• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Ruch Śląsk trafi w grudniu do SRK? Zdaniem wiceministra energii - niekoniecznie

Nie zamyka się dla ideologii

Kwestia przekazania pod koniec 2017 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ruchu Śląsk kopalni Wujek jest analizowana przez specjalny zespół w Polskiej Grupie Górniczej i nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja.
Autor: Jarosław Galusek
Kwestia przekazania pod koniec 2017 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ruchu Śląsk kopalni Wujek jest analizowana przez specjalny zespół w Polskiej Grupie Górniczej i nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja.
Utworzono: czwartek, 17 sierpnia 2017
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Zapowiadany na koniec 2017 r. oficjalny termin przekazania ruchu Śląsk (rudzkiej części kopalni Wujek) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń niekoniecznie zostanie dotrzymany. Sprawa jest analizowana przez specjalny zespół w Polskiej Grupie Górniczej. Jak poinformował Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, w tej sprawie nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje.

Termin zaprzestania wydobycia i oddania ruchu do SRK od początku budził pewne kontrowersje. Związki zawodowe wskazywały, że ruch mógłby wydobywać węgiel co najmniej do jesieni 2018 r. Czy tak się rzeczywiście stanie?
- Jestem daleki od tego, żeby zamykać kopalnię dla samej ideologii. Analizujemy każdą informację i sugestię zespołu PGG na temat tego, gdzie i co jeszcze można wydobyć. Jeżeli będą techniczne możliwości i jesteśmy w stanie poczynić pewne inwestycje i wydobyć węgiel, to będziemy to robić - powiedział wiceminister Tobiszowski podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Chce we wrześniu spotkać się ze stroną społeczną i z zarządem PGG, aby przedyskutować sprawę ruchu Śląsk. Wiceszef resortu energii jako przykład wskazał Sośnicę w Gliwicach. Kopalnia miała trafić do SRK, ale dzięki programowi naprawczemu zakład ma szansę funkcjonować jeszcze przez kilka lat. Ostateczna decyzja dotycząca funkcjonowania kopalni Sośnica w strukturach PGG zostanie podjęta w drugiej połowie 2018 roku. Będzie uzależniona od wyników i oceny rentowności kopalni.

Trzeba pamiętać, że decyzje muszą być przemyślane. Jeżeli kopalnie, w których kończy się możliwość fedrowania, nie znajdą się w SRK do końca 2018 r., czyli w czasie trwania notyfikowanego przez Komisję Europejską programu restrukturyzacji górnictwa, wówczas - gdyby w przyszłości kopalnie miały jednak trafić do SRK - koszty związane z likwidacją i osłonami dla pracowników musiałaby ponieść sama PGG. Obecnie pokrywane są ze środków publicznych.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!