• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Piotr Litwa, przyszły wojewoda śląski, mówi o przemyśle wydobywczym, w tym o branży węglowej

Rzecznik śląskiego górnictwa, ale...

Po ujawnieniu przez resort administracji i cyfryzacji, że nowym wojewodą śląskim zostanie dotychczasowy szef Wyższego Urzędu Górniczego, dziennikarze stacji telewizyjnych, radiowych i redakcji prasowych w regionie niemal zmusili w zeszły piątek Piotra Litwę, by opowiedział im o swoich planach.
Autor: Witold Gałązka
Po ujawnieniu przez resort administracji i cyfryzacji, że nowym wojewodą śląskim zostanie dotychczasowy szef Wyższego Urzędu Górniczego, dziennikarze stacji telewizyjnych, radiowych i redakcji prasowych w regionie niemal zmusili w zeszły piątek Piotra Litwę, by opowiedział im o swoich planach.
Utworzono: piątek, 07 marca 2014
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Piotr Litwa, pełniący od 2008 r. funkcję prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, zastąpi na stanowisku wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, który w zeszłym tygodniu złożył rezygnację z urzędu.
Odchodzący i przyszły wojewoda związani są zawodowo z sektorem górniczym. Nic dziwnego, że w pierwszych pytaniach, które w piątek (28 lutego) dziennikarze mogli zadać Piotrowi Litwie, chciano dowiedzieć się, czego górnicy mogą spodziewać się po nowym wojewodzie.
– Śląskie górnictwo może być pewne, że będę jego rzecznikiem w kręgach rządowych, ale pod jednym warunkiem: że będzie ono przestrzegać prawa. Na pewno nie będę akceptował anormalnych sytuacji – zapowiedział Litwa (którego oficjalna nominacja opóźnia się z powodu zaangażowania premiera w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie).

Węgiel nie tak brudny, jak go malują
Szef WUG nie pozostawił wątpliwości, że docenia sektor wydobywczy jako bardzo ważną część śląskiej gospodarki. Jednocześnie przyznał: – Działa on w bardzo trudnych warunkach geologicznych. Jest bardzo wiele do zrobienia po setkach lat ingerowania w środowisko naturalne na Śląsku, abyśmy mieli tu krajobraz nie księżycowy, tylko taki, jaki podziwiamy, przemierzając tereny górnicze np. w Austrii – wyjaśniał. Dodał też, że za sukces swojego okresu kierowania WUG uznaje trwający od 4 już lat trwały spadek wypadkowości w śląskich kopalniach. Innym z osiągnięć była deregulacja prawa górniczego, które w nowym, elastyczniejszym wariancie obowiązuje od 2012 r. – W naszym górnictwie nie może być mowy o powrocie do lat, gdy działalnością kopalń kierowano przy pomocy decyzji administracji państwowej. To przeszłość. Dzisiaj odpowiedzialność jest po stronie przedsiębiorców, a nadzór wchodzi wówczas, gdy złamane zostaje prawo – opisywał Litwa.
Przyszły wojewoda będzie bronił „śląskiego złota”. Niepochlebnie ocenia zakaz jego spalania wprowadzony w Krakowie. – Nie tędy droga do rozwiązania problemu. Węgiel kamienny nie jest paliwem tak brudnym, jak się go przedstawia – podkreślił, że dzięki czystym technologiom można bezpiecznie dla środowiska korzystać z węgla. – Gaz jest z pewnością bardziej ekologiczny, ale musimy mieć także świadomość, czym naprawdę dysponujemy, żyjąc na ogromnych zasobach surowcowych węgla kamiennego – tłumaczył prezes WUG.

Dialog społeczny „oczkiem w głowie”
Poprzedni wojewoda Zygmunt Łukaszczyk często podkreślał swe zaangażowanie w dialog społeczny na Śląsku i dziennikarze dopytywali, czy Litwa okaże się jego kontynuatorem. – Bardzo chciałbym temu zadaniu podołać i widzę swoją rolę. Dialog społeczny będzie moim oczkiem w głowie – zapowiedział Litwa. Podkreślił, że kontakt z tzw. stroną społeczną w WUG trwał i „nigdy nie został zerwany”. – Odnoszę się z szacunkiem do godności pracowników, do samej pracy, jeśli jest bezpieczna, do ruchu związkowego i podzielam ideę adekwatności wynagrodzenia za pracę – mówił Litwa na temat utrwalonego w górnictwie etosu pracy.
Unikał łatwych odpowiedzi na temat swych priorytetów. Zastrzegł, że chciałby określić je z kompetencją i dlatego musi najpierw zrobić dokładny przegląd kadr i przepisów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Istotę zadań wojewody widzi w wykonywaniu prawa i umiejętnej współpracy z samorządami i innymi organami administracji, która na Śląsku będzie szczególnie ważna ze względu na duży potencjał przemysłu i jego oddziaływanie na środowisko.

Nigdy nie byłem politykiem
Nad propozycją, którą otrzymał od ministra administracji i cyfryzacji, zastanawiał się kilka dni. Postanowił podjąć wyzwanie, ale nie traktuje nowej funkcji wojewody w kategoriach osobistego awansu. – Jest to po prostu inne stanowisko. Kierowałem organem centralnym, którego szefa powołuje premier i który obejmował nadzorem obszar całego kraju łącznie z terytorium morskim. Jeśli brać pod uwagę właściwość miejscową wojewody, to trudno mówić o awansie, natomiast zakres zadań będzie podobnie duży – opisywał Litwa, który zdecydowanie odżegnał się od sugestii, jakoby miał zamiar rozpoczynać swą karierę w polityce: – Nigdy nie byłem politykiem. I mogę to wykorzystać na plus, bo nie jestem zależny od miejscowych polityków – powiedział.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!