• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Rząd ma świadomość, że za silną energetyką musi stać silne górnictwo

Wyniki mówią same za siebie

To bezdyskusyjny sukces. To sukces osób z tego regionu i tego nie możemy dać sobie odebrać - podkreślał wiceminister Grzegorz Tobiszowski.
Autor: Maciej Dorosiński
To bezdyskusyjny sukces. To sukces osób z tego regionu i tego nie możemy dać sobie odebrać - podkreślał wiceminister Grzegorz Tobiszowski.
Utworzono: czwartek, 22 czerwca 2017
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Ze straty 4,7 mld zł w roku 2015 r. doszliśmy do strat na poziomie ponad 460 mln zł. Nie ma takiej dziedziny życia gospodarczego w Polsce, która za jeden rok tak ograniczyła straty. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który w poniedziałek (19 czerwca) uczestniczył w XXX Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Przedstawicieli Członków Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego zwrócił uwagę, że miniony rok był szczególny dla branży. - To bezdyskusyjny sukces. To sukces osób z tego regionu i tego nie możemy dać sobie odebrać. Niechętni mogą zaprotestować i krytykować, ale wyniki mówią same za siebie. To jest wycena akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, to jest powstanie Polskiej Grupy Górniczej, która planuje inwestycje. Oczywiście sytuacja dalej nie jest prosta i nie jest tak, że powinniśmy świętować – przyznał wiceminister Tobiszowski, który wskazał na potrzebę budowania pozytywnego wizerunku górnictwa.

Stwierdził też, że branża przez lata funkcjonowała w „podziemiu” i nie miała dobrej prasy. - Jeśli już się coś mówiło, to jako o czymś, co trzeba zaorać albo w sytuacji wypadków. Górnictwo w audycjach poświęconych finansom i biznesowi to była jakaś abstrakcja. W kwietniu 2016 r. zaczęło się to zmieniać. Do audycji zapraszano kierownictwo resortu energii i prezesów spółek. O górnictwie zaczęto mówić inaczej. Ważne jest, byśmy jako środowisko mówili o branży dobrze i z pełnym zaangażowaniem. Oczywiście nie chodzi o to, byśmy się zagłaskali, ale o to, by nie dawać argumentów oponentom – powiedział.

- W różnych częściach Polski, czy to w Przemyślu, czy w Białymstoku, spotykam się z pytaniami: po co my do tego górnictwa dopłacamy, a nie idzie oprzeć tego na tym OZE? Rośnie nam nowe pokolenie wykształconych ludzi, którzy nie mają wiedzy na temat surowców. My na Śląsku jesteśmy w innej sytuacji, bo my się obok tego wychowujemy, a nawet w tym jesteśmy. Szczególnie regiony rolnicze inaczej na nas patrzą. Dlatego jest bardzo ważne, abyśmy jako środowisko mówili jednym głosem – kontynuował wiceminister Tobiszowski i wskazał, że górnictwo jest potrzebne naszemu krajowi.

- Osoby zasiadające w tym rządzie mają świadomość tego, że za silną energetyką musi stać silne górnictwo. Ono rzeczywiście jest potrzebne Polsce. To też powinniśmy mocno akcentować. To nie jest tak, że mamy fanaberię ratowania czegoś schyłkowego. Dlatego mam wielką prośbę, abyśmy w naszych środowiskach zachęcali do solidarności górniczej i żebyśmy działali tak, by trud górników nie był marnowany.

Wiceminister odniósł się też do polityki dekarbonizacyjnej prowadzonej przez Unię Europejską. Przyznał, że Europa znajduje się na zakręcie gospodarczym i jeśli dalej tak będzie, to ze Starego Kontynentu zniknie przemysł ciężki.

- Mamy dzisiaj do czynienia ze zjawiskiem niesamowitego zideologizowania gospodarki. Tego w Unii Europejskiej jeszcze nie było. Nie rozmawiamy na tematy ekonomiczno-gospodarcze, zamiast tego mamy wręcz dogmat religijny pompowany w gospodarce – stwierdził.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Fundacja Rodzin Górniczych zaprezentowała się w sobotę, 8 września, w Katowicach wśród około 60 śląskich stowarzyszeń na IX Festiwalu Organizacji Pozarządowych.

Zostały sieroty i żona w żałobie

Piotrek Holona z Radlina nie pamięta taty-górnika. W lipcu 1993...
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej w miniony poniedziałek zaprezentował dziennikarzom i analitykom sytuację firmy

Ponad miliard złotych zysku

W poniedziałek, 27 sierpnia, Jastrzębska Spółka Węglowa podsumowała pierwsze półrocze...
W Polsko-Australijskim Forum Energetycznym w Sydney, którego inicjatorem był prezydent RP Andrzej Duda, uczestniczyli przedstawiciele firm z branż wydobywczej i energetycznej.

Doceniają nasze osiągnięcia

Górnicze i energetyczne know-how podbija australijski rynek. Jest spore zainteresowanie...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!