• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Korzystanie z urządzeń grzewczych może być bezpieczne i zgodne z zasadami ochrony środowiska

Strażacki pomysł na edukację

Zawsze eleganccy, uśmiechnięci i w tradycyjnych cylindrach. W tym roku podjęli współpracę ze strażakami. Prócz czyszczenia kominów będą ostrzegać użytkowników urządzeń grzewczych przed zgubnymi konsekwencjami nieprawidłowego z nich korzystania
Autor: KWSP w Katowicach
Zawsze eleganccy, uśmiechnięci i w tradycyjnych cylindrach. W tym roku podjęli współpracę ze strażakami. Prócz czyszczenia kominów będą ostrzegać użytkowników urządzeń grzewczych przed zgubnymi konsekwencjami nieprawidłowego z nich korzystania
Utworzono: czwartek, 12 października 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

W Chorzowie działa od niedawna jedyne w Polsce Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Inwestycję współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Strażacy mają w prosty, jasny i atrakcyjny sposób uczyć dzieci oraz młodzież podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej. Wielu dorosłym również przydałaby się taka lekcja.

Domowa instalacja grzewcza powinna spełniać nie tylko wymogi ekologiczne, ale również bezpieczeństwa. Dbając o środowisko, chronimy własne zdrowie i życie. W tej dziedzinie na edukację nigdy nie jest za późno. W Centrum Edukacji Przeciwpożarowej można dowiedzieć się praktycznie wszystkiego o bezpiecznej i zgodnej z wymogami środowiska eksploatacji domowych urządzeń grzewczych.

Tlenek węgla – cichy zabójca
Na potrzeby CEP zaadaptowano podziemny magazyn o powierzchni 800 m kw. Podzielono go na sektory tematyczne, obrazujące zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego oraz sił natury, a więc pożarów mieszkań, lasów, wypadków, katastrof budowlanych, a także zagrożeń związanych z czadem. Za szybą przedstawiono wnętrze łazienki wyposażone w wannę, umywalkę, szafki oraz czujnik tlenku węgla. Pokaz rozpoczyna się filmem edukacyjnym dotyczącym właśnie tlenku węgla. W tym sektorze zwiedzający poznają podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych gazowych i wentylacyjnych.

Niestety, nie wszyscy orientują się, że każde pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie służące do ogrzewania powietrza lub wody, powinno być wyposażone w czujnik czadu.Pamiętajmy, że nasze domowe urządzenia mogą być sprawne, a czad przyjdzie do naszego mieszkania od sąsiada, którego instalacja grzewcza jest niesprawna. Czujniki czadu nie zapobiegają powstawaniu tego gazu, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, że się akurat pojawił. Koszt zamontowania takich urządzeń jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. Taki czujnik często ratuje życie.

- Czujki tlenku węgla powinny być montowane zgodnie z zaleceniami producenta, najczęściej na wysokości wzroku, min. 1,5 m od podłogi oraz ok. 2 m od urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla. Kupujmy tylko urządzenie opatrzone certyfikatem jakości CE. Obecnie dostępne są także autonomiczne, domowe czujki pożarowe, które w każdym gospodarstwie domowym są w stanie już w początkowej fazie pożaru zasygnalizować o niebezpieczeństwie. Ich czułość jest tak ustawiona, by jak najszybciej alarmować o nadmiarze dymu. Najbardziej odpowiednim miejscem montażu czujek autonomicznych jest przestrzeń pomiędzy sypialnią a pomieszczeniem najbardziej narażonym na wystąpienie pożaru – instruuje Arkadiusz Labocha, rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie.

Obudź czujność!
- Nie zapominajmy także o tym, aby przy korzystaniu z pieców węglowych zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. Urządzenie grzewcze na paliwo stałe powinno być zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji poddawane konserwacji cztery razy w roku.

Piecyki gazowe również należy czyścić. Istotne jest ponadto fachowe podłączenie kotłów do przewodów dymowych. Należy powierzyć to zadanie fachowcom – zwraca uwagę Arkadiusz Labocha.
Kiedy więc możemy być pewni, że w naszym mieszkaniu nie czai się cichy zabójca w postaci czadu?

- Na pewno wówczas, gdy użytkujemy nasze piece zgodnie z przepisami, konserwujemy je, a nasze okna wyposażone są w tzw. mikrowentylację - podsumowuje rzecznik Labocha.
Każdy użytkownik domu jednorodzinnego powinien również dwa razy w roku zaprosić do siebie kominiarzy i zlecić im solidne czyszczenie przewodu kominowego.

Warto w tym miejscu dodać, że w trosce o bezpieczeństwo oraz czyste powietrze w sukurs strażakom przyszli właśnie kominiarze. Ich organizacje zawodowe zawarły porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Kominy Polskie, którego zadaniem jest m.in. popularyzacja wiedzy o bezpiecznym i skutecznym odprowadzaniu spalin z urządzeń grzewczych. Krajowa Izba Kominiarzy popiera także kampanię prewencyjną „Czad i Ogień. Obudź czujność!” - prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Straż Pożarną. Jak groźne jest zaniedbanie kominów świadczą statystyki. Państwowa Straż Pożarna w ub.r. odnotowała 14 266 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 238 pożarów od urządzeń na paliwa ciekłe i 636 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. W województwie śląskim było to ponad 1200 pożarów.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!