• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Prysznice, kabiny, szatnie, a w przyszłości również stołówka. Dla górników pierwsza klasa!

Na taką łaźnię czekali wszyscy

Po szychcie górnicy kierują się do szatni „brudnej” w hali łaźni łańcuszkowej.
Autor: Kajetan Berezowski
Po szychcie górnicy kierują się do szatni „brudnej” w hali łaźni łańcuszkowej.
Utworzono: czwartek, 13 kwietnia 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

W ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice uruchomiono nową łaźnię na 3750 osób. Inwestycja spełnia najwyższe standardy w dziedzinie higieny pracy i przynosi już konkretne korzyści ekonomiczne. Nowoczesne systemy zracjonalizowały zarówno zużycie wody, jak i energii elektrycznej.

Jak skutecznie ograniczać koszty funkcjonowania zakładu górniczego? Sposobów z pewnością jest wiele. W Knurowie zainwestowano w nową łaźnię. Stara nie nadawała się już do użytku. Dziurawe posadzki, wciąż pękające rury, przestarzała infrastruktura – tak w kilku słowach można opisać jej stan techniczny. Nowa jest przestronna, wykończona w jasnych kolorach, czerwonym, żółtym i zielonym, doskonale oświetlona. Ma pięć kondygnacji o łącznej kubaturze 45 tys. m sześc. Prysznice i szatnie rozlokowano na dwóch. Na drugim piętrze znajduje się również łaźnia dla osób dozoru. Każde pomieszczenie wyposażone zostało w węzeł sanitarny. Nie zapomniano naturalnie o żeńskiej części załogi. 80 pań, głównie z przeróbki, korzysta z kabin oraz szatni na parterze budynku. Tam również ulokowano szatnię dla młodych adeptów sztuki górniczej - uczniów odbywających praktykę zawodową.

Panowie mają do dyspozycji dwie szatnie, tzw. brudną, łańcuszkową, w której pozostawiają odzież roboczą, oraz czystą, szafkową, przeznaczoną na odzież wyjściową. Na ostatnim, czwartym piętrze, zainstalowano „mózg” całej instalacji wentylacyjnej.

- Nasza łaźnia wyposażona została w centralną wentylację, zapewniającą bieżącą wymianę powietrza w pomieszczeniach łaziennych. Co ciekawe, ze zużytego powietrza odzyskiwane jest ciepło, które dzięki specjalnym wymiennikom wykorzystuje się do ogrzewania powietrza zasysanego z zewnątrz do instalacji.

Warto zaznaczyć, że nowa instalacja wodociągowa zracjonalizowała w znacznym stopniu zużycie wody. W ciągu miesiąca od momentu uruchomienia łaźni zużycie wody spadło aż o połowę, podobnie zużycie energii, która była niezbędna do jej podgrzewania - wyjaśnia Andrzej Szymała, kierownik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Kopalni.
Zmianie uległ także sposób sprzątania pomieszczeń budynku. W odstawkę poszły węże wylewające na posadzki setki litrów wody. Ich miejsce zajęły myjki ciśnieniowe oraz mechaniczna zmywarka do podłóg. To przekłada się na kolejne oszczędności.

Na parterze budynku nowej łaźni stopniowo uruchamiane są pomieszczenia socjalne. Czynny jest już punkt przyjmowania i wydawania odzieży. Górnicy mogą oddawać ją do prania bez żadnych ograniczeń czasowych, nawet codziennie, jeśli ktoś ma taką potrzebę. Samo pranie zlecono firmie zewnętrznej. Niebawem swą działalność rozpocznie punkt wydawania środków i materiałów bhp, a także stołówka, znajdująca się tuż przy drzwiach głównych budynku.

- Stwierdziliśmy, że automaty sprzedające kanapki, różnego rodzaju przekąski i napoje, nie rozwiązują problemu. Stąd decyzja o wygospodarowaniu kilku pomieszczeń na potrzeby stołówki. Będzie ją dzierżawiła wraz ze sprzętem firma zewnętrzna - wyjaśnia Andrzej Szymała. Budynek łaźni posiada naturalnie bezpośrednie połączenie z lampownią, przez którą górnicy przechodzą zmierzając na nadszybie.

Załoga pozytywnie ocenia funkcjonowanie łaźni.
- W każdej kopalni powinny panować takie warunki jak u nas. Wszystko jest nowe, pachnie świeżością, aż miło przyjść do pracy, zwłaszcza w chłodne dni. Cieszę się, że panie z obsługi zostały te same. Są dla nas jeszcze milsze niż dawniej. To chyba też efekt nowej łaźni - zachwala inż. Andrzej Trela, mierniczy zatrudniony na dole.

Ewa Jedrachowicz, łazienna z przeszło dwudziestoletnim stażem, przytakuje.
- Nie ma co wspominać tej starej łaźni. Warunki bardzo się nam poprawiły. Jest ciepło, ładnie i przyjemnie. I na dodatek łatwiej jest utrzymać higienę – zwraca uwagę łazienna.

Łaźnie dozoru obsługuje pięć pań, żeńską dwie. To w zupełności wystarcza. Inwestycja, na której wykonanie nalegały zwłaszcza związki zawodowe, trwała 3,5 roku. Lada dzień zakończy się rozbiórka budynku starej łaźni. W jej miejscu powstanie droga pożarowa, a także parking.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Tablicę w towarzystwie prałata Bernarda Czerneckiego i prezesa Daniela Ozona odsłoniła Barbara Trusiewicz, wdowa po górniku, który stracił życie w zeszłorocznej katastrofie.

Natura uczy wielkiej pokory

W cechowni ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, tuż obok figury świętej...
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!