• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Prezydent RP w Katowicach wziął udział w koncercie z okazji narodowego święta

Niepodległość krwawo wywalczona

- Motywy kultury śląskiej pobrzmiewają w polskiej muzyce, w polskiej kulturze – powiedział prezydent Andrzej Duda w siedzibie NOSPR w Katowicach
Autor: Maciej Dorosiński
- Motywy kultury śląskiej pobrzmiewają w polskiej muzyce, w polskiej kulturze – powiedział prezydent Andrzej Duda w siedzibie NOSPR w Katowicach
Utworzono: czwartek, 16 listopada 2017
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

- Śląsk jest częścią polskości, a polskość jest częścią śląskości; to dwa byty, które są ze sobą złączone w sposób absolutnie nierozerwalny – powiedział prezydent Andrzej Duda w niedzielę, 12 listopada, w czasie koncertu „W naszych sercach Polska”, który został zorganizowany w Katowicach z okazji Dnia Niepodległości.

W gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia tego wieczora można było usłyszeć polskie pieśni patriotyczne, ludowe i powstańcze. Wydarzenie zorganizowali wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent miasta Katowice Marcin Krupa oraz NOSPR.

W sali koncertowej poza prezydentem i jego małżonką zasiedli m.in. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak, parlamentarzyści, eurodeputowani, duchowni, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji państwowych, a przede wszystkim mieszkańcy regionu. To właśnie dla nich Śląski Urząd Wojewódzki przygotował 400 darmowych wejściówek, które rozeszły się błyskawicznie.

Prezydent wystąpił w przerwie między pierwszą a drugą częścią koncertu. Przypomniał, że w przyszłym roku Polska obchodzić będzie 100-lecie odzyskania niepodległości, którą trzeba było krwawo wywalczyć.

- I przez 123 lata wcześniej o tę niepodległość nasi praojcowie, a na końcu nasi pradziadkowie walczyli. Walczyli szczególnie i chyba najdłużej, można tak śmiało powiedzieć, tutaj na Górnym Śląsku; nie tylko wówczas, kiedy tę niepodległość odzyskiwaliśmy w1918 r., ale później, kiedy kształtowały się granice tej zmartwychwstałej Rzeczypospolitej – powiedział prezydent, który zaakcentował silny związek Polski i Śląska.

Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości odbywały się w Katowicach także w sobotę. W archikatedrze Chrystusa Króla odprawiono mszę za Ojczyznę. Potem celebrowano święto pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Ponadto w całym regionie zorganizowano mnóstwo imprez z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Fundacja Rodzin Górniczych zaprezentowała się w sobotę, 8 września, w Katowicach wśród około 60 śląskich stowarzyszeń na IX Festiwalu Organizacji Pozarządowych.

Zostały sieroty i żona w żałobie

Piotrek Holona z Radlina nie pamięta taty-górnika. W lipcu 1993...
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej w miniony poniedziałek zaprezentował dziennikarzom i analitykom sytuację firmy

Ponad miliard złotych zysku

W poniedziałek, 27 sierpnia, Jastrzębska Spółka Węglowa podsumowała pierwsze półrocze...
W Polsko-Australijskim Forum Energetycznym w Sydney, którego inicjatorem był prezydent RP Andrzej Duda, uczestniczyli przedstawiciele firm z branż wydobywczej i energetycznej.

Doceniają nasze osiągnięcia

Górnicze i energetyczne know-how podbija australijski rynek. Jest spore zainteresowanie...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!