• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Inwestycja w instalację solarną może się nam zwrócić dopiero po upływie kilkunastu lat

Kolektor słoneczny - czy to się opłaca?

Kolektory słoneczne stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jednak w naszej strefie klimatycznej nie mogą stanowić jedynego systemu grzewczego, a jedynie wspomagać podstawowe źródło ciepłej wody użytkowej.
Autor: Kajetan Berezowski
Kolektory słoneczne stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jednak w naszej strefie klimatycznej nie mogą stanowić jedynego systemu grzewczego, a jedynie wspomagać podstawowe źródło ciepłej wody użytkowej.
Utworzono: czwartek, 12 stycznia 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Energia słoneczna jest najłatwiej osiągalna spośród odnawialnych źródeł energii. Promieniowanie słoneczne dostępne jest na całej kuli ziemskiej. Czy jednak pod naszą szerokością geograficzną opłaca się inwestować w panele słoneczne? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do ekspertów z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W Polsce wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego do produkcji ciepłej wody staje się coraz bardziej rozpowszechnione. Urządzeniem, które ma za zadanie przekształcać promienie słoneczne w ciepło, jest kolektor słoneczny. Promienie, przenikając przez przezroczystą szybę kolektora, padają na czarną powłokę absorbera, gdzie zostają zamienione na ciepło. Przy absorberze znajdują się kanaliki, przez które przepływa nośnik ciepła. Pochłania on ciepło i transportuje je w przewodach rurowych do wymiennika ciepła, w którym następuje oddanie ciepła do wewnętrznej instalacji budynku.

Płaskie, próżniowe i rurowe
- W zależności od konstrukcji rozróżniamy kolektory płaskie, płaskie próżniowe oraz rurowe próżniowe. Kolektor płaski próżniowy różni się od tradycyjnego kolektora płaskiego tym, iż zarówno od góry, jak i od dołu jest zaizolowany przestrzenią z próżnią, co pozwala uzyskać większą sprawność kolektora oraz lepsze wykorzystanie efektu szklarniowego. Kolektor rurowy próżniowy składa się z rur próżniowych, w których element zbierający ciepło, tzw. absorber, znajduje się w próżni, co znacznie poprawia działanie kolektora. Decydując się na określony typ kolektorów, należy być świadomym ich zalet i wad wynikających z konstrukcji. Biorąc pod uwagę wydajność, zdecydowanie korzystniej wypadają tutaj kolektory rurowe próżniowe. Dzięki absorpcji promieniowania rozproszonego i jednocześnie odbitego charakteryzują się stabilną całoroczną pracą, również przy dużym zachmurzeniu oraz niskich temperaturach. Zdecydowanie korzystniej wypada także ewentualny serwis kolektora rurowego próżniowego, w którym możliwa jest wymiana pojedynczych rurek. W przypadku awarii kolektora płaskiego zmuszeni jesteśmy do demontażu i naprawy całego urządzenia – wyjaśnia Szymon Twardoń, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Powyższe zalety kolektorów rurowych próżniowych nad płaskimi okupione są niestety ich wyższą ceną. Koszt zakupu może być wyższy nawet o 100 proc. względem kolektora płaskiego. Również trwałość kolektorów rurowych jest niższa i szacuje się ją na maksymalnie 15 lat. Kolektory płaskie są w stanie pracować średnio o 5 lat dłużej. Ponadto kolektory próżniowe o wydajności energetycznej porównywalnej do płaskich będą zajmowały więcej miejsca na dachu. Istotną zaletą kolektorów płaskich jest możliwość bezproblemowego usuwania z nich śniegu.

Najpierw analiza...
Wypada zadać pytanie, czy zabudowa instalacji kolektorów słonecznych jest zawsze opłacalna?
- Inwestycja w instalację solarną w zależności od typu kolektora zwraca się w okresie od kilku do kilkunastu lat. Decyzja dotycząca zakupu instalacji powinna zostać poprzedzona odpowiednią analizą. Kolektory słoneczne w naszej strefie klimatycznej nie mogą stanowić jedynego systemu grzewczego, a jedynie wspomagać podstawowe źródło ciepłej wody użytkowej. W sytuacji, gdy do przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystywana jest energia elektryczna, a zużycie wody jest duże, zabudowa instalacji solarnej pozwoli wygenerować widoczne oszczędności energii. Gdy jednak wykorzystujemy do tego celu węgiel kamienny bądź brykiet drzewny, a zużycie ciepłej wody niewielkie, może się okazać, że czas zwrotu inwestycji przekroczy okres trwałości instalacji solarnej. Należy jednak pamiętać, że oprócz aspektów ekonomicznych zabudowa kolektorów słonecznych przynosi również korzyści środowiskowe w postaci redukcji zużycia energii i emisji zanieczyszczeń do atmosfery – wyjaśnia Szymon Twardoń.

Wszystkich zainteresowanych tematyką odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji solarnych, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych usług doradców energetycznych WFOŚiGW w Katowicach, którzy wykonają dla Państwa analizę opłacalności wykorzystania kolektorów słonecznych jako instalacji wspomagającej pracę głównego źródła ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej oraz przeanalizują dostępne na rynku formy dofinansowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!