• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

PGNiG pochwalił się rezultatem prac prowadzonych na pokładzie węgla w Gilowicach

Urzeczywistnianie metanowej szansy

Pracownicy PGNiG pokazali ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu (pierwszy z prawej) instalację do odmetanowania złóż węgla przy odwiercie G1 w Gilowicach.
Autor: Witold Gałązka
Pracownicy PGNiG pokazali ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu (pierwszy z prawej) instalację do odmetanowania złóż węgla przy odwiercie G1 w Gilowicach.
Utworzono: czwartek, 09 listopada 2017
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Przez pierwsze półrocze w kopalniach na Śląsku wydzieliło się aż pół miliarda metrów sześc. metanu. Z tego wykorzystujemy zaledwie ok. 150 mln t. PGNiG podjął się rozwiązania tego problemu metodą odmetanowania pokładów węgla przed ich eksploatacją, otworami z powierzchni – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski, uczestniczący w poniedziałek, 6 listopada, w prezentacji projektu Geo-Metan przy odwiercie w Gilowicach na Śląsku.

W powiecie pszczyńskim w gminie Miedźna kopalnię Czeczott zamknięto w 2005 r., ale pokład węgla 510 przyciąga wciąż naukowców i biznes. Na zysk z ujmowania metanu uwięzionego w miejscowym złożu liczyli przed laty Australijczycy, wiercąc otwór w głąb ziemi. Metoda miała być tania, skały nie zeszczelinowano i wypływ gazu okazał się za mały (180 m sześc. na dobę).

Polskim górnikom z PGNiG, którzy postanowili wykorzystać gotowy odwiert, udało się udoskonalić metodę szczelinowania tak, że po 9 miesiącach testu mogli ogłosić pełny sukces I etapu pilotażowego. Gazu jest dużo (5 tys. m sześc. na dobę), a jego strumień stabilnie mógłby wydobywać się pod naturalnym ciśnieniem nawet przez kilka lat.

– Projekt w Gilowicach to pierwszy krok do rozwoju technologii wydobycia metanu z pokładów węgla w znacznie szerszej skali – zapowiedział minister Tchórzewski. - Myślę, że będzie to opłacalne przedsięwzięcie. Gdyby zagrożenie metanowe w górnictwie zostało znacząco zredukowane - a wiemy, jak dużo kosztują systemy bezpieczeństwa i prewencji metanowej – rentowność wydobycia węgla poprawiłaby się o 20-25 proc.
Drugą korzyść odebralibyśmy w bilansie gazu w Polsce.

- Nie myślę tu nawet o zagospodarowaniu wszystkiego, co się dziś ulatnia z kopalń. Ale gdyby wyobrazić sobie wykorzystanie chociaż połowy, to byłoby marzenie! Podejmowanie tego typu działań, chociaż kosztują i na początku może wydawać się, że nic z nich nie będzie, ma jednak sens – zachęcał Tchórzewski.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!