• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Ministerstwo Energii ureguluje sprawę nieruchomości z wadami prawnymi

Specustawą w działki z problemami

Jak potrzebne są nowe rozwiązania ustawowe regulujące niejasny status własnościowy czy prawny terenów pogórniczych dowodzi próba przejęcia m.in. katowickiej dzielnicy Giszowiec za pomocą kolekcjonerskich akcji przedwojennej spółki Giesche SA.
Autor: Krystian Krawczyk
Jak potrzebne są nowe rozwiązania ustawowe regulujące niejasny status własnościowy czy prawny terenów pogórniczych dowodzi próba przejęcia m.in. katowickiej dzielnicy Giszowiec za pomocą kolekcjonerskich akcji przedwojennej spółki Giesche SA.
Utworzono: czwartek, 17 sierpnia 2017
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Specjalna ustawa pomoże w zagospodarowaniu pogórniczych terenów, które mają nieuregulowany status własnościowy czy prawny - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Ten ważny akt prawny powstaje właśnie w jego resorcie. A problem jest poważny, bo zaszłości prawne sięgają czasów sprzed II wojny światowej. Wadami formalnymi może być obarczonych ponad tysiąc pokopalnianych działek.
- To specustawa, która ureguluje nam sytuację prawną wszystkich terenów, mających jakąkolwiek historyczną wadę. Chciałbym, aby została przyjęta jeszcze w tym roku - powiedział wiceminister podczas konferencji prasowej w Katowicach.
Jego zdaniem chodzi o ponad tysiąc działek, w których przypadku nie ma dokumentów, brak właściciela itp.
- Dopinamy analizy, jakie to są wady, żebyśmy umieli to przewidzieć i tą ustawą uregulować praktycznie każdą działkę - wyjaśnił Grzegorz Tobiszowski.
Większość obarczonych wadami działek należy obecnie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, wcześniej służyły kopalniom zlikwidowanych spółek węglowych. Wiceszef resortu energii nie wykluczył wydzielenia w przyszłości z SRK osobnej spółki, która zajmowałaby się zagospodarowaniem nieruchomości pogórniczych. Wszystko to dlatego, aby je pobudzić inwestycyjnie.
- Do tego potrzebna jest inna dynamika zarządzania tym majątkiem - wyjaśnił wiceminister i dodał, że partnerami w zagospodarowaniu pogórniczych terenów będą samorządy, prezydenci miast. Jedną z rozważanych możliwości jest nieodpłatne przejmowanie przez nie tych terenów, którymi będą zainteresowane.
Grzegorz Tobiszowski dodał, że to wpisuje się w powstający program wsparcia inwestycyjnego dla Śląska na terenach poprzemysłowych. Aby jednak go móc realizować, działki muszą mieć uregulowany status. W tym zaś pomóc może specustawa.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!