• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Inwestycje mają zmniejszyć emisję CO2 i zużycie energii

Fundusze dla przedsiębiorstw i spółdzielni

Umowy zostały podpisane w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach. Fundusz reprezentował prezes Andrzej Pilot.
Autor: ARC/WFOŚIGW
Umowy zostały podpisane w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach. Fundusz reprezentował prezes Andrzej Pilot.
Utworzono: czwartek, 17 sierpnia 2017
Autor: MD
Źródło: Trybuna Górnicza

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wspomagającego gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie zmianom klimatu trafi do Tychów, Łazisk Górnych, Bytomia, Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór 27 mln zł. 1 sierpnia w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podpisano umowy na dofinansowanie inwestycji, których całkowita wartość wynosi ponad 58 mln zł. Beneficjentami są: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tychach, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu, Spółdzielnia Mieszkaniowa Gwarek z Tarnowskich Gór oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa w Piekarach Śląskich,
W oparciu o założone projekty zmodernizowanych zostanie prawie 19 km sieci ciepłowniczych, zainstalowanych 110 indywidualnych węzłów cieplnych, termomodernizacji poddane zostaną dwa budynki mieszkalne, a z 9 budynków wielorodzinnych będzię usunięty azbest. Szacuje się, że roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 4 967,28 MG CO2 przy zmniejszeniu zużycia energii 43.242,07 GJ.

Najdroższe Tychy
Najdroższy projekt dotyczy przebudowy sieci ciepłowniczych w Tychach. Jego wartość całkowita to ponad 16,9 mln zł, a kwota dofinansowania to ponad 5,6 mln zł. W jego ramach zmodernizowanych ma zostać 7,73 km sieci ciepłowniczych. Projekt rozpoczął się w kwietniu 2016 r., a jego zakończenie planowane jest na luty 2023 r. Szacuje się, że w wyniku jego realizacji zmniejszenie zużycia energii końcowej wyniesie w skali roku 8 229,59 GJ, a emisja spadnie o 921,72 MG CO2.
Kolejne dwa projekty dotyczą likwidacji grupowych węzłów ciepła. Będą one realizowane w Tychach i Łaziskach Górnych. W przypadku pierwszego z tych miast całkowity koszt oszacowano na ponad 14 mln zł. Kwota dofinansowania przekroczy 6 mln zł. Realizacja tego projektu ma zakończyć się w lutym 2022 r. Dzięki niemu zmodernizowanych zostanie 4,78 km sieci ciepłowniczych i powstanie 81 indywidualnych węzłów ciepła. Inwestycja ta ma spowodować zmniejszenie zużycia energii końcowej o 7 135,70 GJ w skali roku oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 799,20 MG CO2. Projekt realizowany w Łaziskach Górnych będzie warty mniej, bo blisko 5 mln zł. W tym przypadku dofinansowanie wyniesie prawie 2,2 mln zł. Koniec prac zaplanowano na luty 2023 r. W jego efekcie modernizacją zostanie objętych 1,65 km sieci ciepłowniczych oraz powstanie 29 indywidualnych węzłów cieplnych. Ma to przynieść zmniejszenie zużycia energii końcowej o 2 31,78 GJ na rok oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 287,32 MG CO2.

Uciepłownienie zabudowy wielorodzinnej
Następny z dofinansowanych projektów będzie realizowany w Bytomiu. Jego nazwa to: „Wdrażanie programu ograniczania niskiej emisji przez PEC Bytom – uciepłownienie zabudowy wielorodzinnej”. Jego wartość to ponad 12 mln zł, a dofinansowanie przekroczy 8 mln zł. Ma się on zakończyć w lutym 2019 r. W jego ramach wybudowane zostanie 4,8 km sieci ciepłowniczych, co ma przełożyć się na zmniejszenie zużycia energii końcowej o 13 778 GJ na rok oraz roczny spadek misji gazów cieplarnianych o 1 618 MG CO2.
Wśród dofinansowanych projektów znalazły się także takie, które są związane z termomodernizacją. Jednym z nich jest „Poprawa efektywności energetycznej poprzez głęboką termomodernizację dwóch budynków mieszkalnych w Tarnowskich Górach stanowiących zasoby Spółdzielni Mieszkaniowej Gwarek”. Koszt całkowity w tym przypadku określono na ponad 2,5 mln zł. Dofinansowanie wyniesie przeszło 1,3 mln zł i będzie składać się na nie dotacja i pożyczka unijna. Inwestycja ma zakończyć się w grudniu przyszłego roku. Efektem tego projektu będą 2 zmodernizowane energetycznie budynki, których powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 4358 m2. Ma się to przełożyć na zmniejszenie zużycia energii końcowej o ok. 2186 GJ w skali roku.
Termomodernizacja, ale również demontaż i utylizacja płyt azbestowo-cementowych mają zostać przeprowadzone w 9 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych należących do zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich. Całość inwestycji to ponad 7,3 mln zł. Dofinansowanie wyniesie blisko 4 mln i też będzie się składać z dotacji i pożyczki unijnej. Projekt ma zostać ukończony do końca 2019 r. W sumie w jego ramach termomodernizacją zostaną objętę budynki, których łączna powierzchnia to ponad 30 tys. m2. W ten sposób zmniejszenie zużycia energii końcowej ma wynieść ok. 11.681,00 GJ na rok.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!