• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Bogate wyposażenie zapewnia policjantom maksimum bezpieczeństwa i komfortu

Hybrydy gotowe do pościgów

Sierżant Arkadiusz Książyński oraz posterunkowy Robert Konieczny z komisariatu VI policji w Katowicach przy jednym z 34 radiowozów zakupionych dla śląskiej policji przy wsparciu finansowym WFOŚiGW w Katowicach. Fot.: Kajetan Berezowski
Sierżant Arkadiusz Książyński oraz posterunkowy Robert Konieczny z komisariatu VI policji w Katowicach przy jednym z 34 radiowozów zakupionych dla śląskiej policji przy wsparciu finansowym WFOŚiGW w Katowicach. Fot.: Kajetan Berezowski
Utworzono: czwartek, 11 maja 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

34 nowe radiowozy wyposażone w napęd hybrydowy zasiliły flotę śląskiej policji. Samochody zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, środków samorządowych oraz budżetu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Pojazdy marki toyota auris kombi przekazali (8. bm.) Krzysztofowi Justyńskiemu, komendantowi wojewódzkiemu policji w Katowicach, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, oraz prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot.
- Po raz trzeci mam przyjemność przekazywać kluczyki nowych radiowozów, które mają służyć społeczeństwu. To jest imponujący widok. Te radiowozy to dowód, że potrafimy się porozumieć, różne jednostki samorządu, i nie tylko, potrafią współdziałać na rzecz dobra ogółu. Niech te pojazdy każdego dnia służą naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - powiedział marszałek Wojciech Saługa.
Hybrydowe radiowozy niemal natychmiast ruszyły do pracy w komendach miejskich i powiatowych, w tym w Bielsku-Białej, Bieruniu, Cieszynie, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Rybniku, Sosnowcu, Świętochłowicach, Tychach oraz Żywcu. Zastąpiły stare, wysłużone, a przede wszystkim nadmiernie zanieczyszczające środowisko samochody Kia Cee’d.

Maksimum bezpieczeństwa
- Mają bogate wyposażenie, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa i komfortu policjantom, którzy będą w nich pełnić służbę - potwierdziła Aneta Orman, rzeczniczka KMP w Katowicach.
Dzięki dobrej współpracy śląskiej policji z samorządem województwa śląskiego udało się zgromadzić odpowiednie środki na zakup samochodów, tzw. wkład własny. Łączny koszt zakupu pojazdów to 3 148 264 zł. Z WFOŚiGW wyłożono na ten cel 900 tys. zł, samorządy lokalne finansowały 1 192 000 zł. Natomiast ze środków budżetowych pochodziło 1 056 264 zł.
- WFOŚiGW po raz pierwszy włączył się w taką inwestycję. W naszych działaniach musimy kierować się efektem ekologicznym. W tym przypadku, dzięki zakupowi aut z napędem hybrydowym, ten efekt będzie bardzo konkretny: ograniczenia emisji CO2 o 35 ton rocznie - mówi Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW. - W ramach walki ze smogiem możliwe było przeznaczenie takiej kwoty na zakup nowoczesnych, a przede wszystkim ekologicznych pojazdów, które zastąpiły te starsze i bardziej uciążliwe dla środowiska.
Zastępca komendanta miejskiego policji w Katowicach, nadkom. Tomasz Kępa, wraz z policjantami z katowickiego komisariatu nr VI przy ul. Stawowej, odebrali kluczyki do swoich nowych radiowozów. Każdy z pojazdów Toyota Auris kombi wart jest ponad 92.000 zł, a pod maską posiada silnik o pojemności 1,8 l i 136 KM.
W ub.r. województwo śląskie wsparło finansowo zakup 15 pojazdów kwotą ok. 460 tys. zł. Natomiast w 2015 r. kwota z budżetu województwa, jaką przeznaczono na ten cel, wyniosła ok. 800 tys. zł. Wtedy współfinansowany był zakup 26 radiowozów. Planowane są kolejne zakupy aut hybrydowych. W 2018 r. KWP w Katowicach chce nabyć kolejnych 40 sztuk - wniosek został już pozytywnie rozpatrzony przez WFOŚiGW.

Będą kolejne hybrydy
- W tej chwili pracujemy nad kolejnym wnioskiem. Zakupy te dadzą oszczędności na poziomie prawie 600 tys. zł rocznie, nie licząc znaczącego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery - przyznał Andrzej Pilot.
Katowicki Fundusz w ostatnich latach rozpatruje rocznie do kilkuset wniosków obejmujących zadania z zakresu ochrony atmosfery. Są to zarówno małe inwestycje o zasięgu lokalnym, jak i duże przedsięwzięcia inwestycyjne. Na dofinansowanie zadań z tego zakresu działalności przeznacza rocznie kwotę od stu kilkudziesięciu do ponad dwustu milionów złotych. Efektem ekologicznym działalności w zakresie walki ze zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery jest zmniejszenie się emisji: pyłu o ponad 48 tys. t, dwutlenku siarki o ponad 35 tys. t oraz dwutlenku węgla o 1,4 mln t.
Na koniec warto podkreślić, że katowicki WFOŚiGW nie tylko dołożył się do nowych radiowozów, ale także wspierał śląską policję przy modernizacji jej zaplecza, w tym budynków komisariatów i komend. Na dofinansowanie 54 inwestycji realizowanych w latach 2010-2016 Fundusz przeznaczył 13,5 mln zł. Dzięki pomocy finansowej wykonano m.in. termomodernizacje komisariatów policji w Zabrzu przy ul. 1 Maja, 3 Maja i Trocera, a także w Katowicach przy ul. Żwirki i Wigury oraz Książęcej. Teraz przyszedł czas na termomodernizację policyjnych budynków w Żywcu i Sosnowcu. Jako pierwszy zmodernizowany zostanie ich węzeł cieplny oraz wewnętrzna instalacja centralnego ogrzewania. Powinno to dać oszczędności na poziomie 16 tys. zł rocznie. Natomiast w Sosnowcu zlikwidowana zostanie kotłownia opalana olejem, przez co koszty eksploatacji budynku zmniejszą się o ponad 11 tys. zł. Łącznie na te zadania Fundusz przeznaczył 360 tys. zł.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...

W Brukseli o polityce klimatycznej

Rozmowa z KAZIMIERZEM GRAJCARKIEM, koordynatorem Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24....
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!