• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Środowisko górnicze wspomniało Jana Mitręgę w stulecie urodzin

Pamięć o ministrze wciąż żywa

W przedzień setnej rocznicy urodzin ministra Jana Mitręgi złożono kwiaty na jego na grobie na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.
Autor: Maciej Dorosiński
W przedzień setnej rocznicy urodzin ministra Jana Mitręgi złożono kwiaty na jego na grobie na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.
Utworzono: piątek, 28 kwietnia 2017
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Rozumiał górnika i wiedział, że na niego można liczyć, ale wiedział, że nie można z niego wydobyć wszystkiego, żeby go nie zabić. I zaczął ten przemysł górniczy konstruować po swojemu. (…) Zaczął kreować rzeczywistość polskiego górnictwa wokół instrumentów jego rozwoju i nowoczesności – podkreślił b. wiceminister gospodarki Jerzy Markowski podczas sympozjum, zorganizowanego w środę, 19 maja, w Katowicach dla upamiętnienia Jana Mitręgi.

Gdyby żył, minister górnictwa i energetyki w latach 1959–1974, dwa dni po tym wydarzeniu skończyłby dokładnie 100 lat. Tuż przed sympozjum członkowie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oraz przedstawiciele Społecznego Komitet upamiętnienia Ministra Jana Mitręgi oddali hołd temu wybitnemu Ślązakowi. Złożono kwiaty pod tablicą na ścianie siedziby SITG, upamiętniającą tę wybitną postać, a także na jego na grobie, na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.

Dzień później w siemianowickim Parku Tradycji uroczyste spotkanie poświęcone pamięci Jana Mitręgi zorganizowały wspólnie władze Siemianowic Śląskich oraz Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego. Wydarzenie było bowiem okazją do wspomnień, ale też do oficjalnej premiery najnowszego wydawnictwa Bractwa Gwarków, stworzonego wspólnie z Urzędem Miasta Siemianowice Śląskie pt. „Gwarek Jan Mitręga”.

- Książka ta ukazuje sylwetkę byłego ministra jako wysokiej próby profesjonalistę. Człowieka bez reszty oddanego górnikom, mającego ogromne zasługi dla rozwoju przemysłu wydobywczego w Polsce. Pokazuje go też jako człowieka życzliwego, pełnego humoru, obdarzonego szacunkiem zarówno prostych górników, jak i ludzi nauki – zaznaczyła Anna Zasada-Chorab, wiceprezydent Siemianowic Śl.

Książka powstała pod redakcją prof. dr. hab. inż. Bronisława Barchańskiego.
- Z ziemi śląskiej wydarto ponad 12 mld t węgla kamiennego, kosztem życia wielu tysięcy górników. Dzisiejsze spotkanie jest poświęcone jednemu z najwybitniejszych Ślązaków: Janowi Mitrędze – podkreślił naukowiec.

Jan Mitręga (1917-2007), pochodzący z rodziny o polskich tradycjach powstańczych, działał przed II wojną światową w harcerstwie i lewicowych związkach młodzieży, a jako 20-latek został górnikiem w kopalni Michał (połączonej później z kopalnią Siemianowice) w Michałkowicach. Pod okupacją niemiecką organizował strajki, a w 1945 r. na czele konspiracyjnej rady zakładowej ratował kopalnię przed zniszczeniem przy ucieczce hitlerowców. W 1952 r. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, do której wtedy wstąpił, powołała zdolnego górnika na podsekretarza stanu w Ministerstwie Górnictwa i Energetyki i wysłała na studia w krakowskiej AGH. W okresie 1959-1974 był ministrem górnictwa i energetyki, w latach 1970-1975 wicepremierem rządu. Po odwołaniu został ambasadorem PRL w Czechosłowacji. W ciągu wielu lat aktywności Mitręga utworzył m.in. Międzyresortową Komisję Węgla Kamiennego, zarządzał Związkiem Zawodowym Górników i Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa, był posłem na Sejm w latach 1962-1975. Zmarł 7 listopada 2007 r.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Tablicę w towarzystwie prałata Bernarda Czerneckiego i prezesa Daniela Ozona odsłoniła Barbara Trusiewicz, wdowa po górniku, który stracił życie w zeszłorocznej katastrofie.

Natura uczy wielkiej pokory

W cechowni ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, tuż obok figury świętej...
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!