• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Polska systematycznie, od początku lat dziewięćdziesiątych, redukuje szkodliwą emisję do atmosfery

Unijne normy nie do przyjęcia

Minister energii Krzysztof Tchórzewski (z prawej) ostro polemizował z Marosem Sefcovicem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej, gdy ten zapowiedział, że KE planuje uczynienie unijnej gospodarki bezwęglową do 2050 r.
Autor: Jarosław Galusek
Minister energii Krzysztof Tchórzewski (z prawej) ostro polemizował z Marosem Sefcovicem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej, gdy ten zapowiedział, że KE planuje uczynienie unijnej gospodarki bezwęglową do 2050 r.
Utworzono: czwartek, 18 maja 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Hasło „energetyka bez węgla do 2050 r.” jest dla Polski nie do przyjęcia. Nasz kraj może z dużym wysiłkiem obniżyć poziom zużycia węgla w gospodarce do poziomu 50 proc. przy zachowaniu równomiernego rozwoju i bez pomnażania bezrobocia.
550 g CO2 na kWh to norma, którą zaproponowała Komisja Europejska dla elektrowni mogących uczestniczyć w rynku mocy, czyli mechanizmie wsparcia elektrowni konwencjonalnych, które bez tego będą nierentowne. To z kolei oznacza wyłączenie ze wsparcia elektrowni węglowych. Zostaną więc tylko gazowe i na biomasę.

Nie doraźne, ale stałe
Warunek 550 g CO2 na kWh jest dla Polski niemożliwy do zrealizowania – potwierdził Krzysztof Tchórzewski, minister energii.Przyznał ponadto, że dla Polski nie jest problemem doraźne zanieczyszczenie powietrza, ale stałe zanieczyszczenie trwające ciągle.;
Z tym skutecznie walczymy. Pół kilometra od nowo budowanej elektrowni w Ostrołęce znajduje się osiedle mieszkaniowe i ci ludzie nie będą zauważali, że tam jest elektrownia. W Turowie produkuje się energię z węgla brunatnego i tamtejsi mieszkańcy w ogóle nie odczuwają, że obok nich działa elektrownia. Polska uczyniła ogromny krok do przodu w dziedzinie walki z zanieczyszczeniem środowiska – zaakcentował minister. Wskazał, że Polska redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery już od początku lat 90. zeszłego stulecia i ma na tym polu spore zasługi.

Trzecie miejsce
- Po 1990 r. Polska zajęła w Europie trzecie miejsce pod względem redukcji emisji CO2 w procentach. Nigdy nie słyszymy, żeby ktoś nas w związku z tym pochwalił. Patrzcie, zrobiliście tyle, wasze społeczeństwo zgodziło się, żeby takie koszty ponosić. Należy wam się za to coś. Niczego takiego nie słyszymy, tylko ciągle: więcej, więcej – zwrócił uwagę Tchórzewski.
Wskazał, że nowe bloki spełniają najwyższe standardy dot. emisji szkodliwych substancji. Te, budowane w elektrowniach Opole, Turów, Kozienice i Jaworzno III, będą miała sprawność ok. 46 proc., podczas gdy stare jednostki jedynie ok. 32-35 proc.

Niesprawiedliwe traktowanie
Ministerialne argumenty bronią się same.
- Artykuł 194 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mówi, że każde państwo ma samo sobie wybierać miks energetyczny. To kłóci się z zasadą 550, narzuca konieczność ograniczenia produkcji energii z węgla. Dlaczego jedne rodzaje energii mają być uprzywilejowane? To jest rzeczywiście niesprawiedliwe traktowanie – przyznał rację europoseł Jerzy Buzek.
Jego zdaniem w kwestii handlu emisjami udało się uzyskać dobre rozwiązania.
- Zobaczymy, jak wyjdą negocjacje w skali całej Unii Europejskiej. Tutaj mamy przede wszystkim zagwarantowaną ochronę przemysłu w postaci darmowych emisji i derogacji, także ciepłownictwo węglowe może na tym skorzystać. Wymagania dotyczące zmniejszenia emisji CO2 są duże. Stanowią zagrożenia dla gospodarki Polski i nie tylko – zaznaczył europoseł dodając, że w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, którą kieruje, panuje inne nastawienie do kwestii radykalnego ograniczania energetyki węglowej niż w Komisji Środowiska PE.
- Jesteśmy bliżsi rozwiązaniom, które mogą uchronić konkurencyjność polskiej gospodarki – stwierdził Jerzy Buzek.
Debata o energetyce węglowej odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!