• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Zielone pracownie mobilizują do nauki

Julia Czernachowska, Emilia Rennwanz i Bartosz Gawlik z klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 37 w Bytomiu mogli w tym roku szkolnym korzystać z bogatego zaplecza dydaktycznego Zielonej Pracowni.
Autor: Kajetan Berezowski
Julia Czernachowska, Emilia Rennwanz i Bartosz Gawlik z klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 37 w Bytomiu mogli w tym roku szkolnym korzystać z bogatego zaplecza dydaktycznego Zielonej Pracowni.
Utworzono: czwartek, 22 czerwca 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

W piątek, 23 czerwca br., dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich zabrzmi ostatni w tym roku szkolnym dzwonek. W wielu placówkach oświatowych w województwie śląskim minione 10 miesięcy było szczególne. Nauczyciele i uczniowie mogli bowiem cieszyć się Zielonymi Pracowniami, które pomógł sfinansować Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nauka stała się ciekawsza!

Redakcja Trybuny Górniczej gościła w Szkole Podstawowej nr 37 przy ul. Gabriela Narutowicza w Bytomiu. Tutejszą ekopracownię udało się oddać do użytku na początku roku szkolnego 2016/2017. WFOŚiGW wyłożył na jej wyposażenie kwotę w wysokości 19 tys. zł.
- Pomysłodawcami naszej Zielonej Pracowni byli nauczyciele i uczniowie - przyznaje dyrektor Jolanta Sadowska.

Sala została wyremontowana, odmalowana, na jednej ze ścian umieszczono fototapetę przedstawiającą zielony las. Bazę dydaktyczną starej pracowni uzupełnił nowoczesny sprzęt multimedialny, mikroskop z preparatami i fantomy przedstawiające anatomię człowieka, różnych jego narządów, a także modele anatomiczne zwierząt.
- Nie ma porównania z tym, co było dawniej. Teraz wszystko można zobaczyć na własne oczy, każde jelito, każdą żyłkę w jamie brzusznej - wyjaśniał zafascynowany Bartosz Gawlik z klasy VIa.

Fantastyczny świat przyrody
Zadowolone ze sposobu prowadzenia zajęć były również jego klasowe koleżanki: Julia Czernachowska i Emilia Rennwanz.
- Takie pomoce naukowe bardzo mobilizują do nauki. Przekonałam się, że świat przyrody jest fantastyczny – potwierdziła Julia.
- Dzięki tym pomocom mogliśmy zajrzeć tam, gdzie do tej pory ze zrozumiałych względów nie mogliśmy. Tym samym lekcje stały się ciekawsze – dodała Emilka.

- Pomocy naukowych jest rzeczywiście więcej. Wykorzystywaliśmy je na każdej lekcji, w zależności od tematu i wieku uczniów. Sprzęt multimedialny pracował praktycznie bez przerwy. Prezentowane były filmy, sięgaliśmy po fantomy. Niektóre pomoce są znakomite, np. modele ludzkiego serca lub oka, które można rozebrać na części pierwsze. Mamy również preparaty roślin i elektroniczny mikroskop, pozwalający rzucić obraz bezpośrednio na tablicę - opisuje Anna Kalyta, nauczycielka przyrody w SP nr 37 w Bytomiu.

Przy drzwiach ustawiono trzy pojemniki na odpady: zielony, żółty i niebieski.
- Nie ma u nas takiego ucznia, który nie wiedziałby do czego służą. Niby drobnostka lecz walor edukacyjny jest znaczący - dodaje Anna Kalyta.

Symbol życia, wzrostu, siły
Pierwszy rok szkolny z Zieloną Pracownią mają również za sobą nauczyciele i uczniowie w szkołach w Mysłowicach i Będzinie.

W mysłowickim gimnazjum ekopracownia służyła również nauce chemii i fizyki. Głównym motywem pracowni jest drzewo wykonane z ekologicznych materiałów, symbolizujące życie, wzrost i siłę. Wyposażenie pracowni stanowią zestawy mikroskopów z preparatami, sprzęt elektroniczny (laptop, projektor, tablica interaktywna, wizualizer) oraz zestawy pomocy dydaktycznych. W ramach zadania zakupione zostały ławki i krzesła, katedra nauczycielska oraz szafy i gabloty. Zakupiono ponadto energooszczędne oświetlenie ledowe. WFOŚiGW dofinansował pracownię kwotą 35 tys. zł.

Z kolei z czterech Zielonych Pracowni w Będzinie korzystali uczniowie Szkół Podstawowych nr 6 i 8, Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 i Gimnazjum nr 1. Dzięki wsparciu katowickiego Funduszu uczniowie mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu elektronicznego, zestawów doświadczalnych, mikroskopów i odczynników. Na utworzenie szkolnych ekopracowni w Będzinie Fundusz przeznaczył dotację w wysokości ok. 137 tys. zł.

Zielone Pracownie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wilczy i w Zespole Szkół w Pilchowicach służyły uczniom z klas IV-VI szkoły podstawowej podczas zajęć przyrody. Pracownia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żernicy była wykorzystywana zarówno przez uczniów podstawówki, jak i gimnazjum. W sumie WFOŚiGW przeznaczył na ich powstanie prawie 42 tys. zł.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!