• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Konkurs stał się znakiem jakości działań prowadzonych przez katowicki Fundusz

Zielone pracownie jeszcze lepsze

Joanna Labus-Kolano, nauczycielka przyrody i geografii, odebrała nagrodę wraz z uczniowską delegacją Szkoły Podstawowej nr 4 w Radzionkowie.
Autor: Jarosław Galusek
Joanna Labus-Kolano, nauczycielka przyrody i geografii, odebrała nagrodę wraz z uczniowską delegacją Szkoły Podstawowej nr 4 w Radzionkowie.
Utworzono: czwartek, 27 kwietnia 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Tegoroczna edycja konkursu „Zielona Pracownia_Projekt 2017” cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem. Wpłynęła rekordowa liczba prac. Zwyciężyły najlepsze projekty, a w ślad za nimi popłynął strumień środków niezbędnych do ich realizacji.

Jury konkursu „Zielona Pracownia_Projekt 2017” miało w tym roku pełne ręce roboty. Jego członkowie musieli przejrzeć aż 132 projekty. To blisko dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Ocenie poddawany był przede wszystkim pomysł na zagospodarowanie pracowni - wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetyka, kreatywność, innowacyjność rozwiązań, a także różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu oraz zasadność ich zakupu. Same projekty były tym razem wyjątkowo ciekawe. Dominowały prezentacje.
- Mnie bardzo ucieszył poziom tych prac. Były projekty bardzo dobre i jeszcze lepsze. Konkurs stał się tym samym naszą perełką, swoistym znakiem jakości działań, które prowadzimy - przyznał Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Odciążenie dla budżetu
Większe też było zainteresowanie konkursem ze strony gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Wiadomo, że ich budżety są zdecydowanie mniejsze od tych, którymi zarządzają duże miasta. Stąd nadzieja na pozyskanie środków w drodze konkursu.
Warto również dodać, że finał tegorocznego konkursu dobrze wpisał się w reformę podstawy programowej kształcenia na poziomie szkoły podstawowej, do której już od września br. wrócą takie przedmioty jak: geografia, chemia, biologia i fizyka. Wygrana w konkursie oznacza więc w praktyce duże odciążenie dla budżetu gminnego.
- Życzyłbym sobie, aby w każdej szkole funkcjonowała Zielona Pracownia. Na ochronę atmosfery katowicki WFOŚiGW wydaje rocznie ok. 250 mln zł. Tymczasem w dwóch edycjach konkursu „Zielona Pracownia_Projekt 2017” wydaliśmy 2 mln zł. To przedstawia się rzeczywiście dość skromnie, ale konkurs ma szczególne spectrum oddziaływania, bo też z Zielonych Pracowni skorzystają tysiące uczniów i nauczycieli - dodał prezes WFOŚiGW.

180 tys. na nagrody
W Radzionkowie już cieszą się na własną Zielona Pracownię. - Jak tylko wpłyną środki, zaraz będziemy kupować niezbędny sprzęt multimedialny, meble i pomoce dydaktyczne - zapewniła Joanna Labus-Kolano, nauczycielka przyrody i geografii w Szkole Podstawowej nr 4 w Radzionkowie, funkcjonującej w ramach Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych.
W tym roku na nagrody konkursowe przeznaczono aż 180 tys. zł. Laureaci mogą liczyć na kwoty do 6,5 tys. zł oraz prawo do udziału w konkursie „Zielona_Pracownia 2017”, w którym nagrodą jest dofinansowanie do wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Jest jednak zastrzeżenie, że maksymalna kwota dotacji nie może przekroczyć 30 tys. zł, a 20 proc. kosztów kwalifikowanych zadania powinno zostać pokryte ze środków własnych lub pochodzących z nagrody finansowej przyznanej laureatowi konkursu pn. „Zielona_Pracownia_Projekt 2017”.

Kolejny konkurs
Przy okazji warto przypomnieć, że katowicki WFOŚiGW ogłosił już kolejną edycję konkursu „Zielona Pracownia 2017”. Przeznaczony jest on dla organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, w tym te, które zostaną nagrodzone w konkursie pn. „Zielona_Pracownia_Projekt 2017”.
Celem konkursu jest dofinansowanie w formie dotacji najlepszych wniosków dotyczących utworzenia ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Dofinansowane zostaną projekty, które w znaczny sposób wpłyną na polepszenie warunków nauczania oraz wyróżnią się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania pracowni. Wnioski będą przyjmowane do 8 maja 2017 r. Regulamin jest ten sam, co w roku bieżącym.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!