• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Nowe ubrania robocze będą wyposażone w system wentylacji. To absolutna nowość

Ratownicze superciuchy

Prototypy nowej odzieży ratowniczej zaprezentowali ratownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Autor: Kajetan Berezowski
Prototypy nowej odzieży ratowniczej zaprezentowali ratownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Utworzono: czwartek, 15 grudnia 2016
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Bielizna z elementami chłodzącymi? Czemu nie? Tym bardziej że ratownicy górniczy bardzo ją sobie chwalą. Do tego wygodny komplet wierzchniej odzieży ochronnej i już można ruszać do akcji. Prototypy nowoczesnych ubrań roboczych są estetyczne i funkcjonalne. Zdobyły już dwa złote medale, na 44. Ogólnopolskim Konkursie Warunków Pracy oraz Targach Naukowych Nowych Rozwiązań w Brukseli.
Cechą charakterystyczną akcji ratowniczych prowadzonych w kopalniach węgla kamiennego jest występowanie skojarzonych zagrożeń wybuchowych i klimatycznych oraz ogromny wysiłek fizyczny samych ratowników. Jako główne przyczyny zgonów wśród nich eksperci wskazują oparzenia znacznej powierzchni ciała i dróg oddechowych oraz przegrzanie organizmu. Nowe zestawy odzieżowe mają zapewniać im nie tylko bezpieczeństwo i komfort pracy, ale także monitorować stan fizjologiczny ich organizmów w warunkach akcji w gorącym środowisku.

Pełna wentylacja
Ratownicza bielizna wyposażona została w system wentylacji. Umieszczono w niej specjalne rurki poliuretanowe rozprowadzające powietrze. Wystarczy podłączyć je za pomocą wystającego wentyla do źródła powietrza chłodzącego i już cały ten mechanizm działa jak należy. System doprowadzenia powietrza do bielizny może odbywać się w dwóch zakresach szybkości przepływu. A to pozwala na regulowanie wydajności i czasu chłodzenia. Mało tego, z bielizną zintegrowane jest urządzenie do pomiaru częstości skurczów serca. W tym przypadku elektrody zintegrowano z elastycznym pasem montowanym w bieliźnie. Wyniki pomiaru transmitowane są drogą radiową do osobistego komunikatora mocowanego na kasku ratownika. W bieliźnie z elementami chłodzącymi wykorzystano z kolei wkłady wypełnione makrokapsułkami PCM, tj. materiałami przemiany fazowej, których funkcją jest wspomaganie chłodzenia. Nie usztywniają one ubrania i nie ograniczają możliwości odparowania potu do otoczenia.
Co się zaś tyczy odzieży ochronnej, to ma ona konstrukcję ubrania składającego się z bluzy i spodni. W celu zmniejszenia dyskomfortu zostały one wyposażone w zamykane otwory wentylacyjne umieszczone w bocznych szwach rękawów, wzdłuż tułowia oraz na bokach nogawek spodni. Zarówno bielizna, jak i odzież wierzchnia zostały tak zaprojektowane, aby kieszenie i otwory wentylacyjne nie krępowały ruchów.
Badania funkcjonalności odzieży przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem manekina termicznego i kamery termowizyjnej w temperaturze otoczenia 32 st. C, a także przy udziale samych ratowników.

Chłodno i wygodnie
- Bielizna i ubranie są lekkie i przewiewne. Łatwo się nakładają, można również rozpiąć odzież wierzchnią w czasie odpoczynku i w kilka sekund z powrotem ją zapiąć. W trakcie pracy bez problemu dozuje się powietrze z butli. Idealnie schładza ono ciało. Wygodna jest także koszulka z wkładami. Nie ma przy tym żadnych problemów ze stosowaniem sprzętu ochrony układu oddechowego – opisuje nowy sprzęt Adam Pilot, ratownik z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Odzież zaprojektowana i wykonana została w ramach zadania pod nazwą „Opracowanie odzieży ochronnej dla ratowników górniczych” o akronimie RESCLO, zrealizowanego przez konsorcjum składające się z: Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz Wytwórni Umundurowania Strażackiego.
- Działalność CSRG opiera się na czterech filarach: interwencyjnym, prewencyjno-zapobiegawczym, szkoleniowym i badawczym. Sami nie jesteśmy w stanie prowadzić prac badawczych. Prowadzimy je więc w konsorcjach badawczych z prestiżowymi ośrodkami badawczymi, m.in. z Politechniką Śląską, krakowską AGH, Politechniką Warszawską, Wojskową Akademią Techniczną i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy. Nowa bielizna i odzież dla ratowników są właśnie efektem takich badań - podsumował prezes zarządu CSRG dr inż. Piotr Buchwald.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Specjaliści PBSz budują m.in. nowy szyb Bzie-Dębina dla JSW

Jest zgoda na zakup PBSz

Akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyrazili zgodę na ustanowienie zabezpieczeń majątkowych....
Moment zawarcia umowy pomiędzy Muzeum Górnictwa Węglowego a Browarem Zabrze. Od lewej: Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza, Bartłomiej Szewczyk, dyrektor MGW w Zabrzu, Jarosław Rzepka, dyrektor Browaru Zabrze oraz Renata Błądzińska, szefowa marketingu browaru

Chmielenie na zimno

Piwo zawsze było częścią górniczej tradycji. Tam, gdzie fedrowały kopalnie,...
Rybniccy żużlowcy na meczu Północ-Południe w Łodzi pod koniec marca 2019 r.

„Czarny sport” w górniczych barwach

Żużlowcy Klubu Sportowego ROW Rybnik będą ścigać się pod barwami...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!