• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Lokalne inicjatywy związane z walką o czyste powietrze muszą zostać wsparte rozwiązaniami systemowymi

Nowy piec nic nie da, gdy ludzi nie stać na odpowiednie paliwo

Dyskusja ekspertów odbyła się 11 maja br. w Radzionkowie, w ramach Akademii Edukacji Ekologicznej. Patronował jej Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat medialny przyjęła redakcja Trybuny Górniczej. Dyskusja była wstępem do konferencji zatytułowanej „Królestwo przyrody - magia świata wokół nas”, która odbędzie się 30 maja br. w Radzionkowie.
Autor: Jacek Groja
Dyskusja ekspertów odbyła się 11 maja br. w Radzionkowie, w ramach Akademii Edukacji Ekologicznej. Patronował jej Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat medialny przyjęła redakcja Trybuny Górniczej. Dyskusja była wstępem do konferencji zatytułowanej „Królestwo przyrody - magia świata wokół nas”, która odbędzie się 30 maja br. w Radzionkowie.
Utworzono: czwartek, 25 maja 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Tylko prawo na poziomie krajowym może stać się skutecznym orężem w walce z niską emisją zanieczyszczeń. Lecz wymiana kotłów na ekologiczne i termoizolacja budynków to jeszcze nie wszystko. Trzeba będzie również dofinansować zakup paliwa dla tych, których na to nie stać.

W Polsce zaczęto bliżej interesować się ochroną powietrza z początkiem lat 80. ubiegłego stulecia, wraz z wejściem Ustawy o kształtowaniu środowiska. Wówczas poziom zanieczyszczeń pyłami sięgał 400 mikrogramów na metr sześc.
- W ciągu następnych 10 lat spadł o połowę, a dziś średnioroczne zanieczyszczenie pyłami waha się w granicach od 50 do 80 mikrogramów na metr sześc. Z zanieczyszczeniami z przemysłu daliśmy sobie radę. Nie potrafimy jednak skutecznie walczyć z niską emisją. W sezonie grzewczym poziom zanieczyszczeń np. w Rybniku sięga nawet 1000 mikrogramów na metr sześc. Walkę ze smogiem od lat podejmuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Trudno jednak ocenić koszty, jakie będzie trzeba jeszcze ponieść, aby tę walkę doprowadzić do końca, bo też nikt nie zna dokładnej liczby starych kotłów, które będą podlegały wymianie - podkreśla Wojciech Główkowski, ekspert Polskiej Izby Ekologii.
Przestrzega on jednak przed rugowaniem węgla jako paliwa grzewczego i przypomina, że wprowadzenie w latach 50. ub. stulecia zakazu palenia węglem w Londynie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, ponieważ za smog odpowiada szereg innych czynników, w tym również ruch samochodowy.

Ekogroszki przez internet
Krystyna Włodarczyk z Polskiej Grupy Węglowej przypomina, że PGG jako pierwsza wśród wiodących producentów węgla w Polsce zdecydowała się na uruchomienie bezpośredniej sprzedaży ekogroszków przez internet.
- Nasze ekogroszki powstają z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, który charakteryzuje się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. Spalanie takiego paliwa w nowoczesnych kotłach ogranicza emisję szkodliwych substancji – wyjaśnia zapewniając, że PGG dokłada wszelkich starań, aby nic nie zakłóciło szerokiej dostępności do tego rodzaju produktów na rynku krajowym.
Istotny jest fakt, że śląskie gminy nie chcą rezygnować z węgla jako źródła ciepła, a mimo to brylują na tle kraju w działaniach proekologicznych. Piekary Śląskie na przełomie ostatnich kilkunastu lat zdołały wymienić 834 kotły na wysokosprawne, w tym węglowe, ocieplić 573 domki jednorodzinne i zamontować na budynkach 373 kolektory słoneczne. W ramach kompleksowej likwidacji niskiej emisji w ubiegłorocznym konkursie na wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych Piekary Śląskie złożyły 76 wniosków na 112! Wartość tych projektów opiewała na ponad 80 mln zł. Głównym kierunkiem działań była likwidacja niskiej emisji oraz poprawa komfortu zaopatrzenia w ciepło mieszkańców. Miasto czyni ponadto starania o środki unijne na kompleksową termomodernizację i podłączenie do sieci centralnego ogrzewania budynków osiedla Wieczorka. Trwa procedura konkursowa prowadzona przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ale już teraz wiadomo, że tak kompleksowego projektu nie przygotowało żadne inne miasto w Polsce.

Budować świadomość
W Rudzie Śląskiej złożono w br. 60 wniosków o dofinansowanie wymiany kotłów. 17 wspólnot mieszkaniowych chce grzać ekologicznym węglem. Jedną z placówek, które w ostatnim czasie przeszły termomodernizację jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w dzielnicy Czarny Las. W budynku wymieniono i docieplono pokrycie dachu, wyremontowano kominy, ocieplono ściany zewnętrzne, wymieniono instalację centralnego ogrzewania, okna oraz drzwi zewnętrzne, zamontowano oświetlenie elewacji. Podobny zakres miała inwestycja w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w dzielnicy Bielszowice. Zamontowana została instalacja fotowoltaiczna, obejmująca 72 panele na dachu budynku. Zainstalowano również energooszczędne oświetlenie.
- Staramy się budować świadomość ekologiczną wśród mieszkańców naszego miasta poprzez kampanie informacyjne. Coraz więcej osób dostrzega konieczność ochrony powietrza ze względu na własne dobro - zaznacza radny Sławomir Ochlicki.
Senator Andrzej Misiołek wskazuje, że wszystkie te lokalne inicjatywy związane z walką o czyste powietrze są cenne, ale muszą zostać wsparte rozwiązaniami systemowymi na szczeblu krajowym.
- Wymiana starych palenisk na nowoczesne nie jest w Polsce zjawiskiem masowym. Ludzie zdają sobie sprawę, że zakup takiego pieca z dotacją to jeszcze nie wszystko. Każdego roku bowiem będą zmuszeni do pokrywania wciąż rosnących kosztów węgli ekologicznych. Konieczne więc staną się dopłaty, ale samorządów nie będzie stać na tamie wydatki. Potrzebne są zatem rozwiązania systemowe, przed którymi uciec się nie da - podkreślił parlamentarzysta.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Zarząd KSSE przedstawił aktywność Strefy w 2018 r. w czasie spotkania z dziennikarzami w Katowicach

KSSE zachowała pozycję lidera

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2018 r. pozyskała 51 inwestycji...
Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia. Miał 89 lat

Reżyser i węgiel

Kazimierz Kutz, reżyser, pisarz, felietonista, Ślązak z krwi i kości....
Umowę dotyczącą wsparcia dla inwestycji tuż przed świętami podpisali szefowie JSW Koks i NFOŚiGW

Koksownia wytworzy ciepło i prąd

Nowoczesny blok energetyczny w Koksowni Radlin powstanie dzięki pożyczce z...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!