• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Można już składać formularze o rekompensatę za deputaty węglowe. Od wtorku czynnych jest 37 punktów

Ruszyła lawina wniosków

W punkcie składania wniosków w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Sośnica w Gliwicach kolejka ustawiła się już w pierwszym dniu obowiązywania ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym. Podobnie było w innych punktach.
Autor: Beata Szenowska
W punkcie składania wniosków w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Sośnica w Gliwicach kolejka ustawiła się już w pierwszym dniu obowiązywania ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym. Podobnie było w innych punktach.
Utworzono: czwartek, 26 października 2017
Źródło: Trybuna Górnicza

Prezydent RP Andrzej Duda 23 października podpisał ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Tego samego dnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Uprawnieni emeryci i renciści jeszcze w tym roku dostaną po 10 tys. zł netto. Wnioski można składać do 18 listopada. 

O rekompensatę mogą ubiegać się emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu, a którym świadczenie zawiesiły kilka lat temu spółki węglowe. Uprawnione są też wdowy oraz sieroty otrzymujące renty po górnikach. Rekompensat nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS.

Według Ministerstwa Energii deputat był rodzajem zobowiązania państwa polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę.

- Wypłaty po 10 tys. zł to próba zrekompensowania 235 tys. osobom świadczeń odebranych im decyzjami spółek węglowych w latach 2012-2014 – ocenił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

We wtorek, 24 października, rząd znowelizował tegoroczny budżet.

- Zmiana umożliwi wypłatę rekompensat z tytułu utraconych deputatów węglowych - potwierdził Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów. Nowela budżetu przewiduje, że na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 2 mld 350 mln zł. Te pieniądze trafią do uprawnionych za pośrednictwem spółek węglowych.

Tymczasem także we wtorek ruszyła lawina wniosków. Przyjmowane są w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, Polskiej Grupie Górniczej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Tauronie i Bogdance. Formularz można też wysłać poczt, trzeba jednak mieć uwierzytelniony podpis w Urzędzie Miejskim lub potwierdzenie notarialne. W sumie jest 37 punktów. Najwięcej (16) w SRK, która przygotowała się do obsłużenia aż 195 tys. emerytów i rencistów.

- Jesteśmy gotowi do zmierzenia się z tym wyzwaniem. Otworzyliśmy 16 punktów. Są czynne przez siedem dni w tygodniu, w godzinach 8-20. Wyjątkiem będą tylko 1 i 11 listopada. Akcja informacyjna dopiero się rozkręca – mówi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy SRK.

Czas na złożenie wniosków, licząc od 24 października to 21 dni kalendarzowych (wliczają się w to także niedziele i święta). Wzór formularza można pobrać ze stron internetowych Ministerstwa Energii, SRK, spółek węglowych, a także naszego portalu nettg.pl i po wypełnieniu zamiast osobiście złożyć, wysłać go pocztą. Od decyzji odmownych będzie można się odwołać, a roszczenia do rekompensat będą ważne jeszcze przez rok.

SRK obsłuży 195 tys. osób. Z kolei Jastrzębska Spółka Węglowa przyjmie wnioski od 35 tys. osób. SRK uruchomiło 16 punktów, JSW – 9, PGG – 8, Tauron – 3 i Bogdanka – 1. Planowana jest kampania informacyjna w mediach, tak, by o możliwości wystąpienia o rekompensatę dowiedzieli się wszyscy uprawnieni.

 Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!