• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W 2017 roku na likwidację niskiej emisji w budżecie miasta zaplanowano 260 tys. zł. Potrzeby są większe

Dąbrowski pomysł na czyste powietrze

Upalne letnie dni mieszkańcy Dąbrowy Górniczej lubią spędzać nad jeziorami Pogoria. Ceniąc sobie środowisko naturalne z pewnością nie ustaną w walce o jego czystość
Autor: Krystian Krawczyk
Upalne letnie dni mieszkańcy Dąbrowy Górniczej lubią spędzać nad jeziorami Pogoria. Ceniąc sobie środowisko naturalne z pewnością nie ustaną w walce o jego czystość
Utworzono: czwartek, 21 września 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Dąbrowa Górnicza realizuje program ograniczenia niskiej emisji. Gmina monitoruje jakość powietrza i oferuje mieszkańcom wysokie dofinansowanie do wymiany pieców na ekologiczne. Można będzie dostać na ten cel nawet 8 tys. zł.

Dąbrowski Program Ograniczenia Niskiej Emisji zakłada, że do 2020 r. wszyscy mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, których nieruchomości mają przynajmniej 5 lat, będą mogli z pomocą miasta wymienić sposób ogrzewania na ekologiczny. W latach 1998-2016 osobom fizycznym na likwidację niskiej emisji udzielono łącznie 2333 dotacji na kwotę prawie 3,5 mln zł. W 2017 r. na likwidację niskiej emisji w budżecie miasta zarezerwowano 260 tys. zł. Jednak kwota ta w zależności od potrzeb i zainteresowania mieszkańców może być zwiększana – zapowiadają władze gminy.

- W br. wpłynęły już 102 wnioski na kwotę ponad 500 tys. zł, a kolejne osoby nieustannie dopytują o szczegóły programu, dlatego też w najbliższym czasie kwota zaplanowana na ten cel w budżecie miasta zostanie podniesiona do miliona złotych – mówi Damian Rutkowski, zastępca prezydenta miasta.

Każdy może monitorować
Nowością jest możliwość monitorowania zanieczyszczeń powietrza przez każdego mieszkańca gminy.

- Do tej pory wyniki badań publikowaliśmy co miesiąc na stronie internetowej miasta oraz profilu oficjalnym na Facebooku. Od niedawna aktualne wyniki każdy może sprawdzić sam w swoim telefonie lub komputerze dzięki specjalnej aplikacji – dodaje Rutkowski.
Czytelne ikony obrazują jakość powietrza w różnych częściach miasta. Pomiary aktualizowane są co godzinę. Poza nowymi możliwościami pozwalającymi na bieżące monitorowanie jakości powietrza, dostępne są również dane dotyczące stężeń dobowych, tygodniowych, miesięcznych lub we wskazanym przez obserwatora okresie.

Wystarczy zatem wybrać żądany parametr i automatycznie pojawi się aktualny wynik. Można również nacisnąć przycisk „więcej”, wprowadzający w bardziej rozbudowane dane i informacje m.in. odnośnie wpływu zanieczyszczeń na zdrowie i samopoczucie. Nowy produkt posiada zatem ogromnie istotny walor edukacyjny.

Tauron wspiera
Dąbrowa Górnicza realizowała już inwestycje z programu KAWKA. Obecnie, w walce o czyste powietrze, będzie mogła korzystać również ze środków Taurona. Oto bowiem 141 mln zł unijnych funduszy popłynie ze spółki TAURON Ciepło także do Będzina, Chorzowa, Katowic, Sosnowca, Czeladzi, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic i Dąbrowy Górniczej. W tych ośmiu miastach zlokalizowane są zakłady, w których realizowane będą projekty ograniczające niską emisję. Zmodernizowanych zostanie 855 węzłów cieplnych oraz prawie 100 km sieci ciepłowniczej. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o ok. 50 tys. t. Te działania doskonale wpisują się w politykę antysmogową województwa śląskiego oraz zadania realizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przypomnijmy, że w ostatnich latach Fundusz rozpatruje rocznie kilkaset wniosków obejmujących zadania z zakresu ochrony atmosfery. Są to zarówno małe inwestycje o zasięgu lokalnym, jak i duże przedsięwzięcia inwestycyjne. Na ich dofinansowanie Fundusz przeznacza rocznie kwotę od stu do ponad dwustu mln zł. Warto też zaznaczyć, że tylko w br. WFOŚiGW w Katowicach zawarł umowy na ponad 180 mln zł na inwestycje proekologiczne o wartości ponad 380 mln zł.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!