• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

WFOŚiGW może udzielić pożyczki na rekultywację terenu starej siłowni węglowej

Czy w Halembie powstanie elektrownia słoneczna?

Utworzono: czwartek, 09 kwietnia 2015
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ocenił, że wniosek warszawskiej firmy Bravet o rewitalizację zdegradowanych terenów poprzemysłowych po elektrowni Halemba na południu Rudy Śl. może liczyć na prawie 2 mln zł pożyczki.

Czy warszawski przedsiębiorca wykorzysta szansę? We wniosku do WFOŚiGW zapewnia, że terenom rozbieranej właśnie na złom elektrowni „chce przywrócić walory przyrodnicze i stworzyć ogólnodostępną przestrzeń o charakterze społecznym i edukacyjnym”. WFOŚiGW przewidział na ten cel 1,89 mln zł.

Elektrownię Halemba - jako Kraftwerk Godulla - w sąsiedztwie czynnej kopalni zaczęli budować w 1943 r. Niemcy rękami więźniów rudzkiej filii obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Pierwszy blok ruszył dopiero w 1962 r.. W 2006 r. elektrownię przeniesiono do rezerwy energetycznej, a w 2012 r. postawiono ostatecznie w stan likwidacji. W 2013 r. spółka Bravet kupiła elektrownię od Taurona Wytwarzenie, który wcześniej chciał remontować 4 stare bloki węglowe po 50 MW każdy, ale w końcu zrezygnował z inwestycji i pozbył się kłopotu.

Okoliczni mieszkańcy bali się, że prywatna firma urządzi w dawnej elektrowni składowisko odpadów lub spalarnię śmieci. Apelowano do władz gminnych, by przyjrzały się planom warszawiaków, których spółka zajmuje się m.in. rozbiórkami, ma też udziały w firmach recyklingowych.

- Ogromny teren daje nieograniczone możliwości składowania odpadów różnego rodzaju, w tym niebezpiecznych. To bardzo prawdopodobny scenariusz. Szkoda, że państwo w taki sposób pozbyło się swojego majątku, nie zwracając uwagi na dalszy los mieszkańców 20-tysięcznej dzielnicy – pisał Henryk Mercik w imieniu Ruchu Autonomii Śląska, zarzucając władzom m.in. brak konsultacji społecznych przy likwidowaniu i restrukturyzacji górnośląskiego przemysłu. Przestrzegał, by Halemba nie podzieliła losu Lipin, Chropaczowa, Orzegowa czy katowickich Szopienic.

Niespodziewanie w marcu tego roku giełdowa spółka akcyjna Novavis ogłosiła, że projektuje dla Halemby „ekologiczną elektrownię” - farmę fotowoltaiczną dużej mocy. Ma produkować rocznie aż 71 tys. MWh, czyli ilość wystarczającą dla prawie 40 tys. gospodarstw domowych. Elektrownia PV ma zajmować obszar składowiska odpadów paleniskowych po elektrowni Halemba. Spółka czeka na pozwolenie budowlane i przyłączenie inwestycji do sieci energetycznej.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!