• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Nowe ubrania robocze będą wyposażone w system wentylacji. To absolutna nowość

Ratownicze superciuchy

Prototypy nowej odzieży ratowniczej zaprezentowali ratownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Autor: Kajetan Berezowski
Prototypy nowej odzieży ratowniczej zaprezentowali ratownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Utworzono: czwartek, 15 grudnia 2016
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Bielizna z elementami chłodzącymi? Czemu nie? Tym bardziej że ratownicy górniczy bardzo ją sobie chwalą. Do tego wygodny komplet wierzchniej odzieży ochronnej i już można ruszać do akcji. Prototypy nowoczesnych ubrań roboczych są estetyczne i funkcjonalne. Zdobyły już dwa złote medale, na 44. Ogólnopolskim Konkursie Warunków Pracy oraz Targach Naukowych Nowych Rozwiązań w Brukseli.
Cechą charakterystyczną akcji ratowniczych prowadzonych w kopalniach węgla kamiennego jest występowanie skojarzonych zagrożeń wybuchowych i klimatycznych oraz ogromny wysiłek fizyczny samych ratowników. Jako główne przyczyny zgonów wśród nich eksperci wskazują oparzenia znacznej powierzchni ciała i dróg oddechowych oraz przegrzanie organizmu. Nowe zestawy odzieżowe mają zapewniać im nie tylko bezpieczeństwo i komfort pracy, ale także monitorować stan fizjologiczny ich organizmów w warunkach akcji w gorącym środowisku.

Pełna wentylacja
Ratownicza bielizna wyposażona została w system wentylacji. Umieszczono w niej specjalne rurki poliuretanowe rozprowadzające powietrze. Wystarczy podłączyć je za pomocą wystającego wentyla do źródła powietrza chłodzącego i już cały ten mechanizm działa jak należy. System doprowadzenia powietrza do bielizny może odbywać się w dwóch zakresach szybkości przepływu. A to pozwala na regulowanie wydajności i czasu chłodzenia. Mało tego, z bielizną zintegrowane jest urządzenie do pomiaru częstości skurczów serca. W tym przypadku elektrody zintegrowano z elastycznym pasem montowanym w bieliźnie. Wyniki pomiaru transmitowane są drogą radiową do osobistego komunikatora mocowanego na kasku ratownika. W bieliźnie z elementami chłodzącymi wykorzystano z kolei wkłady wypełnione makrokapsułkami PCM, tj. materiałami przemiany fazowej, których funkcją jest wspomaganie chłodzenia. Nie usztywniają one ubrania i nie ograniczają możliwości odparowania potu do otoczenia.
Co się zaś tyczy odzieży ochronnej, to ma ona konstrukcję ubrania składającego się z bluzy i spodni. W celu zmniejszenia dyskomfortu zostały one wyposażone w zamykane otwory wentylacyjne umieszczone w bocznych szwach rękawów, wzdłuż tułowia oraz na bokach nogawek spodni. Zarówno bielizna, jak i odzież wierzchnia zostały tak zaprojektowane, aby kieszenie i otwory wentylacyjne nie krępowały ruchów.
Badania funkcjonalności odzieży przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem manekina termicznego i kamery termowizyjnej w temperaturze otoczenia 32 st. C, a także przy udziale samych ratowników.

Chłodno i wygodnie
- Bielizna i ubranie są lekkie i przewiewne. Łatwo się nakładają, można również rozpiąć odzież wierzchnią w czasie odpoczynku i w kilka sekund z powrotem ją zapiąć. W trakcie pracy bez problemu dozuje się powietrze z butli. Idealnie schładza ono ciało. Wygodna jest także koszulka z wkładami. Nie ma przy tym żadnych problemów ze stosowaniem sprzętu ochrony układu oddechowego – opisuje nowy sprzęt Adam Pilot, ratownik z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Odzież zaprojektowana i wykonana została w ramach zadania pod nazwą „Opracowanie odzieży ochronnej dla ratowników górniczych” o akronimie RESCLO, zrealizowanego przez konsorcjum składające się z: Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz Wytwórni Umundurowania Strażackiego.
- Działalność CSRG opiera się na czterech filarach: interwencyjnym, prewencyjno-zapobiegawczym, szkoleniowym i badawczym. Sami nie jesteśmy w stanie prowadzić prac badawczych. Prowadzimy je więc w konsorcjach badawczych z prestiżowymi ośrodkami badawczymi, m.in. z Politechniką Śląską, krakowską AGH, Politechniką Warszawską, Wojskową Akademią Techniczną i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy. Nowa bielizna i odzież dla ratowników są właśnie efektem takich badań - podsumował prezes zarządu CSRG dr inż. Piotr Buchwald.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!