• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Dobra wiadomość dla górników: kopalnie wciąż będą potrzebne

Polityka korzystna dla węgla

Śląscy górnicy nie muszą się martwić o pracę. Rząd widzi miejsce dla węgla w polskiej energetyce nawet do roku 2050.
Autor: Jarosław Galusek
Śląscy górnicy nie muszą się martwić o pracę. Rząd widzi miejsce dla węgla w polskiej energetyce nawet do roku 2050.
Utworzono: czwartek, 20 lipca 2017
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Płynące z Ministerstwa Energii informacje są korzystne dla branży tak węgla kamiennego, jak i brunatnego. Oba surowce będą jeszcze przez długie lata podstawą bilansu energetycznego państwa. Resort energii, przygotowując politykę państwa w tej sferze, stawia na znacznie większą niż obecnie niezależność i co za tym idzie - dywersyfikację źródeł dostawy. Priorytetem są zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i względy ekonomiczne.

Węgiel (kamienny i brunatny) w 2030 roku ma stanowić 60 proc. miksu energetycznego kraju. Niewykluczone, że podobne proporcje będą także w 2050 roku. Surowiec ten zostanie uzupełniony przez gaz, źródła odnawialne i energię jądrową. Rozstrzygnięcie w sprawie budowy „atomówki” ma zapaść do końca roku.

Jednym z celów polityki, co nie powinno nikogo dziwić, będzie zmniejszanie emisji CO2. Ma się to odbywać na kilka sposobów, w tym m.in. poprzez wymianę starych, niespełniających surowych wymagań urządzeń produkujących prąd, na nowoczesne, z dużo większą sprawnością. Aby zapobiec niedoborom mocy wytwórczych energii elektrycznej, wdrożone mają zostać mechanizmy wspierające rozwój i modernizację konwencjonalnych źródeł wytwórczych w postaci rynku mocy. Na szczegóły w tej sprawie trzeba jednak jeszcze poczekać.

Wiceszef resortu energii odniósł się też do niekorzystnej dla naszego regionu i budzącej ogromne kontrowersje unijnej polityki dekarbonizacyjnej: - Polska będzie prowadzić działania mające na celu maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu regulacji Unii na sektor energii w naszym kraju - podkreślił Grzegorz Tobiszowski.

Powyższe informacje na temat tworzonej polityki energetycznej kraju przedstawiono podczas ostatniego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!