• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Skromne świętowanie w Halembie

Podczas mszy św. odprawionej w intencji pracowników ruchu Halemba w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych.
Autor: Kajetan Berezowski
Podczas mszy św. odprawionej w intencji pracowników ruchu Halemba w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych.
Utworzono: czwartek, 06 lipca 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Uroczyście, a zarazem bardzo skromnie świętowano 30 czerwca br. jubileusz 60-lecia kopalni Halemba. Na mszę św. do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej przybyli przedstawiciele kierownictwa zakładu i załogi. Modlono się za tych wszystkich, którzy odeszli na wieczną szychtę i o lepsze czasy dla polskiego górnictwa.

Halemba, będąca dziś jednym z trzech ruchów zespolonej kopalni Ruda, miała bardzo burzliwą historię. Plany jej budowy powstały jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej. Ostatecznie zaczęto je realizować w 1943 r. Po zakończeniu wojny kontynuowano jej budowę. Uroczyste oddanie do eksploatacji nowej kopalni, którą nazwano Halemba, odbyło się 1 lipca 1957 r.

Dziś w należącym do Polskiej Grupy Górniczej zakładzie, będącym częścią zespolonej kopalni Ruda, nikt już nie pamięta tamtych czasów. Załoga jest coraz młodsza. Ludzie cenią sobie pracę, cieszą się z faktu, że sytuacja borykającej się ostatnimi laty z dużymi problemami kopalni powoli się stabilizuje.
- Ponad dwadzieścia lat temu związałem się z tym zakładem na dobre i na złe. Dzisiaj przyszło mi uczyć młodych. Czuję, że sytuacja wraca do normy – stwierdza Tomasz Maziejuk, przodowy ściany 402 K

Dariusz Markowski pracuje od 21 lat w charakterze ślusarza.
- Zaczynałem na przodkach, teraz pracuję w ścianach, bez przerwy w warunkach dużego zagrożenia metanowego. Bezpieczeństwo ma priorytet, to nie podlega dyskusji. Na moich oczach dokonał się ogromny przeskok technologiczny. Mamy coraz lepsze maszyny, mniej awaryjne – stwierdził.

Dawid Gomoluch jest absolwentem technikum górniczego. Pracę w Halembie, w ścianie 402 L, dostał 8 miesięcy temu.
- Ciesze się z tego. Obiecano mi szybki awans, ale ja czuję respekt przed tym, co na dole. Odpowiedzialność jest ogromna. Na razie będę się dalej uczył fachu. Na awans przyjdzie czas - zapewnia.
Justyna Zielińska i Elżbieta Rosół z zakładu przeróbczego również chwalą sobie pracę. Wszystkich tych ludzi łączy jedno: chcieliby dotrwać w Halembie do emerytury. Wierzą, że tak się stanie.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Fundacja Rodzin Górniczych zaprezentowała się w sobotę, 8 września, w Katowicach wśród około 60 śląskich stowarzyszeń na IX Festiwalu Organizacji Pozarządowych.

Zostały sieroty i żona w żałobie

Piotrek Holona z Radlina nie pamięta taty-górnika. W lipcu 1993...
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej w miniony poniedziałek zaprezentował dziennikarzom i analitykom sytuację firmy

Ponad miliard złotych zysku

W poniedziałek, 27 sierpnia, Jastrzębska Spółka Węglowa podsumowała pierwsze półrocze...
W Polsko-Australijskim Forum Energetycznym w Sydney, którego inicjatorem był prezydent RP Andrzej Duda, uczestniczyli przedstawiciele firm z branż wydobywczej i energetycznej.

Doceniają nasze osiągnięcia

Górnicze i energetyczne know-how podbija australijski rynek. Jest spore zainteresowanie...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!