• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Bogate wyposażenie zapewnia policjantom maksimum bezpieczeństwa i komfortu

Hybrydy gotowe do pościgów

Sierżant Arkadiusz Książyński oraz posterunkowy Robert Konieczny z komisariatu VI policji w Katowicach przy jednym z 34 radiowozów zakupionych dla śląskiej policji przy wsparciu finansowym WFOŚiGW w Katowicach. Fot.: Kajetan Berezowski
Sierżant Arkadiusz Książyński oraz posterunkowy Robert Konieczny z komisariatu VI policji w Katowicach przy jednym z 34 radiowozów zakupionych dla śląskiej policji przy wsparciu finansowym WFOŚiGW w Katowicach. Fot.: Kajetan Berezowski
Utworzono: czwartek, 11 maja 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

34 nowe radiowozy wyposażone w napęd hybrydowy zasiliły flotę śląskiej policji. Samochody zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, środków samorządowych oraz budżetu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Pojazdy marki toyota auris kombi przekazali (8. bm.) Krzysztofowi Justyńskiemu, komendantowi wojewódzkiemu policji w Katowicach, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, oraz prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot.
- Po raz trzeci mam przyjemność przekazywać kluczyki nowych radiowozów, które mają służyć społeczeństwu. To jest imponujący widok. Te radiowozy to dowód, że potrafimy się porozumieć, różne jednostki samorządu, i nie tylko, potrafią współdziałać na rzecz dobra ogółu. Niech te pojazdy każdego dnia służą naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - powiedział marszałek Wojciech Saługa.
Hybrydowe radiowozy niemal natychmiast ruszyły do pracy w komendach miejskich i powiatowych, w tym w Bielsku-Białej, Bieruniu, Cieszynie, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Rybniku, Sosnowcu, Świętochłowicach, Tychach oraz Żywcu. Zastąpiły stare, wysłużone, a przede wszystkim nadmiernie zanieczyszczające środowisko samochody Kia Cee’d.

Maksimum bezpieczeństwa
- Mają bogate wyposażenie, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa i komfortu policjantom, którzy będą w nich pełnić służbę - potwierdziła Aneta Orman, rzeczniczka KMP w Katowicach.
Dzięki dobrej współpracy śląskiej policji z samorządem województwa śląskiego udało się zgromadzić odpowiednie środki na zakup samochodów, tzw. wkład własny. Łączny koszt zakupu pojazdów to 3 148 264 zł. Z WFOŚiGW wyłożono na ten cel 900 tys. zł, samorządy lokalne finansowały 1 192 000 zł. Natomiast ze środków budżetowych pochodziło 1 056 264 zł.
- WFOŚiGW po raz pierwszy włączył się w taką inwestycję. W naszych działaniach musimy kierować się efektem ekologicznym. W tym przypadku, dzięki zakupowi aut z napędem hybrydowym, ten efekt będzie bardzo konkretny: ograniczenia emisji CO2 o 35 ton rocznie - mówi Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW. - W ramach walki ze smogiem możliwe było przeznaczenie takiej kwoty na zakup nowoczesnych, a przede wszystkim ekologicznych pojazdów, które zastąpiły te starsze i bardziej uciążliwe dla środowiska.
Zastępca komendanta miejskiego policji w Katowicach, nadkom. Tomasz Kępa, wraz z policjantami z katowickiego komisariatu nr VI przy ul. Stawowej, odebrali kluczyki do swoich nowych radiowozów. Każdy z pojazdów Toyota Auris kombi wart jest ponad 92.000 zł, a pod maską posiada silnik o pojemności 1,8 l i 136 KM.
W ub.r. województwo śląskie wsparło finansowo zakup 15 pojazdów kwotą ok. 460 tys. zł. Natomiast w 2015 r. kwota z budżetu województwa, jaką przeznaczono na ten cel, wyniosła ok. 800 tys. zł. Wtedy współfinansowany był zakup 26 radiowozów. Planowane są kolejne zakupy aut hybrydowych. W 2018 r. KWP w Katowicach chce nabyć kolejnych 40 sztuk - wniosek został już pozytywnie rozpatrzony przez WFOŚiGW.

Będą kolejne hybrydy
- W tej chwili pracujemy nad kolejnym wnioskiem. Zakupy te dadzą oszczędności na poziomie prawie 600 tys. zł rocznie, nie licząc znaczącego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery - przyznał Andrzej Pilot.
Katowicki Fundusz w ostatnich latach rozpatruje rocznie do kilkuset wniosków obejmujących zadania z zakresu ochrony atmosfery. Są to zarówno małe inwestycje o zasięgu lokalnym, jak i duże przedsięwzięcia inwestycyjne. Na dofinansowanie zadań z tego zakresu działalności przeznacza rocznie kwotę od stu kilkudziesięciu do ponad dwustu milionów złotych. Efektem ekologicznym działalności w zakresie walki ze zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery jest zmniejszenie się emisji: pyłu o ponad 48 tys. t, dwutlenku siarki o ponad 35 tys. t oraz dwutlenku węgla o 1,4 mln t.
Na koniec warto podkreślić, że katowicki WFOŚiGW nie tylko dołożył się do nowych radiowozów, ale także wspierał śląską policję przy modernizacji jej zaplecza, w tym budynków komisariatów i komend. Na dofinansowanie 54 inwestycji realizowanych w latach 2010-2016 Fundusz przeznaczył 13,5 mln zł. Dzięki pomocy finansowej wykonano m.in. termomodernizacje komisariatów policji w Zabrzu przy ul. 1 Maja, 3 Maja i Trocera, a także w Katowicach przy ul. Żwirki i Wigury oraz Książęcej. Teraz przyszedł czas na termomodernizację policyjnych budynków w Żywcu i Sosnowcu. Jako pierwszy zmodernizowany zostanie ich węzeł cieplny oraz wewnętrzna instalacja centralnego ogrzewania. Powinno to dać oszczędności na poziomie 16 tys. zł rocznie. Natomiast w Sosnowcu zlikwidowana zostanie kotłownia opalana olejem, przez co koszty eksploatacji budynku zmniejszą się o ponad 11 tys. zł. Łącznie na te zadania Fundusz przeznaczył 360 tys. zł.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!