• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Stawka jest duża. W grę wchodzą wchodzą bowiem miliony złotych

Długa lista ekologicznych przedsięwzięć

Łukasz Frydel z Zespołu Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi WFOŚiGW w Katowicach udziela konsultacji w trakcie spotkania z potencjalnymi beneficjentami Funduszu.
Autor: Kajetan Berezowski
Łukasz Frydel z Zespołu Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi WFOŚiGW w Katowicach udziela konsultacji w trakcie spotkania z potencjalnymi beneficjentami Funduszu.
Utworzono: czwartek, 23 marca 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Do Katowic zjechali tłumnie 14 bm. potencjalni beneficjenci środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, reprezentujący spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, a także przedsiębiorcy. Przywieźli z sobą wiele pomysłów, które czekają na realizację. Liczą na ich dofinansowanie.

Lista przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Katowicach na 2018 r. będzie z pewnością długa, sądząc po liczbie zainteresowanych. Każdy miał okazję zapytać eksperta z WFOŚiGW, czy planowany projekt ma szansę na zdobycie dotacji, a jeśli tak, to na jakich zasadach.

Liczy się dobry pomysł
- Wysłuchujemy uwag, pomysłów naszych potencjalnych beneficjentów. Dzięki takim spotkaniom jak to, mamy potwierdzenie, że Fundusz we właściwy sposób realizuje swoją misję, do której został powołany, czyli poprawę stanu środowiska naturalnego w województwie. Jeśli projekty zaprezentowane przez beneficjentów będą racjonalne, wprowadzimy je do listy naszych priorytetów. W grę wchodzą rozmaite kwoty, zwykle liczone w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych. Wszystko zależy od konkretnego pomysłu. Chodzi o pożyczki umarzalne do 40 proc. oraz dotacje. Wykorzystamy je co do grosza. Mamy do dyspozycji 245 mln zł jeśli chodzi o pożyczki, 15 mln na dotacje i 46 mln na umorzenia – powiedział Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Załęska Hałda jest w trakcie usuwania elewacji azbestowej z administrowanych bloków mieszkalnych.
- To są inwestycje, których koszty idą w miliony złotych. Każdego roku staramy się wymienić elewacje azbestowe z przynajmniej trzech bloków, przeprowadzając jednocześnie ich nowoczesną termoizolację. Liczymy na kolejne środki z WFOŚiGW - powiedział Andrzej Leśniak z SM Załęska Hałda.

Przedstawiciele Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej od kilku już lat wykorzystują środki na termorenowację.
- Ciekawi jesteśmy, na jakich zasadach w 2018 r. będzie można skorzystać z oferowanych dotacji i pożyczek. Z pewnością po nie sięgniemy, ponieważ mamy dobre doświadczenia ze współpracy z Funduszem z lat poprzednich – zauważyła Grażyna Kula z ChSM.

- My działamy kompleksowo. Zdejmujemy azbest z budynków, docieplamy je i podłączamy do ciepłowni. Nasze plany realizujemy na bieżąco, ale do finiszu jeszcze daleko, stąd nasza obecność podczas konsultacji. Korzystaliśmy ze środków programu „Kawka”. Na pewno dzięki dotacjom i pożyczkom da się zrobić więcej - przyznał Robert Mach, reprezentujący Górniczą Spółdzielnię Mieszkaniową Luiza w Zabrzu.

Nowi beneficjenci
Łukasz Frydel z Zespołu Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi WFOŚiGW w Katowicach przyznał, że nie spodziewał się tak ogromnego tłumu zainteresowanych przedsięwzięciami o charakterze ekologicznym.

- Cieszy fakt, że zgłaszają się do nas także zupełnie nowe podmioty, które nie korzystały z naszej oferty pomocy w latach poprzednich. Prawdopodobnie uległy już zmniejszeniu premie termoizolacyjne i zaszła konieczność poszukiwania nowych źródeł finansowania tego rodzaju przedsięwzięć. Potencjalnym beneficjentom proponujemy realizację przynajmniej dwóch zadań jednocześnie, np. wymianę azbestu na nowoczesne ocieplenie. Jest też spore zainteresowanie modernizacją oświetlenia i wymianą czujników do napędu dźwigów. Środki mamy, każdy je otrzyma, choć procedury są nieco rozciągnięte w czasie – przyznał Łukasz Frydel.

W opinii Anny Poraj, prezes Fundacji Parku Śląskiego, uczestnictwo w takich spotkaniach jest niezwykle ważne z wielu powodów. Po pierwsze, pozwala już na rok wcześniej myśleć o tym, co można razem z Funduszem wykonać, jakie projekty zrealizować i co istotne, w jakich terminach.
- Cenimy sobie taką możliwość kontaktu. Nie bez znaczenia jest również możliwość spotkania z liderami innych organizacji pozarządowych i wymiana poglądów i doświadczeń – stwierdziła szefowa FPŚ.

Edukacja i ochrona
W trakcie konsultacji można było również porozmawiać z pracownikami innych zespołów WFOŚiGW.
- Zajmujemy się edukacją ekologiczną, profilaktyką zdrowotną i zarządzaniem środowiskowym. Nasze działania są zatem skierowane do organizacji pozarządowych i gmin. Udzielamy informacji, ale też otwarci jesteśmy na nowe formy odnośnie edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności – potwierdziła Ewa Cofała, kierowniczka zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej.

- Duży obszar przedsięwzięć dotyczy ochrony wód i gospodarki wodnej, a więc kanalizacji i wodociągów. O kwestie z tym związane pytają zwykle przedsiębiorcy, ale też samorządowcy. Z tymi ostatnimi będziemy rozmawiać niebawem, choć kilku już teraz zajrzało z ciekawości. Na tego rodzaju zadania mamy do dyspozycji rokrocznie do 100 mln zł. Co prawda wiele zadań wodno-kanalizacyjnych zostało zrealizowanych, ale te najstarsze wymagają już modernizacji - zdradził z kolei Krystian Smuda, kierownik Zespołu Gospodarki Wodnej i Ochrony Wód WFOŚiGW.

W czerwcu br. Fundusz przyjmie listę przedsięwzięć priorytetowych, by już w połowie roku znane były kierunki działania na rok następny. Sytuacja ta jest bardzo korzystna dla potencjalnych beneficjentów, którzy tym sposobem zyskują więcej potrzebnego czasu na odpowiednie przygotowanie projektów.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!