• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Górnicy upomnieli się o normalność

O Porozumieniach Jastrzębskich przypomina pomnik, który znajduje się na placu przed kopalnią Zofiówka.
Autor: Maciej Dorosiński
O Porozumieniach Jastrzębskich przypomina pomnik, który znajduje się na placu przed kopalnią Zofiówka.
Utworzono: czwartek, 31 sierpnia 2017
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Do historii przeszły jako porozumienia sierpniowe, choć tak naprawdę dwa z nich podpisano w sierpniu, a dwa we wrześniu 1980 r.

W najbliższą niedzielę, 3 września, odbędą się uroczystości upamiętniające trzecie z nich – Porozumienie Jastrzębskie. Podpisano je w kopalni Zofiówka (wówczas Manifest Lipcowy). O wydarzeniu tym przypomina pomnik znajdujący się przed zakładem. To przed nim niejednokrotnie z ust najważniejszych osób w państwie padały słowa dotyczące znaczenia górnictwa dla polskiej gospodarki i jego przyszłości. Tegoroczne uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 od mszy św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła („Na Górce”). Potem obchody przeniosą się pod pomnik, gdzie po godz. 11 zostaną złożone kwiaty.

Sierpień 1980 r. to jeden z najważniejszych miesięcy w polskiej historii. Zaczęło się 14 sierpnia od strajku w Stoczni Gdańskiej, do którego potem dołączały kolejne zakłady. 17 sierpnia Międzyzakładowy Komitet Strajkowy ogłosił listę 21 postulatów. Listę otwierało żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania konstytucyjnych praw i wolności, zniesienia przywilejów partyjnych oraz poprawy warunków bytowych społeczeństwa. Należy wspomnieć, że już w XXI w. decyzją sekretarza generalnego UNESCO tablice, na których spisano postulaty, zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Wydarzenia sierpnia ’80 zakończyły się porozumieniami, które podpisano kolejno w Szczecinie (30 sierpnia), Gdańsku (31 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i w Dąbrowie Górniczej (11 września).

Porozumienie w kopalni Zofiówka podpisano o godz. 5.45. Ze strony MKS podpisy złożyli pod nim m.in. przewodniczący Jarosław Sienkiewicz oraz wiceprzewodniczący Stefan Pałka i Tadeusz Jedynak. Ze strony rządowej dokument podpisali m.in. wicepremier Aleksander Kopeć, sekretarz KC PZPR w Katowicach Andrzej Żabiński oraz minister górnictwa Włodzimierz Lejczak.

W porozumieniu potwierdzono ustalenia gdańskie oraz m.in. zniesiono 4-brygadowy system pracy w górnictwie, wprowadzono wolne soboty dla całej Polski, ustalono rewaloryzację wynagrodzeń przy wzroście kosztów utrzymania.

W ub.r. w uroczystościach rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego brała udział premier Beata Szydło, która przypomniała postawę, jaką w 1980 r. wykazali się górnicy z Jastrzębia-Zdroju.

- To nie były wygórowane żądania, ale wtedy w 80. roku trzeba było o tę normalność upominać się i strajkować. I tak zrobili górnicy (...) Godna praca, godne życie, wywalczone zostało protestami ludzi, którzy wtedy w 80. roku mieli odwagę upomnieć się jeden o drugiego. Mieli odwagę stanąć w obronie wolności ojczyzny, rodzin polskich, polskich pracowników - mówiła premier i dodała, że za to górnikom należy się cześć i chwała.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!