• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W ciągu minionych 30 lat zanieczyszczenie środowiska na Śląsku uległo znacznemu zmniejszeniu

Przez edukację do wyobraźni

Dziewczęta wręczające nagrody za działalność proekologiczną przyodziały się na tę okazję w kreacje... wieczorowo-recyklingowe.
Autor: Kajetan Berezowski
Dziewczęta wręczające nagrody za działalność proekologiczną przyodziały się na tę okazję w kreacje... wieczorowo-recyklingowe.
Utworzono: czwartek, 08 czerwca 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Informować, przestrzegać i edukować, także poprzez sztukę. Zdaniem działaczy radzionkowskiego Stowarzyszenia Zielona Ziemia jest to najskuteczniejsza metoda trafienia do ludzkiej wyobraźni w celu zahamowania degradacji środowiska. Tematyka tegorocznej konferencji zatytułowanej „Królestwo przyrody - magia świata wokół nas” skierowana była do najmłodszych i miała właśnie taki cel.

Gwoździem programu tegorocznej debaty ekologicznej w Radzionkowie było wystąpienie dr. Jerzego Parusela, dyrektora Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach. Instytucja ta zajmuje się m.in. dokumentowaniem przyrody oraz prowadzeniem baz danych dotyczących gatunków, siedlisk i zbiorowisk roślinnych. Do jej kompetencji należy również tworzenie stref ochronnych, wnioskowanie o utworzenie form ochrony przyrody, sporządzanie programów związanych z turystyką i gospodarką wiejską, a ponadto ochrona przyrody i edukacja przyrodnicza.

Specjalistom z CDPGŚ udało się opracować strategię ochrony przyrody województwa śląskiego do 2030 r. Jest to pierwsza tego rodzaju regionalna strategia w skali kraju. Warto podkreślić, że symbolem wizerunkowym Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach jest orzeszek buka. To nie przypadek. W tym rejonie Polski rosną bowiem wszystkie gatunki buczyny, które występują w Polsce, od pomorskich, poprzez kwaśne, aż po górskie – sudeckie i karpackie.
- To przyrodniczy ewenement – zaznaczył dr Jerzy Parusel.

Żubr i smog
Na Śląsku, prócz wspaniałej roślinności, mamy również żubra. Okazuje się, że kluczowym momentem dla przetrwania tego gatunku było sprowadzenie żubrów na Śląsk przez księcia pszczyńskiego w 1865 r. Pszczyńskie żubry odegrały potem istotną rolę w odnowieniu stada w Puszczy Białowieskiej.
Jest jeszcze jeden powód do zadowolenia. Otóż w ciągu minionych 30 lat zanieczyszczenie środowiska działalnością człowieka w tej części naszego kraju znacznie się zmniejszyło.

- Wielki przemysł nie może już truć, bo zabraniają tego przepisy. Problem stwarza jedynie niska emisja i dość spore zanieczyszczenie wód. Na szczęście społeczeństwo zaczyna uświadamiać sobie znaczenie czystego środowiska dla życia i zdrowia. Chcemy wokół siebie mieć zielono. Jeśli edukacja ekologiczna odbywa się od najmłodszych lat, to przynosi wymierne korzyści. To właśnie ci młodzi ludzie są często recenzentami naszych działań. Niejeden uczeń, niejedna uczennica zwróciła się już do swych rodziców słowami: „mamo, tato pamiętajcie, że odpady należy segregować, a w piecu nie wolno spalać śmieci”. I do przyjmowania takich właśnie postaw od najmłodszych lat namawiamy poprzez naszą działalność – dodał dr Jerzy Parusel.

Teresa Bryś-Szczygieł, prezes Stowarzyszenia Zielona Ziemia, przypomniała, że według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody zagrożonych wymarciem jest 42 proc. gatunków płazów, 26 proc. ssaków i 13 proc. ptaków z całego królestwa przyrody. Wśród tych, które najszybciej mogą wymrzeć, są m.in. delfin rzeczny, niedźwiedź polarny, tygrys sumatrzański, wal biskajski, dziesiątkowany polowaniami lew. Giną również, dobrze nam znane, żyjące kiedyś po sąsiedzku, ważki, trzmiele, pszczoły, żaby, jeże, jaszczurki i sowy. Ilość ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb na Ziemi zmniejszyła się średnio o połowę w ciągu niewiele ponad 40 lat, czyli od czasu kiedy zaczęto prowadzić bardziej systematyczne obserwacje.
- Nikt nie ma wątpliwości, że jest to efekt działalności człowieka, który degraduje i eksploatuje środowisko na skalę dotąd niespotykaną w historii cywilizacji – zwróciła uwagę Teresa Bryś-Szczygieł.

Tylko edukacja
Dyskutowano również o niskiej emisji w województwie śląskim, zwracając uwagę na konieczność ograniczenia spalania węgla najgorszej jakości. Podkreślono, że jedynie skoordynowane działania na szczeblu krajowym mogą przynieść konkretne efekty w walce z tym niekorzystnym zjawiskiem.
Co zatem robić, aby powstrzymać degradację środowiska? Wniosek płynący z konferencji był jeden: edukować od najmłodszych lat.

Tegoroczna edycja konferencji ekologicznej Zielonej Ziemi była też okazją do rozdania nagród za działalność na rzecz szeroko rozumianej ochrony środowiska. Wręczały je uczennice radzionkowskich szkół przebrane w kreacje „wieczorowo-recyklingowe”, wzbudzając prawdziwy entuzjazm wśród widzów zgromadzonych w Centrum Kultury Karolinka.
W XII Przedszkolnym Konkursie Ekologicznym pierwsze miejsce przypadło tym razem Niepublicznemu Przedszkolu Integracyjnemu Ptasi Raj z Radzionkowa. W kategorii najlepsza praca plastyczna pierwsza nagroda przypadła Przedszkolu nr 2 Pod Topolą z Radzionkowa.

Natomiast liderami XI edycji programu Moje Czyste Miasto zostali: w kategorii Najlepsze Przedszkole - Przedszkole nr 37 z Rudy Śląskiej, zaś w kategorii Najlepsza Szkoła Podstawowa: SP w Orzechu. Wyróżnienia otrzymały ponadto: Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu, Gimnazjum nr 8 oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 6 z Bytomia, Szkoła Podstawowa nr 24 w Rudzie Śląskiej, Szkoła Podstawowa nr 3 w Bytomiu, Przedszkole nr 3 w Radzionkowie oraz Przedszkole nr 4 w Rudzie Śląskiej.

Nagrodę Senatora RP prof. Andrzeja Misiołka otrzymała Bernadeta Kowalska za uwrażliwianie na piękno otaczającego świata przyrody i promowanie pozytywnych postaw względem natury wśród dzieci. Nagroda rektora GWSH prof. dr. hab. Krzysztofa Szaflarskiego za zorganizowanie cyklu warsztatów pod nazwą Zdrowy Punkt Widzenia, propagujących ideę zdrowego stylu życia i prawidłowych nawyków wśród osób dorosłych, powędrowała do rąk Marzeny Michalskiej, wiceprezes Stowarzyszenia Zielona Ziemia i radnej miasta Radzionków. Z kolei nagrodę prezesa Stowarzyszenia Zielona Ziemia przyznano Mariannie Strzałce za zaangażowanie w działania edukacyjne wśród dzieci.

Konferencji „Królestwo przyrody - magia świata wokół nas” patronował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a patronat medialny objęły redakcje Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!