• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Węgiel - 60 procent - oraz atom, gaz i OZE, tak ma wyglądać polski mix energetyczny

Energetyka jądrowa? Raczej tak

Wizyta w KGHM ministrów Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego była okazją do podkreślenia, że kierownictwo resortu energii jest zdecydowanym zwolennikiem budowy w Polsce elektrowni jądrowej.
Autor: ARC/KGHM
Wizyta w KGHM ministrów Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego była okazją do podkreślenia, że kierownictwo resortu energii jest zdecydowanym zwolennikiem budowy w Polsce elektrowni jądrowej.
Utworzono: czwartek, 17 sierpnia 2017
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Węgiel kamienny i brunatny mają stanowić niecałe 60 proc. miksu energetycznego Polski do 2030 r., z perspektywą do 2050 r. Oprócz tego tradycyjnego surowca w miksie znajdą się gaz, OZE i z dużym prawdopodobieństwem także energia jądrowa. Decyzji o budowie „atomówki” jeszcze nie ma, ale ma rząd ma ją podjąć do końca roku.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Polkowicach podkreślił, że jest zdecydowanym zwolennikiem budowy w Polsce elektrowni jądrowej.
- Będę do tego namawiał moich kolegów w rządzie, bo nie ma jeszcze w tej kwestii pełnej zgody. Nie otrzymałem jeszcze ze strony premier Beaty Szydło umocowania, by powiedzieć: ruszamy z inwestycją – poinformował. Dodał: - Jeden blok takiej elektrowni kosztuje około 25 mld zł. To są duże pieniądze.

Minister podkreślił ważność inwestycji w kontekście negocjacji z Komisją Europejską na temat tzw. miksu energetycznego. Dodał też, że ewentualna lokalizacja inwestycji zostanie wybrana po zakończeniu badań środowiskowych, które prowadzi spółka PGE EJ 1. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje na północy kraju, w woj. pomorskim: Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo i Żarnowiec w gminach Krokowa i Gniewino.
Także Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, podczas konferencji prasowej w Katowicach 4 sierpnia poinformował, że resztę polskiego miksu uzupełni gaz, źródła odnawialne i elektrownia jądrowa, co do której - jak przypomniał - rozstrzygnięcie ma zapaść do końca br.

- Regularnie w tej sprawie się spotykamy i zapoznajemy z analizami. Odpowiedzialny za te sprawy Andrzej Piotrowski w sprawie technologii był w USA, Korei, Japonii i Chinach. Chcemy zobaczyć, co jest obecnie dostępne na tym rynku. Drugą kwestią jest to, kto będzie tę elektrownię budował, trzecią - stworzenie ścieżki finansowej – mówił Grzegorz Tobiszowski.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!