• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Grupy poszukiwawczo–ratownicze z Jastrzębia-Zdroju, Łodzi, Kielc, Katowic, Radzionkowa, Krakowa, Warszawy, Wałbrzycha i Nowego Sącza ćwiczyły w bytomskiej CSRG

Nowoczesne ratowanie

Poduszki wysokiego ciśnienia są unikatowe ze względu na swoją konstrukcję oraz możliwość współpracy z innymi narzędziami
Autor: Beata Szenowska
Poduszki wysokiego ciśnienia są unikatowe ze względu na swoją konstrukcję oraz możliwość współpracy z innymi narzędziami
Utworzono: czwartek, 19 października 2017
Autor: Beata Szenowska
Źródło: Trybuna Górnicza

Detektor ruchu i życia, poduszki wysokiego ciśnienia i podnoszenia, a także pneumatyczne podpory i szyny Raker do stabilizowania ścian pionowych sprawdzali ratownicy z całej Polski. Nowoczesny sprzęt do ratowania ludzi podczas katastrof budowlanych pokazano w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

- Niektóre urządzenia będziemy chcieli przetestować w wyrobiskach podziemnych pod kątem przydatności do akcji ratowniczych. Część z nich mogłaby być wykorzystywana przez ratowników górniczych – mówi Robert Wnorowski, rzecznik CSRG.

Grupy poszukiwawczo–ratownicze z Jastrzębia-Zdroju, Łodzi, Kielc, Katowic, Radzionkowa, Krakowa, Warszawy, Wałbrzycha i Nowego Sącza za pomocą detektora życia i ruchu, czyli radaru LM1, poszukiwały w wyrobisku ludzi symulujących zaginięcie. Ratownicy potrafili namierzyć ich już po dwóch minutach.

- Urządzenie jest bardzo dokładne, znajduje osoby oddychające i poruszające się w rumowiskach – tłumaczy Marian Hoppe, prezes jednej z firm. - Niestety stosowane kamery wziernikowe przy dużym zadymieniu i zapyleniu nie są już tak skuteczne, również georadary nie są pomocne tam, gdzie osoby nie wydają żadnego dźwięku – dodaje.

Detektor jest uzupełnieniem dla wszystkich innych środków poszukiwawczych, które stosowane były do tej pory.

- Wypełnia lukę tam, gdzie inne sprzęty nie są w stanie dać żadnych informacji zwrotnych, np. w sytuacjach, gdzie osoba poszukiwana jest nieprzytomna i nie wydaje żadnych dźwięków, a dodatkowo kamera jej nie może znaleźć – wyjaśnia Violetta Wysoczańska, organizatorka warsztatów.

Ten rodzaj radaru jest nowością w Polsce, i nie był jeszcze tutaj używany. Ostatnio z powodzeniem korzystała z niego niemiecka grupa ISAR, która zabrała go do poszukiwań po trzęsieniu ziemi w Meksyku we wrześniu tego roku.
Stosowane są natomiast, pokazywane podczas warsztatów, poduszki wysokiego ciśnienia, które służą do podnoszenia i opuszczania ciężkiego sprzętu. Ze względu na konstrukcję oraz kompatybilność z innymi narzędziami są unikatowe na rynku. Można je łączyć ze sobą w stosie, a ich maksymalna siła udźwigu to 156 ton.

Ratownicy urządzeniami sterowali za pomocą pilota, który też może być połączony z drugim czy kolejnym sterownikiem, również od podpór pneumatycznych. Jest to możliwe nawet z odległości 10 metrów, co nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa. Dzięki połączeniu sterowników i samoczynnemu, płynnemu wysuwaniu podpór, akcja podnoszenia i stabilizacji może być wykonana przez jednego tylko ratownika.

- Sprzęt jest uniwersalny i bardzo pomocny. Szybko się go montuje, szybki jest też proces szkolenia – mówi kpt. Piotr Markiewicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju.

Ćwiczono również stabilizację urządzeń za pomocą podpór pneumatycznych i szyn typu Raker - sprzętu służącego do natychmiastowego ustabilizowania ściany pionowej i zabezpieczenia jej przed zawaleniem. Podobnie same podpory mogą służyć do podparcia opadającego sufitu budynku, który uległ zawaleniu, a w którym szukane są jeszcze ofiary. Nośność jednej podpory to 15 t aż z czterokrotnym przeciążeniem.

 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!