• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

We wrześniu Bank Światowy przedstawić ma konkretne propozycje walki z zanieczyszczeniami powietrza na Śląsku

Chcą pomóc w walce ze smogiem

Utworzono: czwartek, 27 lipca 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Katowice, Częstochowa i Rybnik – to miasta, które odwiedzili w pierwszej połowie lipca br. przedstawiciele Banku Światowego. Zaoferowali oni samorządom województwa śląskiego pomoc w walce o czyste powietrze.
Wizyta odbyła się w ramach projektu doradczo-badawczego dla regionów borykających się z problemami rozwojowymi „Catching-up regions”. Goście z Banku Światowego złożyli również wizytę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, gdzie otrzymali niezbędne informacje, które w dalszym etapie posłużą im do przedstawienia konkretnych propozycji walki z zanieczyszczeniami powietrza.
- Przez dwadzieścia kilka lat transformacji ustrojowej przedstawiciele międzynarodowych instytucji przyjeżdżali do Polski, by wskazywać kierunki odpowiednich działań w zakresie wdrażania w naszym kraju rozwiązań wolnorynkowych i demokratycznych. Tym razem jest inaczej, bowiem przedstawiciele Banku Światowego odwiedzili Wojewódzki Fundusz w Katowicach, ponieważ chcą przekonać się, w jaki sposób skutecznie i efektywnie wdrażać programy walki z niską emisją - podkreślił Anand Subbiah, przewodniczący delegacji Banku Światowego.

Dokonania i metody

Przedstawicie Funduszu, na czele z prezesem Andrzejem Pilotem i jego zastępcą Rafałem Adamusem, zaprezentowali delegacji Banku Światowego dotychczasowe dokonania Funduszu i metody walki ze smogiem na terenie województwa śląskiego.
- Szczególne zainteresowanie gości wzbudziły programy skierowane do indywidualnych odbiorców, realizowane wraz z gminami, i te, które są autorskim naszym pomysłem, czyli SMOG STOP - podkreślił z kolei Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Warto zatem przypomnieć, że w ramach pierwszej edycji programu SMOG STOP zlikwidowanych zostało 750 dotychczasowych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym. W drugiej edycji na podobną kwotę ponad 4 mln zł dotacji złożono już ponad 4200 wniosków.
- Aby jednak przymierzyć się do definitywnego rozwiązania problemu przestarzałych i emitujących nadmiar zanieczyszczeń pieców opalanych węglem, konieczne są rozwiązania systemowe, obejmujące cały kraj i angażujące środki budżetowe. Jeśli znajdą się dodatkowo pieniądze Banku Światowego, to będzie to dodatkowy zastrzyk środków na te cele. Dlatego warto współdziałać z takimi instytucjami jak Bank Światowy – dodał prezes Andrzej Pilot.

Polska i Rumunia pierwsze
Dokładny raport Banku Światowego zostanie ogłoszony jesienią br. Do tego czasu eksperci mają czas na jego opracowanie. Już zapowiedzieli przesłanie dodatkowych pytań. Raport będzie odpowiedzią na pytanie, jakie działania podjąć w pierwszej kolejności i czy w realizację projektu angażować Komisję Europejską.
Warto wiedzieć, że w 2016 r. Komisja Europejska zainicjowała projekt, którego celem było zidentyfikowanie czynników ograniczających wzrost w słabiej rozwiniętych regionach Unii Europejskiej oraz zapewnienie wsparcia na rzecz odblokowania ich potencjału rozwojowego.
Polska i Rumunia zostały pierwszymi krajami, które wzięły udział w fazie pilotażowej tej inicjatywy - województwa podkarpackie i świętokrzyskie w Polsce oraz regiony północno-zachodni i północno-wschodni w Rumunii. Komisja Europejska oraz Bank Światowy działają wspólnie na rzecz polityki rozwoju. Często razem finansują różne projekty infrastrukturalne, jak również udzielają pomocy analitycznej krajom Unii Europejskiej i państwom nienależącym do wspólnoty. Komisja Europejska jest przekonana, że Bank Światowy zapewnia właściwą pomoc analityczną, jak również pomaga angażować innych w celu jak najlepszej pomocy regionom rozwijającym się. Kolejna faza projektu „Catching-up regions” ma dotyczyć m.in. ochrony powietrza.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!