• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Polska systematycznie, od początku lat dziewięćdziesiątych, redukuje szkodliwą emisję do atmosfery

Unijne normy nie do przyjęcia

Minister energii Krzysztof Tchórzewski (z prawej) ostro polemizował z Marosem Sefcovicem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej, gdy ten zapowiedział, że KE planuje uczynienie unijnej gospodarki bezwęglową do 2050 r.
Autor: Jarosław Galusek
Minister energii Krzysztof Tchórzewski (z prawej) ostro polemizował z Marosem Sefcovicem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej, gdy ten zapowiedział, że KE planuje uczynienie unijnej gospodarki bezwęglową do 2050 r.
Utworzono: czwartek, 18 maja 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Hasło „energetyka bez węgla do 2050 r.” jest dla Polski nie do przyjęcia. Nasz kraj może z dużym wysiłkiem obniżyć poziom zużycia węgla w gospodarce do poziomu 50 proc. przy zachowaniu równomiernego rozwoju i bez pomnażania bezrobocia.
550 g CO2 na kWh to norma, którą zaproponowała Komisja Europejska dla elektrowni mogących uczestniczyć w rynku mocy, czyli mechanizmie wsparcia elektrowni konwencjonalnych, które bez tego będą nierentowne. To z kolei oznacza wyłączenie ze wsparcia elektrowni węglowych. Zostaną więc tylko gazowe i na biomasę.

Nie doraźne, ale stałe
Warunek 550 g CO2 na kWh jest dla Polski niemożliwy do zrealizowania – potwierdził Krzysztof Tchórzewski, minister energii.Przyznał ponadto, że dla Polski nie jest problemem doraźne zanieczyszczenie powietrza, ale stałe zanieczyszczenie trwające ciągle.;
Z tym skutecznie walczymy. Pół kilometra od nowo budowanej elektrowni w Ostrołęce znajduje się osiedle mieszkaniowe i ci ludzie nie będą zauważali, że tam jest elektrownia. W Turowie produkuje się energię z węgla brunatnego i tamtejsi mieszkańcy w ogóle nie odczuwają, że obok nich działa elektrownia. Polska uczyniła ogromny krok do przodu w dziedzinie walki z zanieczyszczeniem środowiska – zaakcentował minister. Wskazał, że Polska redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery już od początku lat 90. zeszłego stulecia i ma na tym polu spore zasługi.

Trzecie miejsce
- Po 1990 r. Polska zajęła w Europie trzecie miejsce pod względem redukcji emisji CO2 w procentach. Nigdy nie słyszymy, żeby ktoś nas w związku z tym pochwalił. Patrzcie, zrobiliście tyle, wasze społeczeństwo zgodziło się, żeby takie koszty ponosić. Należy wam się za to coś. Niczego takiego nie słyszymy, tylko ciągle: więcej, więcej – zwrócił uwagę Tchórzewski.
Wskazał, że nowe bloki spełniają najwyższe standardy dot. emisji szkodliwych substancji. Te, budowane w elektrowniach Opole, Turów, Kozienice i Jaworzno III, będą miała sprawność ok. 46 proc., podczas gdy stare jednostki jedynie ok. 32-35 proc.

Niesprawiedliwe traktowanie
Ministerialne argumenty bronią się same.
- Artykuł 194 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mówi, że każde państwo ma samo sobie wybierać miks energetyczny. To kłóci się z zasadą 550, narzuca konieczność ograniczenia produkcji energii z węgla. Dlaczego jedne rodzaje energii mają być uprzywilejowane? To jest rzeczywiście niesprawiedliwe traktowanie – przyznał rację europoseł Jerzy Buzek.
Jego zdaniem w kwestii handlu emisjami udało się uzyskać dobre rozwiązania.
- Zobaczymy, jak wyjdą negocjacje w skali całej Unii Europejskiej. Tutaj mamy przede wszystkim zagwarantowaną ochronę przemysłu w postaci darmowych emisji i derogacji, także ciepłownictwo węglowe może na tym skorzystać. Wymagania dotyczące zmniejszenia emisji CO2 są duże. Stanowią zagrożenia dla gospodarki Polski i nie tylko – zaznaczył europoseł dodając, że w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, którą kieruje, panuje inne nastawienie do kwestii radykalnego ograniczania energetyki węglowej niż w Komisji Środowiska PE.
- Jesteśmy bliżsi rozwiązaniom, które mogą uchronić konkurencyjność polskiej gospodarki – stwierdził Jerzy Buzek.
Debata o energetyce węglowej odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Tablicę w towarzystwie prałata Bernarda Czerneckiego i prezesa Daniela Ozona odsłoniła Barbara Trusiewicz, wdowa po górniku, który stracił życie w zeszłorocznej katastrofie.

Natura uczy wielkiej pokory

W cechowni ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, tuż obok figury świętej...
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!