• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski zaprezentował dokonania i dorobek branży w czasie EXPO 2017

O naszym górnictwie w Kazachstanie

Polskie marki, działające w sektorze górniczym są rozpoznawalne na świecie i cenione za wysoką jakość - przekonywał wiceminister Grzegorz Tobiszowski
Autor: ARC/Ministerstwo Energii
Polskie marki, działające w sektorze górniczym są rozpoznawalne na świecie i cenione za wysoką jakość - przekonywał wiceminister Grzegorz Tobiszowski
Utworzono: czwartek, 14 września 2017
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Restrukturyzacja polskiego górnictwa tworzy nowe okazje, jeśli chodzi o międzynarodową współpracę gospodarczą - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, w czasie swojej wizyty w Kazachstanie. Wiceszef resortu energii 6 września brał udział w polsko-kazachskim Forum Gospodarczym, a dzień później uczestniczył w Forum Energetycznym KAZENERGY. Oba spotkania odbyły się w ramach Dnia Polski na Astana EXPO 2017, który wyznaczono na 7 września. W czasie tego wydarzenia zaprezentowała się także Górnicza Orkiestra Dęta Kopalni Chwałowice, należącej do Polskiej Grupy Górniczej.

- Polska i Kazachstan mogą współpracować zarówno gospodarczo, jak i w szeroko pojętym obszarze energii. Dzisiejsze Forum Gospodarcze pokazuje potencjał i perspektywy dla zacieśnienia tej współpracy – powiedział podczas otwarcia spotkania wiceminister Tobiszowski.

Podkreślił, że Polska posiada wieloletnie tradycje i doświadczenie w wydobywaniu surowców energetycznych. Dodał, że nasz kraj może zaoferować Kazachstanowi m.in. wsparcie merytoryczne, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dostawy rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych.
Zaznaczył, że polski rząd konsekwentnie działa na rzecz unowocześnienia i modernizacji poszczególnych sektorów obszaru energii.

- Reformujemy górnictwo, modernizujemy energetykę, ograniczamy emisję CO2 i stawiamy na innowacyjne technologie, takie jak elektromobilność. To tworzy nowe przestrzenie do międzynarodowej współpracy gospodarczej – mówił Tobiszowski.
Sekretarz stanu w ME stwierdził, że jednym z priorytetów Ministerstwa Energii jest również rozwój transportu elektrycznego. Zaznaczył również, że polscy przedsiębiorcy mogą zaoferować kompleksowe rozwiązania „pod klucz”. Przyznał, że polskie firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych, a współpraca pomiędzy Polską a Kazachstanem może przyczynić się do umocnienia pozycji obu naszych krajów na arenie międzynarodowej.

7 września wiceminister Tobiszowski wziął udział w Forum Energetycznym KAZENERGY. Tam przypomniał, że przemysł związany z wydobyciem węgla w Polsce składa się zarówno z jednostek prowadzących wydobycie węgla, spółek handlujących tym surowcem, jak i z innych jednostek wspomagających działalność wydobywczą. Stwierdził, że nowy charakter polskiego sektora górniczego jest wynikiem procesu głębokiej restrukturyzacji przeprowadzonej przez rząd w ostatnich dwóch latach.

- Restrukturyzacja polskiego górnictwa tworzy również nowe okazje, jeśli chodzi o międzynarodową współpracę gospodarczą – zauważył. Dodał, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu w wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego Polska posiada również rozwinięty przemysł maszyn i urządzeń górniczych.

- Polskie marki, działające w sektorze górniczym są rozpoznawalne na świecie i cenione za wysoką jakość - powiedział.

Dodał, że oferta handlowa polskich firm obejmuje kompleksową obsługę kopalń, począwszy od wykonywania projektów technicznych i technologicznych całych kopalń, szybów i wyrobisk górniczych, poprzez dostawy, remonty i dzierżawy maszyn górniczych, a skończywszy na innowacyjnych rozwiązaniach informatycznych. Wiceszef ME podkreślił także, że Polska może również zaoferować wsparcie w projektowaniu, badaniu i wykonywaniu prac górniczych, przez wyższe uczelnie techniczne oraz specjalistyczne instytuty górnicze.

– Nasze jednostki naukowo-badawcze należą do najlepszych tego typu instytucji na świecie – zaznaczył wiceminister. Dodał, że wiele innowacyjnych rozwiązań branży górniczej zostało stworzonych przez polskich naukowców wywodzących się z tych jednostek.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!