• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Od teraz nauka przyrody i geografii stała się dużo przyjemniejsza

Ekoedukacja dla środowiska

Kinga Kozok i Nadia Urbańczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4 (z oddziałami gimnazjalnymi) w Radzionkowie prezentują szkielet człowieka znajdujący się w Zielonej Pracowni.
Autor: Kajetan Berezowski
Kinga Kozok i Nadia Urbańczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4 (z oddziałami gimnazjalnymi) w Radzionkowie prezentują szkielet człowieka znajdujący się w Zielonej Pracowni.
Utworzono: czwartek, 09 listopada 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach otwiera nowe Zielone Pracownie. Jedna z nich powstała właśnie w Szkole Podstawowej nr 4 (z oddziałami gimnazjalnymi) w Radzionkowie. Na uroczystość otwarcia uczniowie przygotowali spektakl z przesłaniem ekologicznym, prezentowali też gościom wyposażenie pracowni.

Szkielet człowieka, fantom przedstawiający umiejscowienie organów ludzkiego ciała, mikroskopy, różnego rodzaju specjalistyczne urządzenia, w tym projektor multimedialny, a w tle ogromna tapeta przedstawiająca Morskie Oko. Słowem, najlepsze warunki do nauki przyrody i geografii, jakie można sobie wymarzyć. 2 listopada br. w nowej pracowni odbyły się pierwsze zajęcia.

Natalia Otrębnik i Julia Łukawska zaprezentowały gościom przybyłym na uroczystość otwarcia pracowni makietę obiegu wody w przyrodzie. Pojemnik wypełniony kostkami lodu symbolizuje chmurę, z której lunął ogromny deszcz. Woda spłynęła strumykami do rzek, a na koniec do morza. Po kilku minutach nie było po niej śladu.

- Wyparowała. Powstanie z niej chmura, z której znów będzie padać – wyjaśniała Julia.

Szkielet jest niezbędny
Zielona Pracownia w radzionkowskiej podstawówce ma także swoją stację pogodową. Opiekują się nią Ania Biadasiewicz i Monika Skiba.

- Doskonale odczytuje pogodę, a nawet pokazuje, jakiej aury możemy się spodziewać w ciągu kolejnych dni. Jest wyposażona w wiatromierz, termometr, barometr i deszczomierz, pokazujący, jak duże były opady deszczu w ciągu tygodnia czy miesiąca – wyjaśniała Ania.

Do dyspozycji nauczycieli i uczniów jest również ruchoma makieta Układu Słonecznego i plansza przedstawiająca mechanizmy pozyskiwania odnawianych źródeł energii.

- Lepiej rozumiemy otaczający nas świat, kiedy to wszystko widzimy, wręcz możemy dotknąć. Wyobraźnią nie wszystko jesteśmy w stanie ogarnąć. Myślę, że od teraz nauka przyrody i geografii będzie dużo przyjemniejsza - przyznała Monika Holewa.
Największym zainteresowaniem zwiedzających pracownię cieszył się szkielet człowieka, mierzący ponad 180 cm. Prezentowały go Kinga Kozok i Nadia Urbańczyk.

- Robi wrażenie. W nocy można by się go przestraszyć, ale na lekcji przyrody taki eksponat jest niezbędny. Wiadomo, jaką długość mają poszczególne kości. Już po pierwszej lekcji znam nazwy wszystkich na pamięć – zapewniała Nadia Urbańczyk.

Wspólna koalicja
Uczniowie siódmej klasy stanęli na wysokości zadania. Pokazali gościom funkcjonowanie wszystkich najważniejszych pomocy naukowych, łącznie z projektorami, tablicą multimedialną i mikroskopem terenowym do nauki przyrody poza szkołą!

- Bardzo nas to cieszy. Bez wspólnej koalicji dla środowiska nie dałoby się tego zrealizować. WFOŚiGW przekazał środki na eksponaty i pomoce naukowe, ale samorząd również ma w tym przedsięwzięciu swój wkład. Z pieniędzy gminy sfinansowano prace remontowe – zauważył Andrzej Pilot, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Nauczycielom i wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia pogratulował Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa.

- Łatwo jest narzekać, trudniej coś zrobić na rzecz środowiska – przyznał.

Z kolei Halina Hypki, dyrektor SP nr 4, zapewniała, że nowa ekopracownia jest wspólnym sukcesem nauczycieli i uczniów. Autorem wniosku była nauczycielka przyrody Joanna Labus-Kolano, a uczniowie zgłaszali swoje pomysły. Z tej burzy mózgów powstał konkretny projekt, który następnie zwyciężył w konkursie.

- Modernizacja sali i zakup pomocy naukowych zamknęły się kwotą 40 tys. zł. Szkoły nie byłoby stać na takie przedsięwzięcie. To jest dla nas wszystkich bardzo ważny dzień – mówiła Halina Hypki.

Szkoła Podstawowa nr. 4 w Radzionkowie od kilku lat ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Zielona Ziemia.

- Młodzież chętnie włącza się w prace ekologiczne. Uczniowie sadzą drzewa, segregują odpady. Dbałość o środowisko i rosnąca świadomość ekologiczna to właśnie efekt właściwego podejścia nauczycieli do edukacji młodego pokolenia. Chciałabym, aby ta pracownia motywowała do podejmowania dalszych przedsięwzięć na rzecz środowiska – powiedziała Teresa Bryś-Szczygieł, prezes Stowarzyszenia Zielona Ziemia.

Warto przy okazji przypomnieć, że Radzionków to jedna z bardziej ekologicznych gmin na Śląsku. Działa tu m.in. Śląski Ogród Botaniczny, organizowana jest doroczna konferencja poświęcona problematyce ekologicznej, której notabene patronują Trybuna Górnicza i portal nettg.pl. Działa także Akademia Edukacji Ekologicznej.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!