• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

WFOŚiGW po raz kolejny dofinansowuje wakacyjny wypoczynek dla dzieci

Jest dla kogo to robić

Harcerze chlebem i solą powitali prezesa WFOŚiGW Andrzeja Pilota w obozie.
Autor: Bartłomiej Szopa
Harcerze chlebem i solą powitali prezesa WFOŚiGW Andrzeja Pilota w obozie.
Utworzono: czwartek, 13 lipca 2017
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył w tym roku kwotę 5,5 mln zł na profilaktykę zdrowotną dzieci zamieszkałych na obszarach, na których występują przekroczenia standardów jakości środowiska. Pieniądze są pożytkowane na dofinansowania wyjazdów wakacyjnych i tych w okresie ferii zimowych.

W ostatnim dniu czerwca przedstawiciele WFOŚiGW odwiedzili wraz z dziennikarzami jeden z ośrodków, w którym wypoczywają dzieci z Polski oraz z Ukrainy. Mowa o ośrodku harcerskim w Wapienicy.
- Rokrocznie czekam na ten moment, kiedy mogę przyjechać do takiego ośrodka jak tutaj, gdzie dziś się znajdujemy. Za każdym razem jeździmy do innego obozu, w inne miejsce, ale tradycyjnie, jak co roku nie zawiodłem się. Muszę przyznać, że jest to miód na moje serce, gdy widzę, że można pomóc dzięki pieniądzom, które Fundusz przeznacza na profilaktykę zdrowotną i programy edukacyjne realizowane w czasie letnich wakacji, ferii zimowych i w okresie zielonych szkół. Przeznaczamy na to sporo pieniędzy, ale jakość organizacji tego wypoczynku, którą bierze na siebie m.in. Związek Harcerstwa Polskiego, jest bardzo wysoka – podkreślił prezes WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot.

Skorzystają tysiące dzieci
Do 26 czerwca Fundusz przeznaczył już prawie 1 653 150 zł dla wnioskodawców na tego typu profilaktykę wraz z edukacją ekologiczną. Z tych form wypoczynku skorzysta w tym roku w sumie ok. 9500 dzieci.
Wyjazdy takie są organizowane głównie do miejscowości nadmorskich, w woj. śląskiego oraz sporadycznie na tereny w województwach: wielkopolskim, opolskim, lubuskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, łódzkim oraz podlaskim.
Środki Funduszu mogą być przeznaczone na realizację programu profilaktyki zdrowotnej, programu edukacji ekologicznej lub programu regionalnej edukacji przyrodniczej i ekologicznej (w przypadku wyjazdów dzieci na obszar województwa śląskiego), w tym na: zabiegi profilaktyczno-lecznicze, zajęcia sportowe, wzbogacone wyżywienie zgodne z programem żywieniowym ustalonym przez dietetyka, bilety wstępu do muzeów, parków narodowych, opłatę przewodnika, prelekcje proekologiczne, zakup nagród w konkursach ekologicznych, zakup materiałów plastycznych itp.
Jak podkreślił prezes Funduszu Andrzej Pilot — wyjazd musi być zorganizowany do miejscowości czystej ekologicznie.
Takie miejsca wybierane są zgodnie z opinią odpowiedniego inspektoratu ochrony środowiska o stanie czystości ekologicznej miejscowości, wydaną na podstawie art. 9 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Harcerze i nie tylko
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska jest jednym z największych beneficjentów funduszowego wsparcia. Z wypoczynku organizowanego w Harcerskich Ośrodkach Obozowych skorzysta w tym roku ok. 3800 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów specjalnych.
- Z Funduszem współpracujemy już od 20 lat. Po powodzi w 1997 r. dzieci z poszkodowanych rodzin odpoczywały w naszych bazach i wtedy po raz pierwszy WFOŚiGW w Katowicach partycypował w kosztach tych turnusów. Od tamtego czasu co roku współpracujemy w zakresie profilaktyki zdrowotnej, edukacji ekologicznej, jak i pojedynczych działań promocyjno-informacyjno-eukacyjnych. Są zajęcia związane z ochroną zdrowia, hipoterapia, dogoterapia, tężnie, ale też wyżywienie o zwiększonej kaloryczności — tłumaczy Anna Peterko, komendant Śląskiej Chorągwi ZHP.
- To właśnie dzięki harcerzom ten program może być realizowany. (…) Chciałem też chylić czoła przed samorządowcami, samorządem rybnickim, a w szczególności prezydentem Kuczerzą, który jest wielkim orędownikiem ochrony środowiska i wielkim sprzymierzeńcem tych akcji, czego mamy tu dziś efekty. To jest dowód na to, że te akcje warto kontynuować. Mało tego, z roku na rok jest coraz więcej tych dzieci, które z nich korzystają i to też cieszy, bo wiadomo, że najważniejsze jest, by było dla kogo to robić – dodaje Andrzej Pilot.
WFOŚiGW w Katowicach przypomina, że jednym z największych beneficjentów programu jest też Fundacja na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy. Z wyjazdów wakacyjnych skorzysta w roku 2017 ok. 2500 jej podopiecznych — dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów specjalnych.
Jedną z kolonii organizowanych przez Fundację Trybuna Górnicza odwiedziła w zeszłe wakacje.
- Wiem, jak ważne są takie wyjazdy dla dzieciaków. Nie tylko wypoczywają, ale dowiadują się, jak piękne jest życie na łonie przyrody. Wbrew pozorom, młodzi ludzie z województwa śląskiego mogą to zrozumieć, doświadczając symbiozy natury z przemysłem. Takie podróże mają cenne walory edukacyjne, a poza tym nigdy się ich nie zapomina. Do tej pory pamiętam moją pierwszą kolonię nad Morzem Bałtyckim – mówił wówczas Piotr Duda, prezes zarządu Fundacji.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!