• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Fundusz uhonorował już 164 instytucje przyjazne środowisku naturalnemu, przeznaczając na ten cel prawie 2 mln złotych

Ekoaktywni zmieniają świat

Laureaci tegorocznego konkursu EkoAktywni pozują do pamiątkowej fotografii.
Autor: archiwum WFOŚiGW w Katowicach
Laureaci tegorocznego konkursu EkoAktywni pozują do pamiątkowej fotografii.
Utworzono: czwartek, 22 czerwca 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach po raz dziesiąty nagrodził organizacje przejawiające największą aktywność w zakresie działań na rzecz edukacji ekologicznej w regionie. W sumie WFOŚiGW uhonorował już 164 instytucje przyjazne środowisku naturalnemu, przeznaczając na ten cel prawie 2 mln zł.

Pierwsza taka uroczystość miała miejsce w 2008 r. Wówczas też zdecydowano, że każdego roku warto wyróżniać tych, którzy mają swój wkład w ochronę środowiska województwa śląskiego. Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji oraz grup nieformalnych prowadzących działalność lub realizujących programy z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony przyrody i profilaktyki zdrowotnej dzieci z obszarów, na których występują przekroczenia standardów zanieczyszczeń środowiska.

Wartość dydaktyczna
Jaki wniosek można wyciągnąć po zakończeniu dziesiątej jego edycji?
- Z pewnością taki, że wspaniałych sojuszników w dbałości o nasze środowisko naturalne nam nie brakuje, a podejmowane działania charakteryzują się dużą różnorodnością, pomysłowością, są niezwykle wartościowe dydaktycznie i spotykają się z wielkim pozytywnym odbiorem – podkreśla Andrzeja Pilot, prezes katowickiego Funduszu.

W tym roku nagroda trafiła m.in. do Fundacji Arka, od lat angażującej się w działania ekologiczne, prozdrowotne i prospołeczne Polaków w każdym wieku. „Zmieniajmy świat najpierw zmieniając siebie! Edukacja ekologiczna potrzebna jest wszystkim, bez względu na wiek. Polegamy na współpracy z samorządem lokalnym, biznesem, z nauczycielami i rodzicami. Uczymy poprzez zabawy, gry, instalacje przestrzenne i nowoczesne technologie” – oto motto działalności Arki.

Po nagrodę sięgnęła również Polska Izba Ekologii. Organizacja powstała w 1999 r. w Katowicach z inicjatywy Adama Graczyńskiego, byłego naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa, oraz Czesława Śleziaka, pełniącego w tym czasie funkcję przewodniczącego Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

- Nie powinien dziwić fakt, że powołano ją do życia właśnie w tym regionie Polski. To tutaj przecież wieloletnia koncentracja przemysłu ciężkiego spowodowała wyjątkową degradację środowiska naturalnego. Pod koniec lat 90. ub. wieku mieliśmy już świadomość, że trzeba podjąć działania na rzecz zmiany i poprawy tego stanu rzeczy, a ekologia stawała się coraz ważniejszą sferą gospodarki. Jednak od początku wiadomo też było, że ta nowa organizacja samorządu gospodarczego - aby była skuteczna - musi mieć zasięg ogólnopolski – wyjaśnia Grzegorz Pasieka, prezes zarządu PIE.

Celem Izby jest reprezentowanie zrzeszonych w niej podmiotów w działalności na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Jej członkami są zarówno duże przedsiębiorstwa z górnictwa i energetyki zawodowej, instytuty badawcze i mniejsze podmioty gospodarcze mające aspiracje działać na rzecz środowiska. Warto wiedzieć, że Polska Izba Ekologii była aż sześć razy laureatem dorocznych nagród EkoAktywni w 2009, 2011, 2013, 2015, 2016 i 2017 r.

W trosce o najmłodszych
Wśród wyróżnionych znalazła się też Fundacja Na Rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie”, która działa już 15 lat. Została założona w 1992 r., jako miejsce odpowiedzialnej współpracy i troski o zdrowie dzieci mieszkających na terenach silnie zagrożonych działaniem ołowiu. Inicjatorami powołania Fundacji byli Mieczysław Dumieński i Joachim Ganszyniec, były dyrektor Huty Cynku „Miasteczko Śląskie". To właśnie dzięki niemu podjęto w hucie działania proekologiczne na szeroką skalę.

Trzecią osobą współtworzącą Fundację była Danuta Stankiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Miasteczku Śląskim (obecnie Gimnazjum). Przeprowadzone z jej inicjatywy badania potwierdziły zdecydowanie obniżony potencjał intelektualny dzieci narażonych na działanie ołowiu. W prace na rzecz Fundacji zaangażowali się ponadto lekarze pediatrzy Mirosława Banert i Barbara Szewerda, a także Józef Frydrych, który zrealizował pomysł monitoringu zdrowotnego dzieci.

Fundacja jest współzałożycielem Centrum Medycznego EKO-PROF-MED oraz specjalistycznego laboratorium metali ciężkich. Dzięki jej działalności na wyjazdy zdrowotne skierowano 1082 dzieci, podano nieodpłatnie 3 tys. opakowań specyfików witaminowych i witaminowo-mineralnych oraz 1200 l soków karotenowych. W placówkach oświatowych rozdzielono ponadto 43 tys. l mleka.

Akademia Bioróżnorodności
Jedną z tegorocznych nagród trafiła do Fundacji Park Śląski. Jej misją jest inicjowanie i wspieranie różnorodnych działań na terenie Parku Śląskiego, przy zaangażowaniu społecznościach lokalnych. Adresatem są tu różne grupy wiekowe, osoby starsze, niepełnosprawni, dzieci i młodzież.

Jedną z form realizacji stałego programu edukacji ekologicznej Fundacji jest Akademia Bioróżnorodności. Chodzi o stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości rzetelnej edukacji o bioróżnorodności i osobistego doświadczania bioróżnorodności. Z kolei Laboratorium Bioróżnorodności było formą realizacji dwuletniego programu edukacji ekologicznej prowadzonego przez Fundację i dofinansowanego właśnie przez katowicki WFOŚiGW.

W zajęciach w laboratorium bierze udział około 5000 młodych mieszkańców województwa rocznie. W ramach Akademii Bioróżnorodności działa też ścieżka edukacyjna. Jest to dobre miejsce do rozwijania ornitologicznych pasji, szczególnie wśród najmłodszych.

Laureatami nagród w wysokości 10 tys. zł byli w br. również: Stowarzyszenie Sopel, Liga Ochrony Przyrody okręg w Częstochowie, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, Fundacja Park Śląski, Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. Nagrody w wysokości 5 tys. zł otrzymali: Stowarzyszenie Nasze Kalety, Ustroński Klub Ekologiczny, Szkolne Kołu LOP-EKO-BOOM przy Zespole Szkół w Radziechowach, Stowarzyszenie EkoGmin10 w Gliwicach, Klub Ekologiczny Zielony Chemik przy Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenie „Z Nauką w Przyszłość” w Katowicach, Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu oraz Koło Przyrodnicze przy Szkole Podstawowej w Czekanowie.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!