• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

„Czarny koń” z Łazisk

Utworzono: czwartek, 10 maja 2001

OSTRAWA: Nasi stanęli na podium

„Czarny koń” z Łazisk

Olbrzymi sukces odnieśli w minioną sobotę (8 bm.) nasi górnicy-sportowcy reprezentujący barwy Kompanii Węglowej, a sponsorowani przez redakcję „Trybuny Górniczej”. Podczas finałowej rozgrywki prestiżowego Międzynarodowego Turnieju Bowlingowego o Puchar ostrawskiego tygodnika „Hornik” – Henryk Skutela, Zbigniew Jegła i Grzegorz Sonntag (na zdjęciu u góry) wywalczyli trzecie miejsce. W zawodach, które trwały od lutego wzięły udział 163 drużyny. Poziom był bardzo wysoki. Nasi już w eliminacjach pokazali wysoką klasę. Po pierwszej rundzie eliminacyjnej drużyna Kompanii Węglowej zyskała miano „czarnego konia turnieju”.

Od rana w klubie Bowling Sky w Ostrawie Porubie obstawiano faworytów. Spośród finałowej dwunastki duże szanse dawano zespołom Krystiana Novaka i Jaroslava Slavika, które w eliminacjach rzucały grubo powyżej tysiąca punktów. Naszych klasyfikowano w okolicach czwartego, piątego miejsca. Przypuszczenia okazały się jednak złudne. Decydującą rolę odegrała bowiem kondycja psychiczna. Nasi gracze wystartowali bardzo nierówno. Kilkakrotnie chybione rzuty oddawali Henryk Skutela i Zbigniew Jegła, którzy wylosowali tor trzeci. Tymczasem zupełnie nieoczekiwanie błysnął zespół Petra Miklisza. Od początku poszli jak burza i już po pierwszej serii rzutów wiadomo było prawie na sto procent, że zwyciężą. Gdy wydawało się, że nasi stracili szansę na podium, aż trzykrotnie po sobie celnie trafiał w kręgle Zbigniew Jegła. To sprawiło, że medalowe szanse ponownie powróciły. W sumie reprezentanci Kompanii Węglowej zdobyli 1070 punktów. Do ostatecznego werdyktu trzeba było jednak poczekać do zakończenia opóźnionej rozgrywki toczącej się na torze piątym, gdzie walczyła drużyna Martina Varkoczika. Czesi okazali się mimo wszystko lepsi. Dwa celne rzuty zadecydowały o ostatecznym układzie finałowej dwunastki.

– Przyjechaliśmy po miejsce na podium i ten plan został w pełni wykonany. Jak na debiut uważamy trzecie miejsce za duży sukces – powiedział po zawodach Czesław Synowiec, trener polskiej drużyny.

Równie pewni siebie byli zwycięzcy turnieju w składzie: Petr Miklisz, Petr Miklisz jr, Ladislav Kostka i Zdeniek Gartus (na lewym zdjęciu u dołu, na zdjęciu obok zdobywcy II miejsca). – Trafiliśmy doskonale z formą. Liczyliśmy na pierwsze miejsce i nie przeliczyliśmy się – podsumował z przekonaniem Petr Miklisz, kapitan zwycięskiej drużyny.

 Nagrodą dla naszych były bilety lotnicze na trasie Ostrawa-Split-Ostrawa. Promesy wraz z pamiątkowymi dyplomami wręczył zawodnikom Lubomir Langr – dyrektor do spraw zatrudnienia w spółce węglowej OKD.

Wydaje się więc, że problem, co zrobić z tegorocznym latem bowlingowcy rodem z Łazisk Górnych mają już – jak się to mówi – „z głowy”. Urlopy spędza najprawdopodobniej w słonecznej Chorwacji.

Warto wspomnieć, że podczas zawodów w Ostrawie naszych wspierał Krecik – oficjalna maskotka Kompanii Węglowej. Sympatyczny, czarny niczym węgiel i wyekwipowany w typowe górnicze atrybuty zwierzak, bardzo spodobał się pozostałym uczestnikom turnieju.

– Nie mogliśmy się dłużej opierać dochodzącym ze wszystkich stron prośbom „dajcie Kreciki”, no to daliśmy – śmieje się Henryk Skutela.

Drużynie bowlingowców gratulujemy sukcesu i życzymy udanych, letnich wakacji.

tekst: Kajetan Berezowski 

zdjęcia: Krystian Krawczyk

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!