• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

ZYSK ALBO W PYSK

Utworzono: czwartek, 06 grudnia 2001

ZYSK ALBO W PYSK 

Tej treści transparent zawisł w okupowanej przez związkowców siedzibie Kompanii Węglowej. Powód? Wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz oświadczył niedawno, że górnicy nie mają co liczyć na nagrodę za ubiegłoroczny zysk. Chce, by spółki przeznaczyły zyski w całości na inwestycje.  

No, i zaczęło się... Związkowcy przystąpili do działania. W poniedziałek kilkudziesięciu działaczy „Sierpnia 80” rozpoczęło okupację siedzib Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Kompanii Węglowej domagając się wypłacenia nagrody z ubiegłorocznych zysków, które osiągnęły spółki węglowe.

– Taka forma nacisku na zarządy spółek węglowych ma związek z niedawnymi wypowiedziami przedstawiciela rządu, który zapowiedział zablokowanie wypłat z zysku w całym górnictwie. Naszym zdaniem niedopuszczalnym jest, aby przy podziale zysku za rok ubiegły pominięto załogi górnicze. Pracownicy KHW oraz Kompanii Węglowej oczekują od swoich zarządów jasnej deklaracji w tej sprawie i podpisania porozumienia, zapewniającego wypłatę nagrody z zysku dla tych, którzy najbardziej przyczynili się do ich wypracowania. Oczekujemy wycofania się przedstawiciela rządu z antygórniczych zamiarów i podjęcia rzeczowych rozmów na temat zgłoszonych przez reprezentujące górników związki zawodowe postulatów wypłaty nagrody z zysku – stwierdził Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ „Sierpień 80”.

Jeszcze tego samego dnia do związkowców z „Sierpnia 80” okupujących siedzibę Kompanii Węglowej dołączyli przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.

– Popieramy protest kolegów z „Sierpnia 80” i ZZPD, ale jak na razie przewidujemy inną formę działań zmierzających do zapewnienia złogom kopalń nagrody z tytułu wypracowanego zysku – powiedział Dariusz Potyrała, wiceprzewodniczący ZZG w Polsce. – Dalsze nasze działania są uzależnione od wyników środowego spotkania zespołu trójstronnego.

Do protestu szykują się także związkowcy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Są mocno rozjuszeni decyzją wiceministra Poncyljusza, tym bardziej, że już w kwietniu podpisali z zarządem JSW SA porozumienie w tej sprawie. Każdy z górników miał dostać ok. 4 tys. zł brutto (JSW w zeszłym roku zarobiła na czysto 800 mln zł).

– W naszych głowach się nie mieści, by nie było nagrody z zysku, która ludziom słusznie się należy – podkreśla Andrzej Ciok, jeden z liderów „Solidarności” w spółce. Związkowcy w JSW przygotowują akcję protestacyjną.

– Na razie nie chcę zdradzać szczegółów. Jesteśmy przygotowani nawet do strajku generalnego – zapowiada Ciok.

Paweł Poncyljusz wyraził nadzieję, że środowe spotkanie zespołu trójstronnego, gdzie będzie omawiany ten problem, przebiegnie w spokojnej atmosferze. Pomylił się, było ostro. Do chwili zamknięcia wydania tego numeru, nie wiadomo było jednak, czy minister ulegnie presji związkowców.            (jac)

OPINIE NA GORĄCO

Rozmawiać bez emocji

Mówi PAWEŁ PONCYLJUSZ, wiceminister gospodarkiZYSK ALBO W PYSK 

– Kilka tygodni wcześniej mówił pan, że nie wyklucza zgody na wypłatę nagrody z zysku dla załóg spółek węglowych. Teraz jest pan temu kategorycznie przeciwny. Co w tak krótkim czasie zmieniło pańską perspektywę?

– Przyczyna negatywnej rekomendacji Ministerstwa Gospodarki odnośnie do wypłaty z zysku leży w tym, że pojawiło się kilka dokumentów opisujących realny stan wzrostu wynagrodzeń oraz kondycji spółek. Nierozważne i nieco mechaniczne zadecydowanie o wypłacie z zysku może spowodować niezbyt dobrą kondycję spółek w najbliższych latach, a z drugiej strony rozbudzone oczekiwania. Mamy dziś przekroczone wskaźniki wzrostu wynagrodzeń. Dalszy wzrost zarobków nie jest skojarzony z efektywnością pracy. Po drugie, na chwilę obecną w górnictwie węgla kamiennego jest zatrudnionych ok. 1300 osób, które nabyły uprawnienia emerytalne. Po trzecie, jest kłopot z tzw. zakładowym układem zbiorowym pracy. Strona związkowa zobowiązała się – przy okazji grudniowych negocjacji zespołu trójstronnego – do udzielenia zgody na przyjęcie układów zbiorowych w spółkach. Obecnie nadal tych układów nie ma.

– Nie obawia się pan związkowych protestów?

– Odbieram te różne buńczuczne zapowiedzi jako efekt kampanii wyborczej wewnątrz związków zawodowych. Rozumiem, że kto bardziej dosadnie dołoży ministrowi, będzie bardziej w cenie. Przyjmuję to z pokorą. Mam nadzieję, że będziemy na ten temat rozmawiać bez emocji w trakcie posiedzenia zespołu trójstronnego i uda nam się rozwiązać problem.

– Jak rozmawiać bez emocji, kiedy chodzi o kasę?

– Powiedzenie, że zabieram górnikom kasę, jest bardzo gładkie. Ja bym chciał, żeby dziś taka średnia zarobków była wśród nauczycieli, pielęgniarek czy lekarzy.

Notował: JACEK SROKOWSKI

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!