Michał Sapa, naczelnik I Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. I to jego musimy wyróżnić za dociekliwość. Drugim wyróżnionym – tym razem za ogromne poczucie humoru i niebywałą pogodę ducha – został Henryk Sturtz szefujący Urzędowi Skarbowemu w Chorzowie. Dzięki niemu fachowa dyskusja przy golonce i roladzie przeplatana była dowcipami na typową, śląską nutę.

Jacek Srokowski

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!