• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W ciągu 23 lat katowicki Fundusz docenił działalność ponad 250 osób i zespołów

Czeki na Dzień Ziemi

Wspólne zdjęcie laureatów i członków kapituły konkursu Zielone Czeki 2017.
Autor: Jarosław Galusek
Wspólne zdjęcie laureatów i członków kapituły konkursu Zielone Czeki 2017.
Utworzono: czwartek, 27 kwietnia 2017
Autor: Jarosław Galusek
Źródło: Trybuna Górnicza

Jak co roku z okazji Dnia Ziemi, tak i tym razem Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał nagrody dla osób wyróżniających się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Gala „Zielone Czeki 2017” odbyła się 24 kwietnia w Kinoteatrze Rialto.

Historia Zielonych Czeków rozpoczęła się w 1994 roku. WFOŚiGW w Katowicach chciał w ten sposób wpływać na aktywność i postawy mieszkańców regionu. W ciągu 23 lat Fundusz docenił działalność ponad 250 osób i zespołów. Wysokość nagród przekroczyła już 2 miliony złotych.

- Wiele z nominowanych osób ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny — jest to doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, tematach podejmowanych w pracach naukowych czy akcjach społecznych mających wpływ na to czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie. Wśród laureatów są przedstawiciele różnych środowisk, takich jak naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz pasjonaci ochrony środowiska, którzy poświęcają swój wolny czas, by nam wszystkim żyło się „eko” — powiedział Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

W tym roku kapituła konkursu, pod przewodnictwem Bernarda Błaszczyka Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, przyjęła 38 nominacji do nagrody. Przyznała 6 Zielonych Czeków (w tym nagrodę specjalną) oraz 6 dyplomów uznania.

Laureaci konkursu Zielone Czeki 2017

INNOWACJE I TECHNOLOGIE
dyplomy uznania
Zespół: Romuald Kalyciok, Henryk Kretek, Dominik Wojtek — pracownicy spółki Sanex SA, lidera wśród krajowych producentów w branży grzewczej z udziałem energii odnawialnych, za działalność w zakresie opracowywania i wdrażania innowacyjnych technologii środowiskowych.
Zespół: Kazimierz Kwaśniak, Wiesław Siwczak — za zaprojektowanie koncepcji ekologicznej, finansowej i technicznej likwidacji „bomby ekologicznej” w Katowicach-Szopienicach w postaci osadników szlamów cynkowych niespełniających norm ekologicznych oraz za konsekwencję i skuteczność w rozbrajaniu tej „bomby”.

PROGRAMY I AKCJE PROEKOLOGICZNE
Zielone Czeki
Zespół: Marek Tereszkiewicz, Piotr Sobieraj, Anna Sobieraj — za wieloletnią działalność na rzecz ochrony przyrody poprzez edukację ekologiczną, w szczególności kontynuowanie prowadzonej od 1989 roku przez Fundację Ekologiczną „Silesia” akcję „Posadź swoje drzewko” stymulującej ochronę bioróżnorodności przyrodniczej.

PRACE NAUKOWO-BADAWCZE
Zielone Czeki
Zespół: dr Jacek Betleja, Radosław Gwóźdź, Szymon Beuch — prezes, wiceprezes, sekretarz Górnośląskiego Koła Ornitologicznego, za wieloletnią działalność naukową, badanie populacji ptaków w województwie śląskim oraz wydawanie czasopisma naukowego „Ptaki Śląska”.

dyplomy uznania
Barbara Tokarska-Guzik — za prace naukowo-badawcze w zakresie ochrony przyrody i środowiska prowadzone w Polsce i w regionie (badania obejmują zagadnienia: biologia, ekologia, chorologia, fitogeografia).
Zespół: Lilia Knop, Marek Krannich, Tadeusz Koperski — za opracowanie modelu regionalnego i krajowego operatora rewitalizacji (część projektu pt. Strategia zagospodarowania odpadów wydobywczych na lata 2017-2026 w ramach przedsięwzięcia priorytetowego Kontraktu Terytorialnego województwa śląskiego i przywracania terenów zdegradowanych do użytku społeczno-gospodarczego).

EDUKACJA EKOLOGICZNA DZIECI I MŁODZIEŻY
Zielone Czeki
Zespół: Anna Sobańska, Krystian Biłek, Szymon Kułakowski — za przygotowanie i prowadzenie największej akcji edukacji ekologicznej w Polsce Listy Do Ziemi, która jest pomysłem Arki, i każdego roku skupia blisko 200 tysięcy uczestników. Członkowie akcji nie są zatrudnieni w fundacji, akcję przygotowują społecznie.

dyplom uznania
Małgorzata Chłąd — za działania społeczne w zakresie edukacji ekologicznej i ochrony przyrody wśród młodzieży przedszkolnej i szkolnej oraz osób dorosłych w mieście Kłobuck oraz regionie.

PUBLICYSTYKA EKOLOGICZNA
Zielony Czek
Czesław Tyrol — za kilkadziesiąt lat prelekcji, pogadanek, wydanie publikacji książkowych, artykułów prasowych i naukowych dotyczących walorów przyrodniczych Ziemi Lublinieckiej. Znakomity leśnik, niedościgniony edukator wszczepiający ludziom miłość i szacunek do przyrody i historii.

dyplom uznania
Marcin Jałowy — za działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży, dotyczącą gospodarki odpadami, z naciskiem na zasady prawidłowej segregacji i procesu recyklingu oraz spotkania poświęcone aktualnym tematom ekologicznym. Dziennikarz TVP Katowice, prowadzi Ekoagenta.

DZIAŁANIA POPULARYZATORSKIE I PROMOCJA POSTAW PROEKOLOGICZNYCH
Zielony Czek
Patryk Białas — za kierowanie kampanią #czyste powietrze na Śląsku i w Katowicach oraz Katowickim Alarmem Smogowym. Celem kampanii jest uświadomienie mieszkańcom regionu jak ogromnym problemem jest smog i jak wpływa on na nasze zdrowie.

NAGRODA SPECJALNA
Zielony Czek
prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz — za działania związane z organizacją procesu kształcenia, prowadzące do najwyższej oceny w kraju Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, za zaangażowanie w projekty strategiczne, mające olbrzymie znaczenie dla ochrony środowiska.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!