• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Bez paniki

Utworzono: czwartek, 10 maja 2001
JSW SA: Spadek cen węgla koksowego

JSW SA: Spadek cen węgla koksowego

Bez paniki

O blisko 30 proc. zmniejszyły się w pierwszych miesiącach tego roku ceny węgla koksowego w porównaniu do cen sprzed roku. Oznacza to znaczny spadek przychodów Jastrzębskiej Spółki Węglowej, największego krajowego producenta węgla koksowego. W konsekwencji może to oznaczać spadek rocznego zysku spółki aż o blisko dwie trzecie.

W pierwszych miesiącach ubiegłego roku za tonę węgla koksowego z JSW płacono średnio ok. 390 zł, obecnie nieco powyżej 280 zł. I tak, po dwóch miesiącach tego roku zysk netto JSW wyniósł niespełna 48 mln zł, wobec prawie 236,8 mln zł w tym samym czasie zeszłego roku.

Planowany na ten rok zysk jest blisko 65 proc. niższy od ubiegłorocznego. W 2005 r. JSW zarobiła na czysto ok. 800 mln zł. W tym roku prognozowany jest zysk netto w wysokości ok. 284 mln zł.

Przedstawiciele spółki zapewniają, że nie grozi jej utrata rentowności, jak i że plany inwestycyjne nie ulegną zmianie. – Odpowiedzią na sytuację rynkową jest polityka sprzedaży, zakładająca maksymalne zaopatrzenie polskich koksowni oraz sprzedaż węgla na rynki Europy Środkowej, gdzie ceny są podobne do krajowych. Eksport drogą morską będzie skoncentrowany na dostawach węgla do Egiptu, Brazylii, Hiszpanii, Francji i Turcji – informuje rzeczniczka JSW Edyta Tomaszewska.

Uspokajają także eksperci.

– Nie ma się czego obawiać, zwłaszcza, że węgli typu 35 nie ma zbyt wiele. Na tym rynku przynajmniej przez 2-3 lata będzie utrzymywał się nieznaczny deficyt tego rodzaju węgla. A co do cen, to uważam, że po takim skoku do góry ceny musiały pójść w dół, a przypomnę, że w ostatnich dwóch latach cena skoczyła z 56 USD do 125 USD – mówi Urszula Ozga-Blaschke z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.

Dobrym prognostykiem jest fakt, że zakończone negocjacje dotyczące długoterminowych dostaw węgla pomiędzy głównymi producentami z Australii (BHP – Billiton) i odbiorcami japońskimi zmieniły nieznacznie relacje cenowe. Ceny zostały ustalone na poziomie 105–115 USD za tonę węgla typu 35 (na fobie, czyli w porcie załadunku). Ten poziom cen przekłada się na cały rynek węgla koksowego.

Przychody Jastrzębskiej Spółki Węglowej wynikają jednak przede wszystkim ze sprzedaży na rynku krajowym. Głównym klientem JSW jest koncern hutniczy Mittal Steel Poland, który kupi w tym roku ok. 4 mln ton węgla koksowego, przede wszystkim na potrzeby swoich koksowni w Zdzieszowicach i Krakowie.

– Obecnie trwają negocjacje dotyczące dostarczenia w tym roku do Mittal Steel Poland dodatkowych ponad 300 tys. ton węgla koksowego – poinformowała rzeczniczka JSW.

Stosunki JSW z Mittal Steel Poland, jak zapewniają przedstawiciele jastrzębskiej spółki, układają się poprawnie. Jednak w niedalekiej przeszłości dochodziło do pewnych zaostrzeń. MSP w ubiegłym roku wstrzymał odbiór określonej ilości węgla tłumacząc to spadkiem produkcji stali w swoich hutach. Skutkowało to jednak spadkiem sprzedaży i przychodów JSW. Nie brakuje jednak głosów i spekulacji, iż Mittal Steel Poland prowadził celowo taką politykę, by osłabić pozycję rynkową JSW po to, by w konsekwencji stać się inwestorem w jastrzębskiej spółce.

Tak czy inaczej, MSP w dalszym ciągu podtrzymuje zainteresowanie Jastrzębską Spółką Węglową.

– Oficjalnie JSW na razie nie jest na sprzedaż, ale z niecierpliwością czekamy na decyzje – stwierdził na łamach jednej z gazet Roeland Baan, dyrektor koncernu Mittal Steel na Europę.

To zainteresowanie jest tym bardziej zrozumiałe, iż Koksowania Zdzieszowice, należąca do Mittal Steel Poland, w sierpniu zakończy budowę baterii, a w planach ma budowę kolejnych.

Już dziś wiele osób w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zastanawia się, czy to dobrze, czy źle, że ich główny odbiorca tak znacząco zwiększa swój potencjał produkcyjny.          (jac)

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!