• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Coraz więcej szkół chciałoby mieć swoją Zieloną Pracownię. Lekcje stają się wówczas ciekawsze

Promowanie ekologii w szkolnych ławkach

W uroczystym otwarciu Zielonej Pracowni w knurowskiej Miejskiej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 o profilu przyrodniczym, uczestniczył również Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
W uroczystym otwarciu Zielonej Pracowni w knurowskiej Miejskiej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 o profilu przyrodniczym, uczestniczył również Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Utworzono: czwartek, 26 października 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach śląskie i zagłębiowskie szkoły otwierają kolejne Zielone Pracownie. Tym samym uczniowie zyskują nową, ciekawą przestrzeń do nauki przyrody, biologii, geografii i chemii.

Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu mogą już korzystać z nowoczesnej bazy dydaktycznej do nauki biologii. Po ponad rocznej pracy nad przygotowaniem i realizacją projektu „Bioróżnorodność Zagłębia Dąbrowskiego” Zielona Pracownia stała się faktem.

Dzięki wsparciu finansowemu WFOŚiGW oraz wkładowi własnemu szkoły dotychczasowa, stara pracownia przeszła kapitalny remont. Zakupione zostały m.in. specjalne meble laboratoryjne, stanowiska mikroskopowe, ławki i krzesła. Uczniowie „Staszica” korzystają także z nowoczesnych pomocy dydaktycznych i multimediów. Wszystko po to, aby rozwijać w nich wiedzę na temat ekologii oraz ochrony przyrody w szerszym znaczeniu, ale także pokazywać wartości przyrodnicze otoczenia im najbliższego. Po to, aby wszyscy mogli docenić, jak bardzo nowa pracownia ułatwi naukę, dr Ewa Mróz przeprowadziła pokazową lekcję biologii, podczas której zaprezentowała możliwości sprzętów oraz pomocy dydaktycznych. Uczniowie, a także zaproszeni na otwarcie pracowni goście mogli przypomnieć sobie zasady korzystania z mikroskopu, przekonać się, jak wygląda pantofelek, a nawet dowiedzieć się w jaki sposób przeprowadza się sekcję płuca, serca lub gałki ocznej!

Nauka przyjemnością
Przyszedł także czas na uruchomienie pierwszej ekopracowni w Żywcu. Najpierw była nagroda w konkursie Zielona Pracownia Projekt w kwocie 7500 zł, a później 30 tys. zł na realizację pomysłu. W końcu uroczyście przecięto wstęgę, otwierając nową przestrzeń naukową dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3. Od tej pory nauka będzie dla nich samą przyjemnością.

W 2016 r. dwie świętochłowickie szkoły znalazły się wśród laureatów konkursu organizowanego przez Fundusz na Zielone Pracownie. Były to Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 2. Obie placówki w nagrodę otrzymały ponad 6400 zł na projekt i wyposażenie ekopracowni. Jako pierwsza ruszyła ta w ZSO. Po niej przyszła kolej na podstawówkę.

- Taka pracownia to dla nas coś zupełnie nowego. Nauka biologii, geografii i chemii będzie teraz ciekawsza - przyznaje Tomek z VIc.

Będą rozwijać swoje pasje
Po wakacyjnej przerwie, pracowicie wykorzystanej przez dyrekcję szkoły i ekipy remontowe, nastąpiło uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 9 w Knurowie. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 30000 zł powstało prawdziwe laboratorium, które w swym założeniu ma stwarzać ciekawe warunki do nauki dla uczniów.

Nie jest to jedyna ekopracownia w Knurowie. Uroczyste przekazanie kolejnej, tym razem w Miejskiej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 o profilu przyrodniczym, nastąpiło zaledwie kilka dni temu, 23 października. Opiekunem pracowni jest Katarzyna Gramala.

Nauczycielka przyrody miała okazję osobiście podziękować prezesowi Andrzejowi Pilotowi za przekazane środki.

W Rybniku również cieszyli się z ekopracowni. W II edycji Konkursu Zielona Pracownia 2016 zwyciężyły: Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Miejski Zespół Szkół nr 2. W sumie szkoły otrzymały nagrody finansowe w wysokości ponad 20 tys. zł, a następnie dofinansowanie w formie dotacji do łącznej kwoty ok. 90 tys. zł.

W Tarnowskich Górach środki na powstanie Zielonych Pracowni trafiły do Zespołu Szkół Budowlano - Architektonicznych oraz Zespołu Szkół Techniczno - Usługowych im. Jana Pawła II. W pierwszym przypadku chodzi o projekt „Harmonia zmysłów źródłem efektywnego nauczania”. W drugim - pracownię przyrodniczo - chemiczną. Szkoły otrzymały po 30 tys. zł.
W ramach projektów zaplanowano modernizację i wyposażenie pracowni, w których uczniowie będą mogli rozwijać swoje pasje.
Jury oceniało przede wszystkim różnorodność pomocy dydaktycznych, pomysły na zagospodarowanie pracowni, jej funkcjonalność, wykorzystanie przestrzeni oraz innowacyjność zaproponowanych rozwiązań.

Przypomnijmy, że na tegoroczny konkurs wpłynęły 82 wnioski od organów prowadzących placówki oświatowe w województwie śląskim. Dofinansowanie otrzymały 43 na łączną kwotę prawie 1.250 tys. zł.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!