• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W całej Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie pół miliona osób

Dyskomfort, choroby, zgony, czyli smog

Indywidualne urządzenia grzewcze na paliwa stałe powodują ponad 51 proc. całkowitej emisji pyłu PM10, blisko 44 proc. całkowitej emisji pyłu PM2,5 oraz 94 proc. emisji benzopirenu
Autor: Andrzej Bęben
Indywidualne urządzenia grzewcze na paliwa stałe powodują ponad 51 proc. całkowitej emisji pyłu PM10, blisko 44 proc. całkowitej emisji pyłu PM2,5 oraz 94 proc. emisji benzopirenu
Utworzono: czwartek, 07 września 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Zła jakość powietrza przekłada się na jakość zdrowia i życia. Zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, powoduje częstsze hospitalizacje. Gdyby udało się całkowicie zlikwidować zjawisko smogu, bylibyśmy zdrowsi i żylibyśmy dłużej – twierdzą niektórzy lekarze. Trzeba więc szybko działać, bo nie jest jeszcze za późno. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomił program dofinansowania inwestycji ograniczających tzw. niską emisję.

Indywidualne urządzenia grzewcze na paliwa stałe powodują ponad 51 proc. całkowitej emisji pyłu PM10, blisko 44 proc. całkowitej emisji pyłu PM2,5 oraz 94 proc. emisji benzopirenu. Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wdychaniu pyłów zawieszonych można przypisać 8 proc. zgonów z powodu nowotworów płuc, 5 proc. zgonów z powodu chorób układu krążenia oraz 3 proc. zgonów z powodu różnego rodzaju infekcji oddechowych. Wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zwiększa liczbę przypadków chronicznego kaszlu, przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności płuc, astmy i innych schorzeń. Tymczasem, zdaniem ekspertów, nawet niewielka redukcja stężenia drobnego pyłu PM 2,5 w województwie śląskim spowoduje wydłużenie życia każdego mieszkańca naszego regionu o prawie 11 miesięcy. Z kolei redukcja stężenia PM 2,5 do poziomu zalecanego przez WHO pozwoliłaby zyskać statystycynemu mieszkańcowi województwa nawet do 5,5 lat życia.

Umiera średniej wielkości miasto
- W całej Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie pół miliona osób. W Polsce to niespełna 50 tys. osób, czyli średniej wielkości miasto. Zanieczyszczone powietrze skraca życie statystycznego Europejczyka o 8 miesięcy, Polaka – o 10 miesięcy. Według Europejskiej Agencji Środowiska Polska jest w czołówce krajów UE zanieczyszczonych benzopirenem, PM2,5 i PM10. Co istotne, w czasie alarmów smogowych śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych rośnie o 2 proc., a śmiertelność w ogóle o 6 proc. Efekt ten utrzymuje się do dwóch tygodni po alercie. Zanieczyszczenie powietrza wpływa na potęgowanie śmiertelności o 6 proc. ogółem i 8 proc. z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Oprócz kosztów zdrowotnych wysokie są również ekonomiczne skutki smogu w Europie, które wylicza się na 940 mld euro rocznie – mówił prof. Andrzej Lekston, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Wziął on udział w konferencji zorganizowanej 30 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim w związku z wejściem w życie uchwały antysmogowej. Debata poświęcona była zdrowotnym kosztom zanieczyszczenia powietrza.

W opinii prof. Lekstona koszty leczenia dyskomfortu, jaki odczuwamy z powodu niskiej jakości powietrza, są trudne do oszacowania, jednak wpływ zanieczyszczenia na występowanie chorób jest potwierdzony.

- Śląskie potrzebuje czystego powietrza, to obecnie jest nasz wspólny cel. Złej jakości powietrze kosztuje Polskę 13 proc. PKB, dlatego zamiast zostawiać pieniądze w aptekach, moglibyśmy przeznaczyć je na profilaktykę zdrowotną – zauważył.

Wskazał również na zależności, z których wynika, że im większe zanieczyszczenie powietrza, tym większe ryzyko zawału serca i udaru mózgu, częstsze hospitalizacje z powodu zatorowości płucnej i migotania przedsionków. Pacjenci częściej też odwiedzają poradnie, nawet 7 do 14 dni po występowaniu smogu.

- Najbardziej na skutki zanieczyszczenia powietrza narażone są dzieci i osoby starsze, co przekłada się np. na zwiększenie zachorowalności na astmę – wskazał ekspert ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Obecny na konferencji marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa wyraził nadzieję, że po Małopolsce i województwie śląskim pozostałe województwa podejmą podobne rozwiązania antysmogowe.

- Zyskaliśmy aprobatę wielu środowisk, te przepisy są rozłożone w czasie i sądzę, że pozwolą nam skutecznie walczyć z tym zjawiskiem. Oczywiście wciąż czekamy na ruch ze strony rządu i decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży paliw niskiej jakości i nieekologicznych kotłów – mówił Saługa.

Stop dla smrodzenia
Warto wiedzieć, że katowicki WFOŚiGW uruchomił program „SMOG STOP - dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”, którego celem jest dofinansowanie inwestycji ograniczających niską emisję. Jest on kontynuacją programu pilotażowego realizowanego w 2016 r. O udzielenie dofinansowania w formie dotacji mogły ubiegać się osoby fizyczne, będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Fundusz w ostatnich latach rozpatruje rocznie od kilkuset wniosków obejmujących zadania z zakresu ochrony atmosfery. Są to zarówno małe inwestycje o zasięgu lokalnym, jak i duże przedsięwzięcia inwestycyjne. Na dofinansowanie zadań z tego zakresu działalności fundusz przeznacza rocznie kwotę od stu kilkudziesięciu do ponad dwustu mln zł. Efektem ekologicznym działalności w zakresie walki ze zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery jest zmniejszenie się emisji: pyłu o ponad 48 tys. t, dwutlenku siarki o ponad 35 tys. t oraz dwutlenku węgla o prawie 1,4 mln t.

Przypomnijmy również, że zapisy uchwały antysmogowej weszły w życie 1 września br. i obowiązują na obszarze całego województwa przez cały rok, dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Sama uchwała nie zakazuje jednak spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw. Uchwała wprowadza też istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Mają oni do dypozycji określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu. Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 r. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 r., a użytkownicy najmłodszych kotłów muszą to zrobić do końca 2025 r. Ze względu na to, że do 2016 r. wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca 2027 r.

 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!