• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Od teraz nauka przyrody i geografii stała się dużo przyjemniejsza

Ekoedukacja dla środowiska

Kinga Kozok i Nadia Urbańczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4 (z oddziałami gimnazjalnymi) w Radzionkowie prezentują szkielet człowieka znajdujący się w Zielonej Pracowni.
Autor: Kajetan Berezowski
Kinga Kozok i Nadia Urbańczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4 (z oddziałami gimnazjalnymi) w Radzionkowie prezentują szkielet człowieka znajdujący się w Zielonej Pracowni.
Utworzono: czwartek, 09 listopada 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach otwiera nowe Zielone Pracownie. Jedna z nich powstała właśnie w Szkole Podstawowej nr 4 (z oddziałami gimnazjalnymi) w Radzionkowie. Na uroczystość otwarcia uczniowie przygotowali spektakl z przesłaniem ekologicznym, prezentowali też gościom wyposażenie pracowni.

Szkielet człowieka, fantom przedstawiający umiejscowienie organów ludzkiego ciała, mikroskopy, różnego rodzaju specjalistyczne urządzenia, w tym projektor multimedialny, a w tle ogromna tapeta przedstawiająca Morskie Oko. Słowem, najlepsze warunki do nauki przyrody i geografii, jakie można sobie wymarzyć. 2 listopada br. w nowej pracowni odbyły się pierwsze zajęcia.

Natalia Otrębnik i Julia Łukawska zaprezentowały gościom przybyłym na uroczystość otwarcia pracowni makietę obiegu wody w przyrodzie. Pojemnik wypełniony kostkami lodu symbolizuje chmurę, z której lunął ogromny deszcz. Woda spłynęła strumykami do rzek, a na koniec do morza. Po kilku minutach nie było po niej śladu.

- Wyparowała. Powstanie z niej chmura, z której znów będzie padać – wyjaśniała Julia.

Szkielet jest niezbędny
Zielona Pracownia w radzionkowskiej podstawówce ma także swoją stację pogodową. Opiekują się nią Ania Biadasiewicz i Monika Skiba.

- Doskonale odczytuje pogodę, a nawet pokazuje, jakiej aury możemy się spodziewać w ciągu kolejnych dni. Jest wyposażona w wiatromierz, termometr, barometr i deszczomierz, pokazujący, jak duże były opady deszczu w ciągu tygodnia czy miesiąca – wyjaśniała Ania.

Do dyspozycji nauczycieli i uczniów jest również ruchoma makieta Układu Słonecznego i plansza przedstawiająca mechanizmy pozyskiwania odnawianych źródeł energii.

- Lepiej rozumiemy otaczający nas świat, kiedy to wszystko widzimy, wręcz możemy dotknąć. Wyobraźnią nie wszystko jesteśmy w stanie ogarnąć. Myślę, że od teraz nauka przyrody i geografii będzie dużo przyjemniejsza - przyznała Monika Holewa.
Największym zainteresowaniem zwiedzających pracownię cieszył się szkielet człowieka, mierzący ponad 180 cm. Prezentowały go Kinga Kozok i Nadia Urbańczyk.

- Robi wrażenie. W nocy można by się go przestraszyć, ale na lekcji przyrody taki eksponat jest niezbędny. Wiadomo, jaką długość mają poszczególne kości. Już po pierwszej lekcji znam nazwy wszystkich na pamięć – zapewniała Nadia Urbańczyk.

Wspólna koalicja
Uczniowie siódmej klasy stanęli na wysokości zadania. Pokazali gościom funkcjonowanie wszystkich najważniejszych pomocy naukowych, łącznie z projektorami, tablicą multimedialną i mikroskopem terenowym do nauki przyrody poza szkołą!

- Bardzo nas to cieszy. Bez wspólnej koalicji dla środowiska nie dałoby się tego zrealizować. WFOŚiGW przekazał środki na eksponaty i pomoce naukowe, ale samorząd również ma w tym przedsięwzięciu swój wkład. Z pieniędzy gminy sfinansowano prace remontowe – zauważył Andrzej Pilot, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Nauczycielom i wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia pogratulował Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa.

- Łatwo jest narzekać, trudniej coś zrobić na rzecz środowiska – przyznał.

Z kolei Halina Hypki, dyrektor SP nr 4, zapewniała, że nowa ekopracownia jest wspólnym sukcesem nauczycieli i uczniów. Autorem wniosku była nauczycielka przyrody Joanna Labus-Kolano, a uczniowie zgłaszali swoje pomysły. Z tej burzy mózgów powstał konkretny projekt, który następnie zwyciężył w konkursie.

- Modernizacja sali i zakup pomocy naukowych zamknęły się kwotą 40 tys. zł. Szkoły nie byłoby stać na takie przedsięwzięcie. To jest dla nas wszystkich bardzo ważny dzień – mówiła Halina Hypki.

Szkoła Podstawowa nr. 4 w Radzionkowie od kilku lat ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Zielona Ziemia.

- Młodzież chętnie włącza się w prace ekologiczne. Uczniowie sadzą drzewa, segregują odpady. Dbałość o środowisko i rosnąca świadomość ekologiczna to właśnie efekt właściwego podejścia nauczycieli do edukacji młodego pokolenia. Chciałabym, aby ta pracownia motywowała do podejmowania dalszych przedsięwzięć na rzecz środowiska – powiedziała Teresa Bryś-Szczygieł, prezes Stowarzyszenia Zielona Ziemia.

Warto przy okazji przypomnieć, że Radzionków to jedna z bardziej ekologicznych gmin na Śląsku. Działa tu m.in. Śląski Ogród Botaniczny, organizowana jest doroczna konferencja poświęcona problematyce ekologicznej, której notabene patronują Trybuna Górnicza i portal nettg.pl. Działa także Akademia Edukacji Ekologicznej.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!