• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Skromne świętowanie w Halembie

Podczas mszy św. odprawionej w intencji pracowników ruchu Halemba w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych.
Autor: Kajetan Berezowski
Podczas mszy św. odprawionej w intencji pracowników ruchu Halemba w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych.
Utworzono: czwartek, 06 lipca 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Uroczyście, a zarazem bardzo skromnie świętowano 30 czerwca br. jubileusz 60-lecia kopalni Halemba. Na mszę św. do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej przybyli przedstawiciele kierownictwa zakładu i załogi. Modlono się za tych wszystkich, którzy odeszli na wieczną szychtę i o lepsze czasy dla polskiego górnictwa.

Halemba, będąca dziś jednym z trzech ruchów zespolonej kopalni Ruda, miała bardzo burzliwą historię. Plany jej budowy powstały jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej. Ostatecznie zaczęto je realizować w 1943 r. Po zakończeniu wojny kontynuowano jej budowę. Uroczyste oddanie do eksploatacji nowej kopalni, którą nazwano Halemba, odbyło się 1 lipca 1957 r.

Dziś w należącym do Polskiej Grupy Górniczej zakładzie, będącym częścią zespolonej kopalni Ruda, nikt już nie pamięta tamtych czasów. Załoga jest coraz młodsza. Ludzie cenią sobie pracę, cieszą się z faktu, że sytuacja borykającej się ostatnimi laty z dużymi problemami kopalni powoli się stabilizuje.
- Ponad dwadzieścia lat temu związałem się z tym zakładem na dobre i na złe. Dzisiaj przyszło mi uczyć młodych. Czuję, że sytuacja wraca do normy – stwierdza Tomasz Maziejuk, przodowy ściany 402 K

Dariusz Markowski pracuje od 21 lat w charakterze ślusarza.
- Zaczynałem na przodkach, teraz pracuję w ścianach, bez przerwy w warunkach dużego zagrożenia metanowego. Bezpieczeństwo ma priorytet, to nie podlega dyskusji. Na moich oczach dokonał się ogromny przeskok technologiczny. Mamy coraz lepsze maszyny, mniej awaryjne – stwierdził.

Dawid Gomoluch jest absolwentem technikum górniczego. Pracę w Halembie, w ścianie 402 L, dostał 8 miesięcy temu.
- Ciesze się z tego. Obiecano mi szybki awans, ale ja czuję respekt przed tym, co na dole. Odpowiedzialność jest ogromna. Na razie będę się dalej uczył fachu. Na awans przyjdzie czas - zapewnia.
Justyna Zielińska i Elżbieta Rosół z zakładu przeróbczego również chwalą sobie pracę. Wszystkich tych ludzi łączy jedno: chcieliby dotrwać w Halembie do emerytury. Wierzą, że tak się stanie.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!