• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Państwowe spółki stanowczo zaprzeczyły sensacyjnym publikacjom prasowym

Nie zaleje nas rosyjski węgiel

Kopalnie Polskiej Grupy Górnicze obecnie fedrują węgiel z 39 ścian, a w czwartym kwartale ma ich być o 8 więcej.
Autor: Jarosław Galusek
Kopalnie Polskiej Grupy Górnicze obecnie fedrują węgiel z 39 ścian, a w czwartym kwartale ma ich być o 8 więcej.
Utworzono: czwartek, 29 czerwca 2017
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Polska Grupa Górnicza nawet nie myśli o kupowaniu węgla za granicą, a Węglokoks nie ma zamiaru sprowadzać go z Federacji Rosyjskiej – tak obie państwowe spółki zdementowały we wtorek, 27 czerwca, informacje, które na parę godzin rozpętały węglowo-importową burzę.

W artykule „Węgiel od Putina” Rzeczpospolita, w oparciu o anonimowe źródła, nakreśliła aferę, która miałaby polegać na tym, że PGG w zmowie z Węglokoksem, za zgodą lub wręcz na polecenie rządu, zaimportuje rosyjski surowiec, aby ukryć 6 mln t niedoboru. W roli eksperta górniczego wystąpił były wicepremier, minister gospodarki w rządzie PO-PSL Janusz Piechociński, który sugestywnie ogłosił krach i fiasko restrukturyzacji górnictwa.
Klarowne stanowisko zajęła Polska Grupa Górnicza, podtrzymując, że chce „wykonać założony na ten rok plan wydobywczy w ilości nie mniejszej niż 32 mln t węgla i zrealizować wszystkie zawarte kontrakty”.
PGG przewiduje znaczący wzrost wydobycia. „Obecnie węgiel w PGG wydobywany jest na 39 ścianach, a w czwartym kwartale Polska Grupa Górnicza będzie dysponować 47 ścianami” - oświadczyła spółka, dodając, że zabezpieczenie rynku krajowego w węgiel kamienny jest dla niej priorytetem. „Polska Grupa Górnicza podtrzymuje wcześniejsze deklaracje, że zapewni dostawy dla energetyki zawodowej i nie planuje w tym celu zakupów węgla z zagranicy” - napisano w komunikacie PGG.
Okazało się też, że wprawdzie Węglokoks bada rynki i nie odżegnuje się od możliwych zakupów węgla, ale już po wstępnym rozeznaniu jest jasne, że to nie Rosja będzie dostawcą surowca. Sam import do Polski nie byłby niczym nowym.
- Tylko w 2016 r. podmioty prywatne sprowadziły ok. 8 mln t węgla. O bardzo specyficznych parametrach, którego w Polsce nie ma. Ze względu na wymagania ochrony środowiska, duża część polskich ciepłowni zmuszona jest kupować surowiec o niskim zasiarczeniu właśnie zza granicy. Węglokoks jako spółka Skarbu Państwa rozważa udział w tym procesie, co pozwoliłoby na większą kontrolę importu - mówi Paweł Cyz, rzecznik prasowy spółki.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!