• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

International Mining Forum zakończone. Czas wyciągnąć wnioski

Nie wstydzimy się węgla

Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW, oraz ambasador Australii Paul Wojciechowski (z prawej) podczas sesji plenarnej International Mining Forum w kopalni Pniówek.
Autor: Jarosław Galusek
Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW, oraz ambasador Australii Paul Wojciechowski (z prawej) podczas sesji plenarnej International Mining Forum w kopalni Pniówek.
Utworzono: czwartek, 06 lipca 2017
Autor: Jarosław Galusek
Źródło: Trybuna Górnicza

Kilkuset naukowców, ekspertów i praktyków z całego świata, w tym spora grupa przedstawicieli górnictwa australijskiego, uczestniczyło w zorganizowanym przez Jastrzębską Spółkę Węglową w dniach 28-30 czerwca International Mining Forum. Motywem przewodnim tegorocznej konferencji były innowacje w przemyśle wydobywczym.

- Życzyłbym sobie, żebyśmy się mogli za jakiś czas spotkać na konferencji podsumowującej i pokazać, że w górnictwie innowacje są możliwe, i że górnictwo to jest całkiem inna branża, niż się obecnie w Europie pokazuje - stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski obecny na gali IMF 2017, w środę, 28 czerwca w Wiśle.

Obok Ministerstwa Energii patronem Forum była ambasada Australii. Ambasador Paul Wojciechowski uważa, że Australia na skalę globalną i Polska na skalę europejską są mocarstwami węglowymi i muszą trzymać się razem.

- Australia nie jest w Unii Europejskiej, więc mogę się wypowiadać całkowicie szczerze: nasze myślenie (na temat energetyki węglowej - red.) jest bardzo podobne. Są oczywiście wyzwania związane ze zmianami klimatu, socjalne, polityczne, ale musimy to wszystko robić z rozsądkiem. Węgiel nadal będzie rozwiązaniem dla wielu gospodarek, nie tylko Australii i Polski, w szczególności dla krajów rozwijających się. My się węgla nie wstydzimy, musimy pracować razem, żeby zmienić jego niekorzystny wizerunek - powiedział Paul Wojciechowski.

Podczas Forum przedstawiono wiele interesujących, nowatorskich rozwiązań do zastosowania w górnictwie. Jastrzębska Spółka Węglowa promowała swoją spółkę zależną JSW Innowacje oraz Centrum Zaawansowanej Analityki Danych, Polska Grupa Górnicza zainaugurowała program badawczy, promujący wdrażanie innowacyjnych i efektywnych rozwiązań, LW Bogdanka potwierdziła zainteresowanie projektem naziemnego zgazowania węgla na przemysłową skalę, Tauron Wydobycie przedstawił listę inwestycji, ze sztandarową - budową szybu Grzegorz, który umożliwi eksploatację z poziomu 870 m w ZG Sobieski.

- W ciągu kilku tygodni przygotujemy listę projektów innowacyjnych, które pozwolą nam produkować taniej, efektywniej i bezpieczniej - zapowiedział Artur Dyczko, pełnomocnik ds. technicznych JSW.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!