• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W kwestiach ochrony powietrza większą determinację wykazują samorządy niż władze centralne

Niełatwa walka z „kopciuchami”

Dyskusja o stanie powietrza, miała miejsce podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Autor: Kajetan Berezowski
Dyskusja o stanie powietrza, miała miejsce podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Utworzono: czwartek, 25 maja 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

W Małopolsce i na Śląsku do pieców trafia rocznie 800 tys. t mułów, czyli odpadów węglowych. Co zrobić, aby w ciągu najbliższych lat zmienić tę niekorzystną tendencję? Walka ze smogiem musi mieć mocne podstawy prawne. Lokalne inicjatywy to za mało – twierdzą samorządowcy i apelują do rządu o wprowadzenie ogólnokrajowych rozwiązań prawnych.

Od 1 września br. w województwie śląskim obowiązywać będzie zakaz używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery. W Krakowie też walczą ze smogiem. Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, przyznaje, że trzeba będzie wymienić stopniowo ok. 500 tys. pieców „kopciuchów”. W Krakowie stan powietrza jest zimą tragiczny. W całej Małopolsce 97 proc. osób oddycha złej jakości powietrzem. Jak można temu przeciwdziałać?

- Ustanowić zakaz obrotu paliwami niskiej jakości, a na wymianę kotłów i inne działania proekologiczne przeznaczyć jeszcze większe środki – wskazuje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
Jego zdaniem wystarczy jeden podpis ministra środowiska i obrót paliwami kiepskiej jakości zostanie zakazany. Podobnego zdania są samorządowcy z Małopolski. Tam też będzie trzeba milionowych kwot na walkę ze smogiem.

- Marszałkowie mają ograniczone możliwości. Nie mogą zakazać obrotu pozaklasowymi kotłami i złej jakości paliwem. Nie może być tak, że do obrotu wprowadzany jest węgiel, który nie jest opisany, sklasyfikowany do parametrów zawartości siarki czy wilgotności - wskazuje Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.
Zdaniem Mariusza Skiby, wiceprezydenta Katowic, nie ma co biadolić nad brakiem prawa.

- Trzeba sobie radzić w tych warunkach, jakie są. Będziemy nadal wspólnie ze strażą miejską kontrolować paleniska. Te kontrole już przyniosły efekty – zaznacza.
Przy kwocie do 10 tys., miasto jest w stanie zrefundować zakup pieca na ekogroszek do 80 proc. kosztów inwestycji, ale gdyby dało się podłączyć starą substancję mieszkaniową do dużej kotłowni, problem zostałby rozwiązany szybciej i efektywniej. Nie zawsze jednak takie możliwości istnieją.

Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, przyznaje, że z 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, 7 jest w Polsce.
- Z punktu widzenia instytucji kontrolnej widzimy większą determinację na poziomie samorządowym do zmian prawa w kwestiach środowiskowych, niż na poziomie centralnym. Trzeba mieć odwagę, żeby te decyzje podjąć – przyznaje Kwiatkowski.

NIK koordynuje międzynarodową kontrolę antysmogową, której wyniki będą znane już na początku przyszłego roku.
- Pokażemy, jak zmieniano prawo w poszczególnych krajach i miastach, a także gdzie podjęto działania, które przyniosły konkretne efekty – wyjaśnia Kwiatkowski.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...

W Brukseli o polityce klimatycznej

Rozmowa z KAZIMIERZEM GRAJCARKIEM, koordynatorem Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24....
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!