• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Pozyskane środki będzie można zainwestować również w nowoczesne kotły opalane węglem

Wsparcie finansowe dla natury

Umowę o współpracy podpisali: Andrzej Grzybek, wiceprezes Krakowskiego Banku Spółdzielczego (z lewej), Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach (w środku) i Dariusz Grylak, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska (z prawej).
Autor: Kajetan Berezowski
Umowę o współpracy podpisali: Andrzej Grzybek, wiceprezes Krakowskiego Banku Spółdzielczego (z lewej), Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach (w środku) i Dariusz Grylak, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska (z prawej).
Utworzono: czwartek, 12 października 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Trwa walka ze smogiem. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął kolejny krok, dzięki któremu można będzie zaciągnąć tani kredyt m.in. na modernizację źródła ciepła, czyli kotłów i instalacji grzewczych. Środki zapewnią Bank Ochrony Środowiska i Krakowski Bank Spółdzielczy, z którymi Fundusz zawarł umowy.

Współpraca z bankami w ramach utworzonej linii kredytowej ma na celu pomoc w dotarciu do preferencyjnego kredytu tym wszystkim, którzy zdecydowali się na wymianę domowego źródła ciepła na nowe, ekologiczne. Beneficjentami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Ze swej strony Fundusz oferuje 20 proc. dotacji. Stawia tym samym do dyspozycji banków kwotę 8 mln zł z przeznaczeniem na udzielenie kredytów oraz kwotę 1.600 tys. zł na wypłatę dotacji stanowiących uzupełnienie kredytów.

Co ciekawe, kredyt będzie można zaciągnąć nie tylko na przedsięwzięcia z zakresu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, ale także na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, podłączenia gospodarstw do kanalizacji, termomodernizację budynków i demontaż ociepleń azbestowych.

Banki zobowiązane są uruchomić nabór wniosków nie później niż 30 dni po podpisaniu umowy.
- Pragniemy dotrzeć do tych, którzy najbardziej potrzebują środków. Wiemy, jaka jest jakość powietrza nie tylko na Śląsku, lecz w całej Polsce. Zjawisko smogu nie jest nowe, natomiast świadomość ekologiczna dojrzała na tyle, że zaczęto walczyć z tym problemem. Ta umowa z pewnością zintensyfikuje te działania i co najważniejsze, nie eliminuje w żadnym wypadku węgla. Będzie więc można sfinansować dzięki środkom z kredytu nowoczesny kocioł opalany węglem – wyjaśnił Dariusz Grylak, wiceprezes zarządu BOŚ.

Andrzej Grzybek, wiceprezes Krakowskiego Banku Spółdzielczego, akcentował fakt, że oba banki musiały spełnić warunki postawione przez WFOŚiGW w Katowicach.

-Udzielając kredytu bierzemy oczywiście pod uwagę zdolność kredytową klienta i ocenę zabezpieczeń, ale pozostałe warunki zaciągnięcia kredytu określa regulamin WFOŚiGW. Z naszego doświadczenia wiemy, że kredyty z dofinansowaniem na rynku cieszą się duża popularnością – mówił Andrzej Grzybek, wiceprezes zarządu Krakowskiego Banku Ochrony Środowiska.

Kredyty udzielane będą na 6 i 8 lat. Górna jego granica to 300 tys. zł. Oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR i waha się w granicach od 5 do 4,4 proc. plus marża bankowa.

- Ten element 20 proc. dotacji jest bardzo istotny dla kredytobiorcy, bo zrównoważa w znacznym stopniu koszty kredytu. Wypracowaliśmy zatem formułę korzystną dla banków, kredytobiorców i samego Funduszu, realizującego przecież cel związany z walką ze smogiem. Cieszę się ponadto, że do antysmogowej koalicji przyłączyły się dwa kolejne podmioty – podsumował Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!