• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Uczestnicy konferencji GIPH w Katowicach wezwali do obrony przed antywęglową polityką UE

Międzynarodowa koalicja dla węgla

Uczestnicy konferencji GIPH byli zgodni, że tylko wspierając się wzajemnie państwa węglowe Unii Europejskiej mogą obronić się przed dekarbonizacją.
Autor: Bartłomiej Szopa
Uczestnicy konferencji GIPH byli zgodni, że tylko wspierając się wzajemnie państwa węglowe Unii Europejskiej mogą obronić się przed dekarbonizacją.
Utworzono: czwartek, 31 sierpnia 2017
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Do utworzenia skutecznej koalicji państw węglowych Unii Europejskiej, które potrafiłyby przeciwstawić się niefrasobliwej, antywęglowej polityce Komisji Europejskiej wezwali we wtorek polscy i zagraniczni uczestnicy konferencji GIPH podczas targów górniczych Katowice 2017.

W wielu krajach UE wydobywa się ciągle węgiel brunatny (prawie 400 mln t) lub kamienny (prawie 90 mln t) - m.in. wPolsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, w Rumunii, Bułgarii, Wielkiej Brytania, Finlandii, Grecji i Słowenii. Jeszcze więcej krajów używa węgla. Tylko w Holandii uruchomiono niedawno dwie nowoczesne elektrownie, którym potrzeba 15 mln tego paliwa. Ponad 160 mln t węgla Unia importuje, głównie z Rosji.

Bezpieczeństwo, podatki i praca
- Powinniśmy tworzyć z nimi koalicję, która przeciwstawi się antywęglowej polityce Unii Europejskiej - proponował Janusz Olszowski, szef GIPH i dodawał, że polski sektor węglowy jest światową potęgą. Mamy największą produkcję w Unii, świetną branżową naukę i jedne z najlepszych na świecie firm maszynowych i budownictwa podziemnego. Górnictwo daje pracę 500 tys. Polaków i płaci do budżetu w podatkach ok. 8 mld zł rocznie.

Paliwa stałe pokrywają ponad połowę naszego zapotrzebowania na energię.

- Albo będziemy nadal odkrywać i eksploatować nowe złoża, albo weźmiemy odpowiedzialność za wyzbycie się suwerenności – powiedział Herbet Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. Polityki Klimatyczno-Energetycznej Krajowej Izby Gospodarczej, który opisał filary bezpieczeństwa enregetycznego kraju.

Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa skupił się na niekonwencjonalnych sposobach wykorzystania węgla – zgazowaniu i uwodornieniu. Przekonywał, że najwyższy czas wykorzystać potencjał karbochemii i zbudować pierwsze reaktory naziemne (na świecie węgiel zgazowuje się w 700 takich jednostkach, używających 200 mln t węgla).

- Nie wolno nam w barbarzyński sposób spalać węgla z 30-procentową sprawnością, jeśli już teraz potrafimy zamieniać czarny węgiel na zielony - przyjazny dla środowiska i czysty - dodawał Janusz Olszowski.

Antywęglowe zagadki Unii Europejskiej
Sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal Brain Rickets ubolewał, że Komisja Europejska traktuje dekarbonizację jak rzecz bezdyskusyjną i nieodwracalną.

- Jedną z zagadek UE pozostaje, dlaczego ignorujemy obfitość węgla pod stopami? - pytał Rickets i zasugerował, że koncerny gazowe (jak Statoil i Gazprom) starają się eliminować węgiel, aby utrzymać rynek bez konieczności obniżania ceny za gaz, do czego nieuchronnie prowadziłaby konkurencja.

- Modernizacja elektrowni węglowych kosztowałaby dużo taniej, niż przejście z węgla na gaz, które oznacza, że transfer ponad 100 mld euro popłynie z UE do producentów gazu - mówił Rickets.

Thorsten Diercks z Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Węgla Brunatnego DEBRIV nazwał utopią pomysł redukcji dwutlenku węgla o 80-95 proc. przyjęty na 2050 r.

- Już w 2030 r. czekają nas w Niemczech duże problemy – tłumaczył Diercks, dodając, że nikt nie wie, z czego pokryć ok. 200 TWh niedoboru prądu w przyszłości.

- Moglibyśmy się wzajemnie wspierać przy realizacji celów klimatycznych wyznaczonych przez UE, znaleźć realne rozwiązania z wykorzystaniem węgla i razem, wspólnie z Czechami, Bułgarią i innymi państwami węglowymi bronić się przed Komisją Europejską - zaproponował przedstawiciel największego na świecie sektora węgla brunatnego. Pomysł poparli Wolfgank Cieslik, prezydent Euracoal oraz Vladimír Budinský, szef ČEZ Distribuce.

Patronat honorowy nad konferencją objał Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Patronem medialnym wydarzenia była Trybuna Górnicza i portal nettg.pl.Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!