• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Prezes WFOŚiGW w Katowicach w jednym szeregu z papieżem i prezydentami RP

Niezawodny przyjaciel harcerstwa

Prezes WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot oraz harcmistrz Anna Peterko podczas uroczystości w Domu Kultury Bogucice-Zawodzie.
Autor: Andrzej Bęben
Prezes WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot oraz harcmistrz Anna Peterko podczas uroczystości w Domu Kultury Bogucice-Zawodzie.
Utworzono: czwartek, 23 marca 2017
Autor: Andrzej Bęben
Źródło: Trybuna Górnicza

Gala Mistrzów Harcerstwa jest uroczystością, podczas której wyróżnieni zostają instruktorzy Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego statuetką „Mistrza Harcerstwa” za miniony rok. Również wówczas Związek honoruje tytułem „Niezawodnego Przyjaciela” sojuszników harcerstwa. Dyplom i skautowską laskę potwierdzającą ten fakt podcuzas VIII edycji Gali (17 marca) otrzymał Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

„Za troskę o sprawy wychowania dzieci i młodzieży, w podziękowaniu za życzliwość i pomoc okazaną Harcerstwu” tytuł „Niezawodnego Przyjaciela” postanowiono nadać prezesowi Pilotowi 22 lutego 2017 r. Kilkanaście dni później, w uroczystej oprawie, wręczono w katowickim Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie. Świadkami tego wydarzenia byli śląscy harcerze, władze kilku miast, posłowie i europosłowie, dziennikarze prasy, radia i telewizji.

- To wyróżnienie jest wyrazem największego uznania Związku Harcerstwa Polskiego dla osób, które nie są członkami ZHP. Przyznaje je od dwudziestu lat naczelnik ZHP osobom wybitnie zasłużonym, które doceniając dorobek ruchu harcerskiego, wspierają działalność ZHP i w różny sposób przyczyniają się do rozwoju harcerstwa. Dotychczas tym tytułem ZHP uhonorował 101 osób, z tego 21 z województwa śląskiego — wyjaśnia komendant śląskiego ZHP, harcmistrz Anna Peterko.

Niezawodny przyjaciel ruchu harcerskiego, na co dzień prezes WFOŚiGW w Katowicach, nie krył wzruszenia, gdy z rąk dowództwa ZHP otrzymywał poświadczenia tegoż zaszczytu – okolicznościowy dyplom i okazałą Laskę Skautowską. Wcześniej wyjawił dziennikarzom, że rodzinnie jest związany z harcerstwem. Harcerką była jego matka. Harcerką była jego żona.

- Harcerzem byłem i ja. Jestem wzruszony, że Śląska Chorągiew ZHP rekomendowała moją kandydaturę do tego wspaniałego wyróżnienia. Znalazłem się w zacnym gronie, bo wśród wyróżnionych tytułem i Laską Skautowską są m.in. Jan Paweł II, prezydenci Rzeczypospolitej – Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski – podkreślił Andrzej Pilot.
ZHP od 1997 r. jest beneficjentem WFOŚiGW w Katowicach. Fundusz wspiera harcerską akcję letnią oraz – od trzech sezonów – także i zimową. Wspomaga finansowo proekologiczne inicjatywy, tym bardziej, że szósty punkt prawa harcerskiego stanowi: „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać”.

- Środki Funduszu mogą być przeznaczone m.in. na realizację programu profilaktyki zdrowotnej, programu edukacji ekologicznej lub programu regionalnej edukacji przyrodniczej i ekologicznej. W przypadku współpracy z ZHP należy podkreślić, że Fundusz korzysta, dla realizacji wytyczonych założeń, ze znakomitej kadry harcerskiej. ZHP jest naszym sprawdzonym partnerem we współpracy. Uważam, że warto inwestować w nią publiczne pieniądze, bo biorąc pod uwagę, co jest z nich finansowane, to w dalszej perspektywie z pewnością zwrócą się z nawiązką — wyjaśnia Andrzej Pilot.

W 2016 r. ZHP otrzymał z WFOŚiGW 660 tys. zł na realizację zadania pod nazwą „Profilaktyka zdrowotna i edukacja ekologiczna na obozach harcerskich w 2016 r.”. Wówczas na obozy wakacyjne wyjechało ponad 6 tys. harcerzy z województwa śląskiego. Z pieniędzy Funduszu dofinansowano wypoczynek połączony z ekoedukacją 3,9 tys. zuchów i harcerzy. Podczas 84 turnusów realizowano m.in. programy profilaktyki zdrowotnej, edukacji ekologicznej oraz regionalnej edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Od 1997 r. WFOŚiGW w Katowicach dofinansował ZHP Chorągiew Śląską kwotą ponad 11 mln zł. Średnio co roku śląscy harcerze otrzymują od Funduszu na szeroko i szczegółowo pojętą edukację (pro)ekologiczną ok. 500-600 tys. zł.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!